Çekiç sesi kesildi

Elazığ Sanayi Sitesi esnafı iş yapamamaktan şikayetçi.

Çekiç sesi kesildi
Elazığ Güncel

Elazığ Sanayi Sitesi esnafı iş yapamamaktan şikayetçi.
Elazığ Sanayi Sitesi esnafı yaklaşık bir aydır iş yapamıyor. Esnaflar bir ay önce araçların muayene için sıraya girdiğini ancak son bir ay içerisinde hiç iş yapamadıklarını belirttiler.
Site esnaflarından Hasan Alanoğlu, uzun yıllar sanayi sitesinde çalıştığını ilk defa böyle bir durgunluk gördüğünü söyledi.
Hasan Alanoğlu “13 yıldır sanayide esnafım. Çocukluğum burada geçti. Ben son aylarda yaşadığım gibi bir durgunluğu şimdiye kadar hiç görmedim. İş yerimizde motor kaporta ve her türlü tamir işi yapıyoruz. Bizim işimiz araçlar için olmazsa olmaz. Ama son bir aydır işler bıçak gibi kesildi. Geçen yıl Ramazan ayında iş yoğunluğundan iftara zor yetişiyorduk. Şimdi 3-5 parça işle günü bitiriyoruz. Şuan işlerin tam mevsimi. Aracının eksiği olan sanayiye gelir yaptırır. Şimdi gelen giden yok. Çok garip ama bir ay öncesine kadar az çok iş yapıyorduk. Seçim kararından sonra işler birden bire kesildi. Biz aldığımız her parçayı döviz üzerinden alıyoruz. Geçen ay 50 TL’ye yaptığımız işi şimdi 80 TL’ye yapabiliyoruz. Ama belikli işlerimizdeki bu durgunluğun sebebi yalnızca döviz değil. Millet bir anda çekildi. Kimse iş yaptırmıyor. Şunun bilinmesi gerekiyor ki Sanayi Sitesi sessizse bütün şehirde esnaf aynıdır. Şu siteyi bir gezin ses duyabilecek misiniz? Duyamazsınız. Eskiden kamyonlar bile sıraya girip beklerdi. Şimdi iş yapamıyoruz.” dedi.

“ZAMMI MÜŞTERİYE YANSITMIYORUZ”
Sanayi Siteleri’nin kentin ekonomik hareketliliği belirleyen bölgeler olduğunu ifade eden Alanoğlu, “Bir şehrin ekonomik hareketliliğini ölçeceğiniz mekanlardan biri de sanayi siteleridir. Elazığ Sanayi Sitesi de Elazığ’ın ticari ve ekonomik göstergesidir. Özellikle otomobil, kamyon, kamyonet gibi araçların motor tamiri, tüm tamir işleri, kaporta, balata, eksoz, lastik, araç boyama,  elektronik aksam ve aksesuar benzeri işlerinin yapıldığı Elazığ Sanayi Sitesi son aylardaki hareketsiz görüntüsüyle bize şehrin ekonomik durumunu anlatıyor.” açıklamasında bulundu.

“ŞEHRİN EKONOMİK DURUMUNU ANLATIYOR”

Her ürüne günlük gelen zamları çoğu zaman müşteriye yansıtmadıklarını anlatan Hasan Alanoğlu şöyle devam etti: “Kaportacıların yoğun olduğu sokakta hareketlilik yok. Bir kaç kaportacının önünde bir iki araç park etmiş. Dükkanların içinde ya tamir edilen bir araç var ya boş. Yıllardır sanayide çıraklıktan yetişip usta ve kendi işinin patronu olan esnaflar, biz böyle bir süreç hiç yaşamadık, devalüasyon yaşadığımız yıllarda bile  bu durgunluğu yaşamamıştık. Bu durgunluk Ramazan durgunluğu değil, aksine biz her Ramazanda iş yapardık, işlerimiz daha da artardı dediler.
Sanayi sessiz ve bu sessizliğin sebebini bilmiyoruz. Yaptıkları her ürüne günlük gelen zamları çoğu zaman müşteriye yansıtmıyoruz, buna rağmen sıkıntı yaşıyoruz.” 

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 4

 • SAMET BEY | 25 Mayıs 2018 12:41

  SANAYİ ESNAFI KADAR KALİTESİZ İŞ YAPAN VE YÜKSEK FİYATLA ÇALIŞAN BAŞKA KİMSE YOK BU MEMLEKETTE MEMUR BİRİSİ OLARAK ETRAFIMDAKİ ARKADAŞLAR HİÇ KİMSE Mİ MEMNUN OLMAZ KİMSE NE FİYATTAN NEDE YAPILAN İŞTEN MEMNUN OLUYOR SANAYİ ESNAFININ ÖNCE ÖZ ELEŞTİRİ YAPLASI LAZIM KENDİSİNE

 • Hükmü Bey | 25 Mayıs 2018 09:10

  Küçük işe bakmazsanız geleni hor görürseniz değişmediği parçayı değiştim deyip bilmeyeni kandırırsanız kusura bakmayın kardeşim gelmem gitmem. Artık aracımın küçük sorunlarını sora sora yapmaya başladım sizler için Allah onlara düşürmesin diye dua ediyorum.

 • alii | 24 Mayıs 2018 16:49

  Kalite Olmazsa ,fiyatlarda uçuk olursa Bende Dahil Tabiiki Malatya Sanayiine Gidecez.

 • Dağhan Demir | 24 Mayıs 2018 14:08

  Gelen müşteriye kabadayı gibi davranmasalar,olurundan fazla para talep etmeseler,sağlam iş yapsalar elazığlı vatandaş da burdan kalkıp ta malatya sanayiye gitmez insan ekmeğinin kıymetini bilmeli

 • Ana Sayfa
 • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.