Çiftçilere uyarı: İlaçlamaları yapın

Elma armut, ayva ve ceviz iç kurdu zararlısında mücadele zamanının geldiği açıklandı.

Çiftçilere uyarı  İlaçlamaları yapın
Elazığ Güncel

Elma armut, ayva ve ceviz iç kurdu zararlısında mücadele zamanının geldiği açıklandı.

Elma armut, ayva ve ceviz iç kurdu zararlısının birinci dölü için ilaçlı mücadele zamanının geldiği tespit edildi. Çiftçilerin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı, elma, armut, ayva ve ceviz bahçelerini ilaçlamaları gerektiği belirtildi. Kullanılan ilacın etki süresine bağlı olarak, bu ilk ilaçlamadan 10-15 gün sonra ikinci bir ilaçlama daha yapılması uyarısında bulunuldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklama, “Elma, Armut, Ayva ve Ceviz ağaçlarında zarar yapan İç Kurduna karşı en kısa zamanda ilaçlama yapınız. İlkbaharda bulundukları yer ve iklim koşullarına bağlı olarak Elma İç Kurdu zararlısı olan kurtçuklar çıkarlar. Çıkan kurtçuklar birkaç saat içerisinde meyvenin sapa yakın kısmından veya meyvenin birbirine temas noktasından girer ve çekirdek evine doğru galeri açarak beslenmesini devam ettirir. Elma içerisinde beslenmesini 30-40 günde tamamlayan kurtçuklar meyveyi terk ederler. İlaçlama yapılmadığı takdirde meyvelerin kurtlanarak dökülmesine neden olurlar. Dökülmeyen kurtlu meyveler ise pazar ve sofralık değerini yitirmektedirler.  İlaçlı Mücadelesi yapılmayan bahçelerde zarar oranı yüzde 80'e yaklaşmaktadır. Bu nedenle bu zararlıya karşı meyvelerin fındık büyüklüğü olduğu dönemde 1.ilaçlama ilacın etki süresine göre toplam 3 ilaçlama yapılmalıdır. Daha fazla bilgi edinmek için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğüne başvurunuz.” ifadelerine yer verildi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.