Çetin: “Elazığ SBS`de Başarılı”

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının açıklanmasının ardından değerlendirme yapan Milli Eğitim Müdürü Reşat Çetin Elazığ’ın önemli başarılar elde ettiğini açıkladı.

Çetin    8220Elazığ SBS de Başarılı  8221
Eğitim

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının açıklanmasının ardından değerlendirme yapan Milli Eğitim Müdürü Reşat Çetin Elazığ’ın önemli başarılar elde ettiğini açıkladı.

Müdür Çetin yaptığı yazılı açıklamada : “İlimiz 2012 SBS Sınavında Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) sonuçlarına göre Özel Yavuz Selim-Mustafa Sabuncu İlköğretim Okulu 8. Sınıf Öğrencisi Abdullah ÇAYCIOĞLU’nun aldığı 499,539 puanla Türkiye 6. sı olurken ferdi başarıların yanında okullar bazında da bir önceki yıla göre başarısını resmi olmayan rakamlara göre % 5,6 oranında arttırdı.2011 Yılında gerçekleştirilen SBS sınavında okullarımızın aldığı ortalama puanlar ile 2012 Yılı puanları karşılaştırıldığında başarı yüzdemizin arttığı görüldü.

İlimizde bulunan Özel Okullardan sırasıyla Özel Doğa Koleji, Özel Yavuz Selim-Güzide Hanım İlköğretim Okulu ve Özel Bilgem Koleji ilk 3 sırayı paylaşırken; Resmi Okullarımızdan sırası ile Hilalkent İlköğretim Okulu, Gönül İhsan Tangülü İlköğretim Okulu ve Yunus Emre İlköğretim Okulu ilk üç sırayı paylaşan okullarımız oldu. Okul başarı ortalamalarını bir önceki yıla göre en çok arttıran okullarımız ise sırası ile Şht.Pyd. Bnb. Zafer Kılıç, Şair Hayri ve Cemal Gürsel İlköğretim okulları oldu. İlçe okullarımız arasında en yüksek puan ortalamasını sırası ile Kovancılar İlçemizin Okçular ve Bayramyazı İlköğretim Okulları ile Baskil İlçemizin Büyükpınar İlköğretim Okulu elde etti. Yine İlçeler bazında puan ortalamalarını bir önceki yıla oranla en çok arttıran ilçelerimiz de sırası ile Karakoçan, Baskil ve Kovancılar İlçelerimiz oldu. “ dedi

SBS sınav sonuçları ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Milli Eğitim Müdürü Reşat ÇETİN; “Göreve başladığımız ilk günden itibaren değerli mesai arkadaşlarım ve eğitim çalışanlarımız ile sık sık bir araya gelerek güvenli ve sağlıklı eğitim ortamları oluşturmak, öğrencilerimizin motivasyonlarını arttırmak için çalışmalar yaptık. Mahalle mahalle, köy köy okullarımızı dolaştık. Okullarımızın ihtiyaçlarını ve eksikliklerini yerinde tespit ederek imkanlarımız ölçüsünde bunları gidermeye çalıştık.

Yaptığımız bütün toplantılarda başarı arttırmaya yönelik bilgi alışverişinde bulunarak rehberlik çalışmalarının önemine değinirken okul ve öğrencilerimizin sosyal ve kültürel aktivitelere katılımlarının önemine de değindik. Eğitimciler olarak bizlerin görevi velilerimizin bizlere emanet ettikleri en değerli varlıkları olan çocuklarını yarınlara en iyi şekilde hazırlamaktır. Bu bilinçle sevgili çocuklarımızı yarınlara daha iyi hazırlamak amacıyla mesai olgusunu yıktık ve makam odamızı çalışma odasına çevirdik. Yaptığımız çalışmalar bugün meyvesini vermeye başlamıştır. SBS sınav sonuçlarını değerlendirdiğimizde bir önceki yıla oranla başarımızın artış gösterdiğini tespit ettik. Okul bazında ortalamalarımız bizim yaptığımız çalışmalara göre % 6 civarında artış göstermiştir. Başarımızdaki bu artış yıl boyunca yaptığımız çalışmaların bütün yorgunluğunu üzerimizden almış.

Bu artış doğru yolda olduğumuzu göstermesine rağmen elbette bizim için yeterli değildir. Biz eğitim yöneticileri olarak Elazığ’ımızın daha iyi sonuçlar alabileceğine inanıyoruz. Bu sebeple bu başarı 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında yapacağımız çalışmalar için bizleri daha çok motive edecektir.2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında okullarımız çeşitli Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda Sportif ve Bilimsel alanlarda elde ettikleri bir çok başarıyı SBS sonuçları ile taçlandırarak bizleri daha çok mutlu etmişlerdir. Ben bir eğitim yöneticisi olarak bütün mesai arkadaşlarıma, eğitim yöneticilerine, kıymetli öğretmenlerime çalışmalarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, başarı gösteren sevgili öğrencilerimizi ve onlardan desteğini esirgemeyen velilerimizi kutluyorum” dedi.

Sınava ilişkin sayısal bilgilere bakıldığında sınava 1 milyon 98 bin 285 aday başvuruda bulundu. Sınava giren aday sayısı ise 1 milyon 75 bin bin 533 olarak belirlendi. 17 adayın ise sınavı iptal edildi. İkili kopyadan iptal edilen test sayısı 468 olurken, yine ikili kopyadan bazı testleri iptal edilen aday sayısı ise 403 olarak tespit edildi.18 aday ikinciliği paylaştı2012 SBS`de tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 677 iken, sınıf puanı 500 olan öğrenci sayısı 449 olarak belirlendi.2012`ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 42 bin 148 oldu. 2012 OYP`ye göre bir kişi birinci olurken, 18 kişi ikinci, bir kişi de üçüncü oldu.Üç yıl boyunca tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 21, sınıf puanı 500 olan öğrenci sayısı ise 18 olarak tespit edildi.-Başarı sıralamasında ilk 10-Elazığ Merkez Özel Yavuz Selim-Mustafa Sabuncu İlköğretim Okulu`ndan Abdullah Çaycıoğlu 499.539 puanla altıncı

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.