"Bu festival farklı olacak"

Elazığ Sinema Derneği Başkanı Serdar Kara, 7. Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali kapsamında Türk sinemasının iki önemli ismini Elazığ’da buluşturmak için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Bu festival farklı olacak
Kültür-Sanat
Vedat YETİK
Elazığ Sinema Derneği (ESİNDER) tarafından bu yıl 7.’si düzenlenecek olan Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivalinin hazırlıkları devam ediyor.
 
ESİNDER Başkanı Serdar Kara, düzenlediği basın toplantısında, 7. Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivalinin 12 Mayıs’ta başlayacağını söyledi.

Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivalinin günden güne büyüdüğünü ve markasal anlamda değininin arttığını belirten Kara, bu yılki festivalde Elazığ’ı ulusal ve uluslararası alanda tam anlamıyla tanıtmaya gayret edeceklerini belirtti.

Festivali kapsamında Türk sinemasının iki önemli ismini Elazığ’da buluşturmak için girişimlerde bulunduklarını belirten Kara, “İsimlerinin söylenmesi halinde izdiham olacağına inandığımız iki önemli oyuncuyu Elazığ’da buluşturmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.
 
Festival programı hakkında bilgiler veren Kara, şöyle konuştu: “
 
“GÜNDEN GÜNE BÜYÜYORUZ”
“Elbette hatalarıyla, sevaplarıyla yürüyen bir festivaliz. Eksiklerimiz var. Bunları hızla gidereceğiz. Ancak yaptığımız organizasyonunda da günden gün büyüdüğünü herkesin bilmesini ve Elazığ kamuoyunun da elinden gelen bütün desteği göstermesi amacıyla bu toplantıyı düzenledik. Bu yıl festivalimiz diğerlerinden farklı geçecek. Uluslararası bir festival olma hüviyeti kazandığımız için ilk olarak başka hangi ülkeyle çalışacağımıza karar verdik. Dost ülke Gürcistan’la bu yıl bir işbirliğimiz olacak. Gürcistan sinemasından 10’a yakın film ve yönetmen Elazığ’a gelecek. Elazığ’ın yapısını ve görsel bütün mekanlarını gezdireceğiz. Belki iki ülke arasında ortak yapım filmlere imza atılmasında bu festival vesile olacaktır. Bununla birlikte Gürcistan Başkonsolosu Elazığ’a gelecek ve üst düzeyde bir bürokratı da ağırlayacağız. Bu girişimler devam ederken Gürcistan Kültür Bakanını da ilimize davet ettik.  İnşallah ilimize gelecekler ve Elazığ’ın kültürel dokusunu da Gürcistan’daki insanlara anlatacak: Bu anlamda da kültürel işbirlikleri iki ülke arasında atılmasına vesile olacağız.”
 
AÇILIŞ 12 MAYIS’TA…
“Festival bu yıl 7. Yaşına giriyor. 5 yıl ulusal, iki yıl da uluslararası arenada yapmıştık. Geçen sene Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray’la festivali renklendirmiştik. Bu sene de çok önemli bir ismi Elazığ’a kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Festivalimiz 12 Mayıs’ta başlayacak. Nuretin Ardıçoğlu Kültür merkezinde güzel bir açılış yapacağız ve misafirlerimizi ağırlayacağız. Türk sinemasına emek vermiş duayenleri, genç oyuncuları, ulusal ve uluslararası basınımızın temsilcileri ilimize gelecekler ve buradan bu programı başlatmış olacağız.”
 
“FARKLI BİR FESTİVAL OLACAK”
“Festivalimizi diğer festivallerden ayıran bir çok noktası var. Biz sadece film seyrettirmek için festival düzenlemiyoruz. Biz yaptığımız organizasyonda sosyal sorumluluğu ağır basan ve Elazığ’ın tanıtımına önem vermeyi hedeflemiş durumdayız. Bu festivalin kendisini aşabilmesi için Elazığ’da ciddi filmlerin, ciddi yapım şirketlerinin Elazığ’da iş yapabilmesi için bu festivalin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz de Elazığ’a önemli filmler çektirerek, kapasiteli işler yapmamız gerekiyor ve bu festival bu anlamda önem taşıyor.”
 
“3 KÖYDE AÇIK HAVA SİNEMASI”
“Festivalde bu yıl halkı ilgilendiren çok güzel detaylarımız var. Bunlardan en güzel tarafı Elazığ’da belirleyeceğimiz 3 köye gidip açık havada insanlarla geceleyin sinema seyredeceğiz. Yani açık hava sinemasını köylülerin ayağına götüreceğiz. Bu açıdan köy muhtarlarımıza da sesleniyoruz; köylerinin fiziki konumu düzgün olan muhtarlarımız bize ulaşsınlar.”
 
SES SANATÇILARI DA DAVET EDİLDİ
“Bununla beraber Yeşil Çam’da ses sanatçısı olan insanlar da Elazığ’a gelecekler. Yeşil Çamda izlediğiniz ve bugün ellerinde mikron alarak şarkı söyleyen sinema sanatçıları da Elazığ’a davet ettik.”
 
MADEN DAĞI FİLMİ…
“Elazığ’da çekilmiş filmler yine festival kapsamında olacak. Bunlardan bir tanesi Maden dağı filmidir. Maden dağı filminde oynayan sanatçılarımız da Elazığ’da olacak.”
 
ÜCRETSİZ EĞİTİMLER ve KISA FİLM YARIŞMASI
“Bununla birlikte eğitimlerimiz var. Senaryo yazımı, oyunculuk eğitimi, ışık ve kamera eğitimi almak isteyen herkesi sinema derneğine davet ediyoruz. Ücretsiz olarak bu eğitimler verilecektir.  Festivalimizin bir diğer ayağı da kısa film yarışması olacak. Kısa film yarışmasında da başvurularımız başladı. En iyi filme 3 Bin TL, ikinciye 2 Bin TL, üçüncüye ise Bin TL ödül verilecektir. Ayrıca mansiyon dalında da derneğimiz adına bir ödül verilecektir.”
 
“FESTİVALİMİZİ TAÇLANDIRACAĞIZ”
“7 yıldır festivalimizi en iyi şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Artık bunun taçlandırma zamanının geldiğini düşündük. Fikrimiz şudur, ulusal anlamda bize yarışmaya gelen filmlerin bu yıl basın mensuplarımızın da özel ödülü adı altında en iyi film, en iyi kadın, en iyi erkek, en iyi yardımcı oyuncu dalında Elazığ basını, gelen sinema sanatçılarımızı ödüllendirecek. haber. vedat Yetik. Bununla birlikte ahde vefaya önem verdiğimiz için, Elazığ’a sinemayı kazandıran ve geçen gün kaybettiğimiz rahmetli Tuncay Küçüközer ağabeyimizi de unutmadık. Onun adına da özel bir bölüm oluşturduk ve O’nun adına da bir ödül vereceğiz.”
 
41 FİLM GÖSTERİME GİRECEK
“Bu yıl festivalimizde 41 filmimiz olacak. Bunlardan 3 tanesi işitme engelli vatandaşlarımız için olacak. Sadece işaret dili kullanılarak anlatılan filmlerde işitme engeli vatandaşlarımız gelip bu filmleri izleyecekler.  Yine işitme engeliler lisesiyle yaptığımız çalışmada bir ilki gerçekleştireceğiz. Açılış galamızın Çayda Çırasını İşitme Engeli öğrencilerimiz oynayacaklar. Şuanda öğrencilerimiz çalışıyorlar. Bir nebze de olsa işitme engeli vatandaşlarımıza da bir katkımız olacağını düşünüyoruz. Festivalimiz kapsamında Harput, Sivrice ve Keban’da kültür gezilerimiz olacak. Buraya gelen tüm misafirlerimizi Elazığ’ın bu üç önemli merkezlerine götüreceğiz.”
 
“ÜNLÜ İKİ İSMİ ELAZIĞ’DA BULUŞTURACAĞIZ
“Eğer başarabilirsek bu sene çok büyük bir hedefimiz var. Şuan dilendirmek istemiyoruz ama Türk sinemasının iki önemli oyuncusunu Elazığ’a getirmeyi düşünüyoruz. İsimlerinin söylenmesi halinde izdiham olacağına inandığımız iki önemli oyuncuyu bir iki hafta içerisinde netleştirmek şartıyla Elazığ’da bir ilki gerçekleştirerek bu iki ismi Elazığ’da buluşturmaya gayret edeceğiz. Bu anlamda bütün Türkiye’nin gözü burada olacak. 2014’ün en iyi festivali olma noktasında da bizim için büyük bir adım olacağı kanaatindeyiz.”
 
TÜM AKTİVİTELER ÜCRETSİZ
“Festivalin bütün aktiviteleri ücretsizdir. Nurettin Ardıçoğlu merkezindeki salon ve Elazığ Devlet Korosu salonunda vatandaşlarımız ücretsiz olarak gelip filmleri seyredebilirler. Sinema sanatçılarıyla söyleşi yapabilirler. Düzenleyeceğimiz imza günlerine katılabilirler.”
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.