Birçok ilde ekmeğe zam yapıldı, Elazığ’da ise ekmeğe zam kapıda

Türkiye'de zam gelmeyen ürün neredeyse kalmadı. Vatandaş;  yumurtayı, eti, ekmeği, simidi, unu, yağı, suyu, doğalgazı, elektriği ve benzeri çoğu ihtiyacını hiç görmediği ve tahmin etmediği kadar pahalıya tüketmeye başladı. Birçok ilde ekmeğe zam yapıldı. Elazığ’da ise ekmeğe zam kapıda.

Birçok ilde ekmeğe zam yapıldı  Elazığda ise ekmeğe zam kapıda
Ekonomi

İğneden ipliğe her ürüne, her hizmete zam üstüne zam geliyor. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamlarının ardından et, süt ve süt ürünleri, yağ gibi temel gıda maddeleri zamlandı. Türkiye’de birçok ilde ekmeğe zam yapıldı. Elazığ’da ise ekmeğe zam kapıda.
Dolar ve Euro’nun sürekli yükselişi ve bu yükselişin önlenememesiyle, temel ihtiyaç maddelerine gelen zamlar vatandaşın belini büküyor.
Ağır ekonomik yükün altında geçinmeye çalışan vatandaş, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyecek durumda. Tüm yurtta olduğu gibi Elazığ’da da, yumurta, sebze, meyve, hayvansal gıda ürünlerine yapılan zamların ardından önümüzdeki günlerde yeni zamların gelmesi bekleniyor. Akaryakıt fiyatları cep yakıyor. Son olarak elektriğe ve doğalgaza da zam gelmesi vatandaşı kara kara düşündürmeye başladı. Konut elektriğine yüzde 9, sanayilerde kullanan elektriğe de yüzde 14 oranında artışa gidildi.
Bir kiloluk çay 29 liradan satılırken, cebinde 100 TL ile alışverişe giden vatandaş iki kilo çay, bir litre yağ aldığında üç kalem ürüne yüz lira vermiş oluyor. Cebinde 100 TL ile pazara giden vatandaş eskiden 3-4 poşet doldururken şimdi bir poşeti ancak dolduruyor. Vatandaşı ekonomik olarak zor günler bekliyor. Vatandaşın evdeki hesabı artık çarşıya uymuyor. 

EKMEĞE ZAM YOLDA
Türkiye’de birçok ilde ekmeğe zam yapılırken Elazığ’da ekmek zammı bekletiliyor. Elazığ’da fırıncılar ekmeğe zam beklentisi içinde. Ekmek zammı konusunda konuştuğumuz fırıncılar: “Ekmeğe zam bizim istemediğimiz bir iş ama mecburuz, bir çuval unu 85 TL’ye alıyoruz, işçi maaşı, SSK ödemesi, kira artışı, elektrik yakıt derken işin içinden çıkamıyoruz, zarar ediyoruz. Bizde vatandaşa zam yapmak istemeyiz ama mecburuz” dediler.
Elazığ’da ekmek zammı beklemeye alınırken, öncelikle ekmeğin gramajını düşürüp zam yapmadan satışa devam edilecek. 220 gram olan ekmek 200 grama düşmüş olacak ve bir TL’den satılacak. Fırıncıların zam talebi gerçekleşirse ekmeğin ramı 230 veya 250 grama çıkarılıp 1,5 liraya satışa sunulacak.

YASTIK ALTI TASARRUF DÖNEMİ BİTTİ
Türkiye'de yaklaşık 30 Milyon vatandaş, bireysel kredi çekti ve 125 bin vatandaş, ilk kez bankalara başvurarak, kredi kartı temin etti. Asgari dört kişilik ailenin ortalama aylık masrafı en az 2 Bin 500 lira olan Türkiye’de, asgari ücretle veya en fazla iki bin lira maaşla çalışanlar ev ekonomisinde ay sonu açığını kredi kartı kullanarak veya tüketici kredisi çekerek karşılamaya çalışıyor. Türk halkının cebinden sürekli para giderken ve sürekli borçlanıp, borcu borçla kapatırken kazanan yine her zamanki gibi bankalar oluyor. Kurumların, çiftçinin bankalara olan borcu biriktikçe birikiyor. Kredi alıp, ödeyemeyenler, gelen haciz şokuyla elindekini ve avucundakini de kaybediyor. Önceden ev ekonomisine katkı olsun diye özellikle ev hanımlarının yastık altı dedikleri para veya altın olarak biriktirdikleri tasarrufları da artık tükendi.

UMUT YENİ EKONOMİ POLİTİKASINDA
Sanayi elektriğine gelen yüzde 14 oranındaki zam Elazığ’da sanayi elektriğiyle üretim yapan tüm sanayicileri kara kara düşündürmeye başladı. Dövizdeki dalgalanmalar ve gelen zamlarla ekonomik sorunlar yaşayan Elazığlı sanayiciler; “Hükümetin yeni ekonomi paketinin bir umut olacağına inanıyoruz.Eylül ayından itibaren ülkenin normale yakın bir ekonomiye yaklaşacağını düşünüyoruz.Alınacak önlemler ve tedbirlerle birlikte 2019 yılının ilk çeyreğinde enflasyonu yine tek hande görmeyi umut ediyoruz dediler.” İfadelerini kullandılar.
Hükumetin yeni ekonomi politikasına ve yüz günlük eylem planına umutla bakan vatandaş; “Biz geçmişte de çok sıkıntılı günler yaşadık, atlattık, yeter ki hükumetimiz samimi olarak çözüm üretsin. Ezilen biziz. Ama eğer ekonomik yanlışlardan dönülür ve gerçekçi yaklaşımlarla çözüm üretilirse, bugünleri de geride bırakıp rahatlayacağımıza inanıyoruz.” dediler.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.