Çakıcı'dan TEOG Taktikleri

Elazığ İstanbul Dershaneleri Rehberlik Kordinatörü Kurtuluş Çakıcı, binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren TEOG sınavı öncesi öğrencilere ve ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Çakıcı dan TEOG Taktikleri
Eğitim

Elazığ İstanbul Dershaneleri Rehberlik Kordinatörü Kurtuluş Çakıcı, binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren TEOG sınavı öncesi öğrencilere ve ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Çakıcı, yaptığı açıklamada, 1.Dönem Merkezi Ortak Sınavlarının 26-27 Kasım 2014 Tarihlerinde yapılacağını belirterek, bu sınavlara giremeyen öğrencilerin mazeret sınav tarihlerinin 13-14 Aralık 2014 tarihleri arasında yapılacağını belirtti.

Çakıcı, TEOG sınavı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “1.Gün:26 Kasım 2014 Çarşamba: Sınavlar 3 ayrı oturum şeklinde yapılacaktır. Türkçe-Matematik-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri Sınavları , 2.Gün: 27 Kasım 2014 Perşembe : Sınavlar 3 ayrı oturum şeklinde yapılacaktır. Fen ve Teknoloji - T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük -Yabancı Dil Saat:09:00-12:00 arasında yapılacaktır. Sınavda her dersten 20'şer soru ve sınav süresi 40 dakikalık sürelerde gerçekleşmektedir. Her sınav oturumları arasında 30 dakikalık dinlenme süreleri olacaktır.

Sınav süreleri soru başına ortalama 2 dakika ,uzun olması ve sınavda çıkacak konuların da az olması, öğrenciler için avantajdır. Bu sınavlarda yanlışlar doğruları götürmeyecek, bu nedenle öğrencilerin soruları boş bırakmasına gerek kalmayacaktır.

TEOG  sınav öncesi önerilerimiz:*Sınavlar öncesi size zarar verecek fiziksel etkinliklerden uzak durun.(futbol, basketbol...)*Kendinizi rahat hissedebileceğiniz ,moralinizi yüksek tutacak ortamlarda bulunun.* Sınav gününe kadar, ders çalışmaya devam edin. Sınav öncesi Akşam da her zaman hangi saatte yatıyorsanız yine o saatte yatmaya dikkat edin.* Doktorunuzun önermediği hiçbir ilaç kullanmayınız.

SINAV SABAHI

• Kahvaltıyı aşırıya kaçmadan mutlaka yapın. • Alışık olmadığınız besinleri tüketmeyin. •  Kafeinli içecekleri tercih etmeyin.•   Şekerli, yağlı ve aşırı tuzlu besinlerden kaçının.

SINAV ANI

•    Sınavda, daha önce deneme sınavlarında, izlediğiniz yöntemin dışında farklı bir tarz denemeyin.

•    Sorulara ön yargıyla yaklaşmayın. Sınavda bilgi gerektirmeyen birçok soru bulunduğunu göz önünde bulundurun. Çok çok kolay sorular da olacağından “Bu kadar kolay bir soruyu herhalde sormazlar.” diye düşünmeyin. “Acaba benim göremediğim başka bir şey mi var?” diyerek (önyargılı yaklaşmayın)çok kolay sorulara fazla zaman harcamayın. Her soru aynı puanı getirmektedir. Bu nedenle zor sorulara daha fazla zaman ayırmayın.

•    Her sorunun bir tek cevabı olduğunu unutmayın. Sorulara kendi yorumunuzu katmayın, soruları esnetmeyin. Soruda sizden ne istendiğine dikkat edin. Bir soruya takılıp kalmayın. Soruyla inatlaşmayın ve bir soruya gereğinden fazla zaman harcamayın. • Yapamadığınız sorunun yanına, daha sonra dönmek üzere bir işaret koyun ve diğer soruya geçin.•    Soruyu dikkatli okuyun. Soru köklerindeki verilerin tümünü okuyun. Altı çizili, olumsuz ifadelere dikkat edin.•    İki seçeneğe indirgediğinizde mutlaka birini işaretleyin. Yanlışlar doğruyu götürmediği için boş bırakmayın. İlk okuduğunuzda doğru gelen seçeneği işaretleyin. İşaretlediğiniz sorulara geri döndüğünüzde, kesin bir fikriniz yoksa cevabı değiştirmeyin. Seçeneklerin dengeli olduğunu unutmayın. Aynı seçenekten arka arkaya üçten fazla işaretlemişseniz soruları ve cevaplarınızı bir kez daha kontrol edin, cevabınızı değiştirmeyin.•   Cevapları, cevap kağıdına düzgün, doğru şekilde işaretleyin. Toplu kodlama yapmayın.•    Asla kötümser düşünmeyin.• Sonuca değil, sürece odaklanmalısınız. Sınav esnasında sonucu düşünmek hem dikkatinizi bölecek hem de kaygı düzeyinizi arttıracaktır.S adece sınav sürecine ve o an çözdüğünüz soruya odaklanmaksa, size hayal ettiğiniz sonuca yaklaştıracaktır.

AİLELERE ÖNERİLER

-“Sınavı kazanamazsan sana olan güvenimi kaybedersin, başarısız olursan gününü görürsün” gibi olumsuzluk bildiren cümlelerden uzak durunuz.

-Olabildiğinizce sınav hakkında konuşmayın. Çocuğunuz bu konuyu açarsa, sınavının çok rahat geçeceğini, sınava iyi hazırlandığını, başarılı olacağına inandığınızı söyleyin.

-Ona olan sevginizin sınav başarısıyla ilgili olmadığını sınav da başarısız bile olsa seveceğinizi beden dilinizle anlatın.

- Sınava çocuğunuz isterse gidin istemezse gitmeyin.

-Neşeli olun ve onunda neşeli olmasını sağlayıcı tavırlar içerisine girin fakat aşırıya kaçmayın.

 Sınav Sabahı, Çocuğunuzun zamanında uyanmasını sağlayın.

-Her günkü gibi kahvaltı yaptırın. Alışık olmadığı besinlerden uzak tutun.

 -Rahat ve sevdiği kıyafetler giymesine dikkat edin.

-Çocuğunuzun başarılı olacağına inandığınızı bir kez daha vurgulayın.

-Sınav yerine çok kalabalık bir şekilde gitmeyin.(Anneanne, Babaanne, Teyze….)

-Sınav yerine ne erken ne de geç gidin.

-Anne-Baba olarak heyecanlı olmanız normal fakat bunu çocuğunuza göstermeyin. Öncelikli olarak siz kendinizi olumsuz düşüncelerinizden uzaklaştırın.

 

 

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.