Bitki çayının da fazlası zarar

Eskiden koca karı ilacı olarak adlandırılan günümüzde alternatif tıbbın desteklediği bitki çayları Elazığ’da da fazlasıyla tüketiliyor.

Bitki çayının da fazlası zarar
Özel Haber

Eskiden koca karı ilacı olarak adlandırılan günümüzde alternatif tıbbın desteklediği bitki çayları Elazığ’da da fazlasıyla tüketiliyor. Gurmekent Mağazası Yetkili Satıcısı Erkan Açık, bitki çaylarının günde 2-3 fincandan fazla tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

Özellikle kış aylarıyla birlikte ilkbahar ve sonbahar aylarında da tüketilen bitki çaylarının kan şekerini düzenlemeden sakinleştirmeye, yağ yakmadan mikroplara karşı savaşmaya, depresyondan mide bulantısına birçok faydası bulunuyor.

Kapalı Çarşı girişinde et ve süt ürünleriyle birlikte kuru meyve, baharat çeşitleri ve paketlenmiş bitki çayları satışını yapan Gurmekent Mağazası Yetkili Satıcısı Erkan Açık bitki çaylarının özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında daha çok satıldığını söyledi.

Erkan Açık bu çaylardan özellikle ada çayı, ıhlamur, kuşburnu ve karışık kış çayının rağbet gördüğünü belirtti.

Hijyen bir şekilde paketlenmiş farklı markalarla satışa sunulan bitki çaylarıyla birlikte atom adı verilen pres şeker görünümlü grip çayı ve birçok çeşit bitki yağı bu dönemin en çok satılan ürünü olduğunu söyleyen Erkan Açık, bitki çaylarının günde 2-3 fincandan fazla tüketilmemesi gerektiğini dile getirerek, çayların da ilacın miktarı gibi ölçülü kullanılması gerektiğini ve fazlasının yan etki yapabileceğini söyledi.

Bitki çaylarının çoğunlukla yanlış kullanıldığını söyleyen Açık “Genelde yanlış bir anlayışla vatandaşlarımız bitki çaylarını suya bırakıp su kaynayıncaya kadar içinde bekletip sonra tüketiyorlar doğrusu bir kaç bitki çayı hariç bitki çayları tüketilirken kaynamış suya atılıp üç dört dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketilmesidir.” dedi.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.