BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Asilhan Arslan, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yatırım Ve Destek Hamlesi, Cazibe Merkezleri Projesi, Bölgesel Teşvik Sistemi ve Stratejik Yatırımlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN
Ekonomi
HABER: SEVDA DEMİR
Destek Paketinin açıklanması ve Elazığ’ın son haftada pakete dahil edilmesini yorumlayan Arslan, Elazığ’ın destek paketinin içine ismen girdiğini ismen girmesinin de yeterli olmadığını söyledi.
Elazığ’ın Cazibe Merkezleri Projesi’ne dahil edildiği süreçte ilgili bakanlığın çalışmalarını bitirdiğini bu nedenle hesaplamalarda, proje isimlerinde, durum tespitlerinde bulunmadığını ifade eden Asilhan Arslan, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yatırım Destek Hamlesi’nde bulunan bir çok maddeden Elazığ’ın faydalanamadığını dile getirdi.
Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yatırım Destek Hamlesi’nin 8 maddeden oluştuğunu Elazığ’ın ise sadece Cazibe Merkezleri Projesi’ni içeren maddesinde bulunduğunu vurgulayan Asilhan Arslan, Elazığ’ın faydalanmasının mümkün olacağı maddelerden yararlanılması için yetkilileri koordinasyon alt yapısının oluşturulmasına yönelik uyardı.
STK’ların, ve mülki idare amirlerinin bulunduğu ciddi bir koordinasyon alt yapısının oluşturulması gerektiğini aktaran Asilhan Arslan, önceliklerin değerlendirilerek, planlanarak, bakanlıklar düzeyinde projeleri hayata geçirmek adına adımların atılması gerektiğini söyledi.
Yatırım Destek Hamlesi’nin 8 maddesini anlatan Asilhan Arslan, projenin ilk maddesi ‘Terörde zarar gören şehirlerin yeniden imarı’ndan Elazığ’ın faydalanması gerekirken bu madde de yer alamadığını belirtti.
Elazığ’ın terörden dolaylı etkilendiğine dikkat çeken Asilhan Arslan, terör mağduru vatandaşların kente göç ettiğini dile getirdi.
Terörü içeren ilk iki maddeyi anlatan Arslan, “Birinci Madde; terörden zarar görmüş il ve ilçe merkezlerinde veya kırsalda terörle yapılan mücadele kaynaklı varsa hasar gören yerleşim alanları kamu binaları varsa onların her birinin teker teker revize edilmesi ve içinde tekrardan ek binalar yaparak o bölgenin ihtiyacını karşılamak. İkinci madde; terörden etkilenen vatandaşlarımıza sosyal ve ekonomik destek, yine bu da terörle mücadele de mağdur olan ailelerin sosyal ve kültürel alt yapılarını güçlendirmeye varsa mağduriyetlerini gidermek adına onlara hem eğitim hem de fiziki desteklerin sağlanması, bunlar ile alakalı aile destek merkezlerinin kurulması vatandaşların istifade etmesi varsa ihtiyaçları nakdi yardımlar gibi birçok içeriği var.” ifadelerini kulandı.
 
EAZIĞ’IN FAYDALANDIĞI TEK MADDE
Projenin 3. Maddesi olan Cazibe Merkezleri Programı’nın Elazığ’ın faydalanabildiği tek madde olduğuna vurgu yapan Asilhan Arslan, “Bizim şehrimizde cazibe merkezi illeri diye konuşulan proje yatırım destek hamlesinin sadece bir maddesi, bunların haricinde maddeler var. Henüz onların hiç biri gündeme gelmedi. İşin önem arz eden kısmı da bu Cazibe Merkezlerinin uygulama esasları açıklandı. Kararname olarak yayınlandı. Yayınlandığı günden itibaren de hayata geçirme adına gerek medya gerekse ajanslar ve kalkınma bankasından takip ettiğimiz kadarıyla yatırım yapmak isteyenlerden ön talep toplandı. Biz Cazibe Merkezi iller projesine teşvik boyutu ile katıldık. Yatırım teşvikinde 6. bölge desteklerinden Elazığ’ın istifade etmesi noktasında takıldık. Tamam, bu Elazığ’ın sorunu ve yıllardır bir sorun,  Elazığ’ın bölgesel teşvik sistemi yürürlüğe girdiğinden itibaren buna temel teşkil eden iller 69 kritere göre belirli bir puanlama sistemi ile bölgelerine göre sınıflandırıldı. Elazığ’da 4 oldu, "Bu puanlama sisteminde bazı çelişkiler var, bu çelişkilerin neticesinde bazı iller hak ettikleri noktada değil, Elazığ için de bunu savunduk. Urfa 6, Maraş 4 olabilir, Tunceli 5, Elazığ- Malatya 4 olabilir, bunda bazı tezatlar var. Bu kriterleri değiştirin hakkaniyetli değil dedik. Belki Elazığ terörden en çok etkilenen birinci il değil ama dolaylı yoldan etkilenen de en önemli il, çünkü Elazığ’da üretim yapan tüm firmalar ürünleri Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ne satıyorlar. Demografik yapı olarak etkileniyoruz. Oradaki terör mağdurlarının hepsi Elazığ’a göç ediyorlar,  Ticari olarak etkileniyoruz,  Kendi sınır ilerimizden 6. Bölgede olan firmalar var,  Buradan 70 km öteye gidiyorsun insanlar 6. Bölge teşviklerinden istifade ediyorlar. Firmalar arası rekabet şansı düşüyor.  Bunları giderme adına lütfen bölgesel teşvik sistemini değerlendirin , En son başbakanımız Cazibe Merkezi İler Projesini açıklarken 6. Bölge talebimizi serzenişte bulunarak dile getirdik.  Mevcut üretim yapan firmalarımızın da bu destekten istifade etmesi çok önemli  İnşallah onlarda 6. Bölge desteklerinden de istifade eder. Elazığ’da bölgesel kalkınmada dezavantajlı konumdan kurtulur.” dedi.
 
MUAZZAM PROJELER VAR AMA BİZ YOKUZ
Asilhan Arslan Yatırım Destek Hamlesi’nden Elazığ’ın yararlanamadığı maddeleri şöyle açıkladı:
“ 4. Madde; Tarım ve Hayvancılığın geliştirilmesi ve desteklenmesi. Elazığ olarak bu madde de yokuz.  
5. Madde; Doğu ve Güney Doğu Anadolu Altyapı yatırımları, ulaştırma, su enerji. Bununla alakalı da illerin var ise doğalgaz, elektrik, yol, sulama, gibi problemleri var ise bunların hepsinin ihtiyaçlarının giderilmesi adına projelendirilmesi  kaynaklarının oluşturularak hayata geçirilmesi, Burada muazzam rakamlarla, muazzam işler var, Havaalanı, terminal gibi ve biz burada da yokuz. 6. Madde ise Doğu ve Güney Doğu Anadolu sağlık yatırımları burada da Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri yatırımları, 7. Madde Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da gençlere yönelik hizmetler diyor bu maddede  mevcut spor tesislerine ilave olarak yeni spor tesisleri yapılacaktır. Terörden etkilenen ilerde 15 adet spor tesisi kurulacaktır. 8. Madde ise Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da bakanlıklar tarafından yürütülecek faaliyetlerin mahalli icmal tabloları. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen faaliyetlere destek miktarı 10 Milyar TL. TOKİ tarafından yürütülen faaliyetler 5.3 Milyar TL. diye gidiyor. Toplam da 61.9 Milyar TL.”
 
EKSİKLİKLERİMİZ VAR ANCAK BİZE DESTEK YOK
Elazığ’ın Yatırım Destek Hamlesi’ndeki maddelerinin çoğundan yararlanabilecek konumda olduğunu ancak içerikte yer alamadığı vurgulayan Elazığ TSO Başkan adayı Arslan, “Ben özelikle bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü unutturulmaya çalışılıyor. Bizim asıl mevzumuz bu, Turizm altyapısında iyiyiz, Sulamada ki eksikliklerden bahsediyoruz, elektrik trafo merkezindeki eksikliklerimizden bahsediyoruz, teleferiği düşünüyoruz, Harput’un yeniden rehabilitasyonu için kaynak arıyoruz. Burada tarihi çarşıların aslına uygun yeniden revize edilmesi var. Bizim yıllardır dile getirdiğimiz Kapalı Çarşı, Şıra Meydanı, Bit Pazarı’nın yeniden aslına uygun mimarı projesi burada çok rahatlıkla uygulanabilir. Hayvancılıkta doğuda merkez konumundayız ama ne küçükbaş ne büyükbaşta projede kapsam içinde değiliz. Cazibe Merkezleri Projesinde de sektör farkı kaldırıldı. Artık Kalkınma Bankası denetleyerek projeleri görerek onay verecek. Bizim bu konuları irdelememiz lazım.” şeklinde konuştu.
 
STRATEJİK YATIRIMLAR PROJESİ’Nİ DEĞERLENDİRMELİYİZ
Stratejik Yatırımlar Projesine de değinen Asilhan Arslan, bu projenin bölgesel olmadığını ve avantajlı bir proje olduğunu söyledi.
Stratejik Yatırım Belgesini alan firmaya yüzde 50 enerji desteği verildiğini ve 10 yıl boyunca kurumlar vergisinden muaf olma durumunun sağlandığını ifade eden Arslan konuyla ilgili şunları söyledi: “Bununla ilgili ayrı bir kanun var. Eğer Stratejik Yatırımlar Daire Başkanlığı’ndan herhangi bir yatırım için bu yatırım stratejiktir diye belge alırsanız, çok ciddi farklı desteklerden istifade ediyorsunuz. Uluslar arası alanda rekabet edebilir pozisyona gelebileceğimiz bir yatırım. Yüzde 50 enerji desteği alıyor. 10 yıl boyunca kurumlar vergisinden muaf oluyor. Personelin yüzde 100’ünü destekleme var. Burada bölgesel ayrımı yok, ülke geneli faydalanıyor.”
 
ELAZIĞ İÇİN BİRARAYA GELMELİYİZ
STK’ların, ve mülki idare amirlerinin bulunduğu ciddi bir koordinasyon alt yapısının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Asilhan Arslan, önceliklerin değerlendirilerek, planlanarak, bakanlıklar düzeyinde projeleri hayata geçirmek adına adımların atılması gerektiğini söyledi.
Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun kalkınması adına hükümet tarafından atılan adımdan Elazığ’ın maksimum derecede istifade etmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Tüm bu destekler için bir türlü hayata geçiremediğimiz, kaynak sorununu aşacak, devlet noktasında mevzuatları ortadan kaldıracak çok güzel bir sistem var. Bu sisteme dahil olmak adına bu ilin 10 yıl çok aktif bir çalışma yapması gerekiyor. Tüm taleplerimizin hayata geçirilmesi için çok planlı sistemli, öncelik sırasına göre onaylatılarak hayata geçirilmesi sağlayarak bir yapının oluşturulması gerekiyor. Bu da ilimize çok ciddi bir koordinasyon alt yapısının oluşturulmasını gerektiriyor. Gerek STK’ların, gerek mülki idare amirlerin bulunduğu bir yapı oluşturularak öncelikler değerlendirilmeli, planlanmalı, bakanlıklar düzeyinde bu projeleri hayata geçirme adına adımları atılmalıdır. Madem devletimiz böyle bir duruş gösteriyor, Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun kalkınması adına böyle bir adım atılıyor Elazığ bundan maksimum derecede istifade etmelidir. Böyle projeler 100 yılda bir gelir. Bu treni kaçırmamak lazım. Faydalanamadığımız, içinde bulanamadığımız maddelerin içine Elazığ’ı da almak için elimizden geleni yapmalıyız.”dedi.
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.