Bu sokaklar trafiğe kapatılsın

Elazığ’da İzzetpaşa Camii çevresinde bulunan çay ocağı işletmeleri , cami çevresindeki sokakların trafiğe kapatılmasını istedi.

Bu sokaklar trafiğe kapatılsın
Özel Haber
Elazığ’da İzzetpaşa Camii çevresinde bulunan çay ocağı işletmeleri, işlerinden memnun değil. 28 çay ocağının bulunduğu bölgede esnaflar müşteri sıkıntısı çekiyor. Trafik yoğunluğu ve sigara yasağı nedeniyle müşterileri çekemediklerini belirten çay ocağı işletmecileri, iş yoğunluğunu arttırmak için bu bölgedeki sokakların trafiğe kapatılmasını talep ettiler.
 
Sokakların trafiğe kapatılması halinde araç ve yaya trafiğinin rahatlayacağını belirten esnaflar, bu sayede rahat bir nefes alacaklarını ifade ettiler.
 
Cami çevresindeki esnaflar ayrıca, kaldırım işgali ve sigara yasağı konusunda yoğun bir denetimden geçtiklerini, ancak bu denetimlerin diğer mahallelerde yeterince yapılmadığından şikayetçi oldular.
 
Çay Ocağı işletmelerinin sorunları şöyle:

HALUK ORTAÇ
İzzetpaşa Mahallesinde 15 senedir çay ocağı işletiyorum.
Esnaf olarak bizim sıkıntımız; öncelikle ben 10 sene öncesinden bahsedeyim; burada 5-6 tane çay ocağı vardı. Herkes iş yapabiliyordu. Belediye her tarafa çay ocağı ruhsatı verdi. Şuanda bu civarda 25-30 tane çay ocağı var. Herkes çay ocağı açıyor. Burayı işlek görüyor. Bir ümitle açıyor ama hem kendisi bir şey kazanamıyor hem burada olan esnafın işine sekte vuruyor. Sokak olarak buradaki esnafların hiçbiri halinden memnun değil. Eski işlerimiz yok. Yaz aylarında, sıcaklarda dışarıya masamızı, sandalyemizi atıyorduk. Kaldırım işgaline koydular. Kendilerine göre haklı sebepleri olabilir ama içeride sigara içmek yasak, dışarıda oturmak yasak. Yani insanlar rahat etmiyor. Benim için müşterim nasıl rahat ederse o şekilde davranmam gerekir. Bu denetimler bu sokakta daha fazla uygulanıyor. Başka sokaklarda, tenha yerlerde, Abdullahpaşa’da, Bahçelievler’de daha toleranslı davranıyorlar. Bizim burada üstüne geliyorlar. Haftada iki kere, üç kere kontrol yapıyorlar. Müşteriler rahatsız oluyor. Biz sigara içirmiyoruz ama içiren yerler var. Gerekli denetimler yapılmıyor. Herkese adil bir uygulama istiyoruz. Ben nasıl bir uygulamaya tabi tutuluyorsam diğer mahallelerdeki esnaflar da aynı uygulamaya tabi tutulsun. Müşteri sayımız düştü. Kiralarımız yüksek. 10 bin TL’ye yakın aylık gideri olan insanlar var. Bu para çıkmıyor. Millette de para yok. Biz bu sokağın trafiğe kapatılmasını istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımızın çoğu bunu istiyor. En azından trafiğe kapandığı zaman millet çayını, sigarasını dışarıda rahatlıkla içebilir. Bize gelen talepler de bu yönde. İnanın ki ben burada hiç kimsenin kendi yağıyla kavrulmak haricinde üç kuruş bir kenara atabildiğini tahmin etmiyorum.
 
TAYFUR SAYLAN
1 Yıldır çay ocağı işletiyorum. En büyük sorunlarımızdan biri dilenciler. Müşterilerden daha fazla buraya dilenci geliyor. Bunun yanısıra trafik sorunu var. Trafiği görüyorsunuz. İnsanlar yürüyemiyor bu sokakta. Çok yoğun bir trafik karmaşası oluyor. Bu caddenin trafiğe kapatılması mantıklı olur. İş yönünden sıkıntımız yok hamdolsun. Ama çok da böyle parlak değil. Belediyenin yaptırımları çok fazla. En büyük yüklerimizden biri de su. Biz küçük bir işletme olarak buraya ayda en düşük 500 TL su parası ödüyoruz. Bu para bizim için çok büyük bir meblağ. Su parasında indirim yapılmasını istiyoruz. Zaten belediye başkanı seçim çalışmalarında bunun sözünü vermişti. Bunu bekliyoruz.
  
NİHAT BAYRAM
En büyük sorunumuz içeride sigara içilmiyor. Ama birçok çay ocağında sigara içiliyor. Belediyenin denetimi yetersiz. Bazı yerlerde adam dışarı masa sandalye atıyor, biz atamıyoruz. Ama diğer taraflarda serbest. Hiç kimseye bir şey yapmıyorlar, engellemiyorlar. Şimdi her taraf çay ocağı dolmuş. Sokağın trafiğe kapanması güzel olur. Burada araba sıkıntısı çok fazla. Araç olmazsa insan yoğunluğu daha fazla olur ve satışlarımız artar. Ama bu durumda hiç kimse iş yapamıyor. İşler çok durgun.
 
AHMET YEN
Belediye kaldırım işgali konusunda bir çalışma yaptı. Ama İzzetpaşa etrafındaki çay ocaklarına bu geçerli. Şuan bakıyoruz belli kesimlerde yine kaldırıma masa, sandalye atanlar var. Buraya oturmayan adam dışarı yasak olduğundan başka yere gidiyor. Birçok bölgede kaldırıma masa sandalye atmak serbest olmuş. Yine eski sistem olsa daha güzel olur. Cadde trafiğe kapanırsa daha güzel olur. Ama garaj olduğu için bunun yapılacağını sanmıyorum. 
  
CELAL UTAŞ
Belediye bizi içeriye toparladı ama yolun art tarafı serbest. At masanı sandalyeni, ver çayını millete. Eğer ayrım yoksa komple toparlasın. Niye ayrım yapıyor ki. Ben bu yaz mevsiminde çektiğimi gavur çekmedi. Adamlar gölgeye attılar masasını sandalyesini, biz ise içerideyiz. Ben buranın vergisini veriyorum, elektriğini veriyorum, suyunu veriyorum. Sen beni niye burada sıkıştırıyorsun. Zabıtasını çeker internete veririm. Bazı çay ocaklarına gidin atmışlar masayı sandalyeyi…
Benim müşterim gidiyor orada köşe başında çay içiyor. Benim müşterim niye oraya gitsin?  Çünkü burası sıcak. Orası dışarı olduğu için, sigara içildiği için oraya gidiyor. Böyle bir esnaflık da olmaz, böyle belediye başkanı da olmaz. Belediye başkanı yapıyorsa temiz bir şey yapsın. Niye ben içeride oluyorum da diğeri dışarıda oluyor. Böyle bir kanun olmaz. Ben oyumu da vermişim bu adama ama böyle uygulama olamaz. Bazı yerlerde adamlar çatır çaktır çay satıyor, bana diyor sen geç içeri. Niye, çünkü orada sigara içiyorlar dışarıda. O da içirmesin. Böyle bir şey olamaz.
 
REŞİT BİLİCİ
Sıkıntı olarak tabiki bazı sıkıntılarımız var. Elazığ kendi kabuğuna bürünmüş bir memleket haline geldi. Bir memur şehri dersek daha iyi olur. Onun için işler düşük. İşlerin düşük olmasının sebebi de bu İzzetpaşa camii etrafında 28 tane çay ocağı var. Belediyenin buna bir düzenleme getirmesi lazım: Özellikle ruhsat vermemesi lazım. Bu benim şahsi fikrim. Bugün Almanya’ya baktığımız zaman Almanya bu sistemle yönetiliyor. Bir sokakta lokanta varsa caddenin sonuna kadar başka lokanta ruhsatı vermiyor. Burada suçu biraz da kendimiz de aramamız lazım. İş yoksa suçlu biziz sonuçta. Çünkü İzzetpaşa’nın etrafında 28 tane çay ocağı olursa olacağı budur. Kaldırım işgali ve sigara içirilmesi konusunda benim bir sıkıntım yok. Kanun neyse uygulansın. Kimse sigara içirmesin, herkes kurallara uysun. Kanun neyse uysunlar. Kaldırımı ne diye işgal ediyor. Hepimizin ailesi geçiyor buradan. Biz bunu 13 senedir dile getiriyoruz. Ben 13 senedir burada esnafın bugüne kadar benim vicdanım sızlıyor. Orada herkesin ailesi geçiyor. Sen dükkanı kiraladın ama caddeyi de mi kiraladın? Kaldırımı da mı kiraladın? Bunların düzene binmesi lazım. Belediyenin yasağını destekliyorum.
Şöyle bir durum da var; caddeyi trafiğe kapatsınlar, esnaflardan aylık işgaliye parası alınsınlar. Bu şekilde olur. Ama 80 santimlik kaldırıma 50 santimlik sandalye atarsan insanlar sürtüne sürtüne geçer. Buranın trafiğe kapanmasını da istiyoruz. Buraya kaldırım taşlarıyla güzel bir ortam yapsınlar. Trafiği de kapatsınlar. İzzetpaşa camii tarihi bir cami. Burası bir buluşma noktası. Büyük şehirlerde bu böyle. Her yerde tarihi camilerin etrafı trafiğe kapalıdır. Buranın da trafiğe kapatılmasını istiyoruz.
 
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.