BEDELİNİ ÖDERSİNİZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, belediyelere yapılan kayyum atamaları eleştirilerine cevap vererek “Kamunun görevi kamuya hizmet etmektir. Eğer siz kamuya hizmet etmiyorsanız bunun bedelini ödersiniz. Dolayısıyla kim bu ülkenin huzuruna kast ediyorsa bunun hesabını vermek zorundadır. dedi.

BEDELİNİ ÖDERSİNİZ
Siyaset

HİZMET ETMİYORSANIZ BEDELİNİ ÖDERSİNİZ

 

HABER: SEVDA DEMİR
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, belediye yatırım çalışmalarını ve Elazığ’daki sorunları incelemek amacıyla Elazığ’a geldi. 
AK Parti il başkanlığında yapılan toplantıda basına açıklamalarda bulunan Erol Kaya, belediyelere yapılan kayyum atamaları eleştirilerine cevap vererek, Türkiye’de kamu mallarını şehirleri imar etmek yerine imha eden, çukurlar kazarak kullanan belediyelerin hesap vereceğini söyledi.
Kamunun görevinin, kamuya hizmet etmek olduğunu ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Kaya, kamuya hizmet etmeyenlerin ve Türkiye’nin huzurunu bozanların hukuk önünde hesap vereceğini vurguladı.
99 belediyenin Türkiye’deki 2015 yılı harcamalarının toplamının 2.8 Milyar TL olduğuna dikkat çeken kaya, aynı belediyelerin gelirlerinin ise 2.7 Milyar TL olduğunu kaydetti. Bu paranın 2.2 Milyarının devlet tarafından gönderildiğini anlatan Kaya, 99 belediyeye paranın nereye harcandığını da sordu.
 
KAMU ARAÇLARININ KAMU 
HİZMETİ HARİCİNDE KULLANILMASI 
KABUL EDİLEMEZ
Belediyelerdeki iş makinelerinin kamuya ait olduğunu ve bunların kamu hizmeti haricinde kullanılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Erol Kaya, “3. önemli parametresi iş ve iş makineleridir. Bu makinelerde kamuya aittir. Türkiye’deki belediyecilik bu şekilde anlaşılırken son dönemde ilginç bir tablo ile karşılaştık. Kayyum ataması belediyeler tartışması var özellikle altını çizmek istiyorum. Bakıyoruz belediye başkanımız ve personeli kamu görevi yapacağına kamunun huzurunu bozan milletin huzurunu bozan milletin ve ülkenin birliğine ve beraberliğine kast eden açıklamalar yaptığını terörizmi ve teröristi desteklediğini görüyoruz. Kamunun iş makinelerini şehirleri ihya etmek, imar etmek, geleceğe taşımak noktasında görev yapmak yerine şehri imha eden, şehre çukurlar kazan, hendekler kazan, barikatlar kazan noktada olduğunu gördük. Yine aynı iş makinelerinin ya da araçların bu ülkenin birliğine beraberliğine polisine askerine kast etmek için, bomba taşıdıklarını gördük. Bunları kabul etmek mümkün değil. Dolayısıyla bugün bu belediyelere kayyum ataması yapılıyor. Deniyor ki ‘Niye atama yapıyorsunuz?’. Kusura bakmayın, kamunun görevi kamuya hizmet etmektir. Eğer siz kamuya hizmet etmiyorsanız bunun bedelini ödersiniz. Dolayısıyla kim bu ülkenin huzuruna kast ediyorsa bunun hesabını vermek zorundadır.” ifadelerini kullandı.
 
PARAYI NEREYE HARCADINIZ
99 belediyenin Türkiye’deki 2015 yılı harcamalarının toplamının 2.8 Milyar TL olduğuna dikkat çeken Kaya, aynı belediyelerin gelirlerinin ise 2.7 Milyar TL olduğunu kaydetti. 
Bu paranın 2.2 Milyarının devlet tarafından gönderildiğini anlatan Kaya, 99 belediyeye paranın nereye harcandığını sorarak şunları söyledi: “2015 yılının resmi rakamlarına göre Türkiye’deki 1397 belediyenin harcaması 100 Milyar TL. Ben 99’unu buldum. 3 tanesini bulamadım. Onu da HDP’li arkadaşlar bulsunlar. 99 belediyenin Türkiye’deki 2015 yılı harcamalarının toplamı 2.8 Milyar. Gelirleri ise 2.7 Milyar. Bu paranın yüzde 82’sini yani 2.2 Milyarını devlet göndermiş. Nereye harcandı bu para? Bu ülkenin huzuruna, şehirlerimizin huzurunu bozmaya harcandıysa bunun hesabı sorulur ve soracağız. Hukuk bunun hesabını sormak zorundadır. Bu ülkenin birliğine bütünlüğüne kast edenler hukuk önünde hesap vermek zorundadır. Bugünde siyasiler ile ilgili gelişmeyi de takip ediyoruz. Hukuki süreç mecliste milletvekillerimizin dokunulmazlıkları kalktı. Dokunulmazlıkları kaldırılan bütün milletvekillerinin fezlekeleri ile ilgili işlem yaklaşık 1 yıldır sürüyor. Bunun gereği bugün yargı bazı adımlar attı. Kim hukuka, bu ülkenin birliğine, beraberliğine ya da yanlış bir iş yapılıyorsa bunun hesabını vermek zorundadır. Hiçbir ayrım, hiç kimseye yapılmayacaktır. FETÖ soruşturması kapsamında bugüne kadar 33 belediye kayyum atandı. Bunun içerisinde sadece HDP’liler değil, AK Parti’den de belediyeler var, MHP’den de belediyeler var. Dolayısıyla hukuk önünde eşit olduğumuzun özellikle altını çizmek istiyorum.”

ŞEHRİN KALKINMASINDA EN
ÖNEMLİ DİNAMİK BELEDİYELERDİR
Bir şehrin kalkınmasında en önemli dinamiğin belediyeler olduğuna da dikkat çeken Kaya,  belediyelerin mükemmel çalışması ile o şehrin Türkiye’yi temsil etme ve ülkeyi kalkındırma noktasında önemli görevler yapmış olduğunu söyledi.
Şehir şehir kalkınan, şehir şehir büyüyen bir Türkiye’den bahsetmek istediklerini ifade eden Erol Kaya, şöyle devam etti “Ve şehirlerimizin rekabet ettiğini biliyoruz. Herkes daha fazla yatırım, istihdam ve daha fazla insanın ağırlandığı bir şehir inşa etmeye çalışıyor. Bu bizim belediyelerden beklentilerimiz. Belediyelerimizi tanımlarken de 3 temel görevi tanımlamaya çalışıyoruz. Birisi belediye başkanlarımız ve personeli. Hepsi bir kamu görevlisi. Bir belediye başkanı ile işlem yapacaksanız, hukuka başvurmalısınız. Hukuka başvurmadan belediye ile bir işlem yapamazsınız. Belediyenin mali kaynakları da kamu kaynaklarıdır. 2015 yılında Türkiye’deki 1397 belediye ve il özel idaresinin toplam harcaması 100 Milyar TL’dir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin neredeyse bütçesiyle mukayese yaparsak yüzde 25’ini yerel yönetimler kullanıyor. Mali kaynaklarda kamuya aittir. Belediyelerden istediğiniz parayı alıp istediğiniz gibi harcayamazsınız.”

TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ DEĞİŞİM 
VE DÖNÜŞÜMLER YAŞANDI
İl Başkanı Ramazan Gürgöze ise, AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’de önemli değişim ve dönüşüm yaşandığına dikkat çekerek, yoksulluklarla da mücadelelerin yapıldığını söyledi.
14 yıl boyunca kesintisiz çok önemli hizmetlerin ortaya konulduğunu anlatan Gürgöze, “Atalarımız gemileri karadan yürüttüler. Sizler Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde AK Partili kadrolarda denizin altından tüp geçitlerle demir yolları kara yolları ve insan ulaşımına açtınız. Bizler 14 yıl boyunca kesintisiz çok önemli hizmetler ortaya koyduk. Bu hizmetlerimizi yaparken partimize, ülkemize yönelik kumpaslar ortaya konuldu. Milletimizin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin kararlılığı ile bütün kumpaslar, tuzaklar bunları yapanların başına geçirildi. En son 15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü ülkemizi işgal etme gayretinde oldular. Çok şükür Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin kararlılığı ile bu darbe girişimi de bertaraf edildi.” dedi.
 
HİZMET ÇITASINI HER GÜN 
YÜKSELTİYORUZ
Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da, Elazığ’ın AK Parti Belediyeciliğinin yapıldığı çok önemli illerden biri olduğunu ifade etti.
Yerel yönetimlerde hizmetleri yaparken her gün çıtayı yükselten mantık ile çalışmaları yaptıklarını kaydeden Başkan Yanılmaz, yönetim anlayışının en güzel uygulamalarının yapıldığı yerlerin yerel yönetimler olduğunu vurguladı.
Yerel yönetimlerin yönetimde bulundukları şehirleri, ilçeleri ve beldeleri yaşanabilir bir bölge, kaliteli bir yer haline getirmeyi amaçladıklarını anlatan Başkan Mücahit Yanılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Medeniyet belediyeciliğini öne alan davamızın inancımızın yerele yansımış olduğu hizmetlerde en üst seviyeye çıkarmaya gayret ettiğimiz bir mantık içinde yerel yönetimlerde hizmetleri yürütüyoruz. Gayemiz, bulunduğumuz şehirleri, ilçeleri, beldeleri yaşanabilir bir il, belde, kaliteli ve kolay yaşanılır bir yer haline getirmektir. Bunun için elbette o bölgede bulunan en fakir, en yoksul, en kimsesiz insanın rahat ve huzurlu bir ortamı oluşturduğumuzda kendi medeniyet belediyeciliğimizi de ortaya koymuş olacağız. Bütün bu hizmetleri yürütürken elimizdeki bütçeyi en iktisatlı en tasarruflu şekilde kullanmak, yatırımları arttırmak hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmek ve vatandaşımızla birlikte bulunduğumuz yeri yönetmek bizim olmazsa olmazlarımızdandır.”
 
ELAZIĞ’DA YAPILAMAYAN
 PEK ÇOK ŞEY YAPILDI
Göreve geldikleri süreden itibaren Elazığ’da yapılamayan pek çok şeyin yapıldığını ve başarılamayan pek çok şeyin de başarıldığını belirten Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise şunları söyledi “Elazığ’da 1 Kasım sonunda bir hedef koyduk; Türkiye’de en uyumlu ekibi oluşturacağız. Milletvekilleri, belediye ve teşkilat uyumu adeta bütün mekanizmanın uyum içerisinde saat gibi çalıştığı bir mekanizmayı hedefledik. Şunu biliyorduk; biz ancak aynı noktaya vurduğumuzda sonuç alabilirdik. Bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Elazığ’da yapılamayan pek çok şey yapıldı, başarılamayan pek çok şey başarıldı. Yıllarca kangrenleşmiş olan meselelerin hepsi teker teker çözülmeye başlandı. İnşallah bundan sonra da kalan kısımlar çözülecektir.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.