Depreme dayanıklı bina tasarladılar

Depreme Dayanıklı Yapı Tasarım Yarışması’na katılan Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri dördüncü oldu.

Depreme dayanıklı bina tasarladılar
Elazığ Güncel
Depreme Dayanıklı Yapı Tasarım Yarışması’na katılan Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri dördüncü oldu. Öğrenciler tasarladıkları bina ile ODTÜ, İTÜ gibi birçok üniversitenin önüne geçti.
Doğal Afetler Sigorta Kurumu (DASK) tarafından her yıl düzenlenen “Depreme Dayanıklı Yapı Tasarım Yarışması”na bu yıl 51 üniversiteden 76 takım başvuru yaptı.
Yarışmayla başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere mimarlık fakültesi öğrencileri de başvuru gerçekleştirdi.
İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak, deprem ve depreme dayanıklı bina bilincini oluşturmak amacıyla yapılan yarışmada, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri dördüncü oldu.
İstanbul Osmanlı Arşivleri’nde düzenlenen yarışmada finale katılan 24 takım içerisinde dördüncü olmayı başaran Fırat Üniversitesi öğrencileri en iyi deprem performans tahminlerinde ise üçüncülüğe yerleşti.
Önümüzdeki yıl için birincilik hedefinde olduklarını belirten öğrenciler tasarladıkları bina ile ODTÜ, İTÜ gibi birçok üniversitenin önüne geçti.
Tasarladıkları bina ile ilgili bilgiler veren Fırat Üniversitesi öğrencileri şunları söylediler: “Takımın tasarladığı bina yaklaşık olarak 1/100 ölçeğinde olup 29 kattan meydana gelmiştir. Maketin taşıyıcı aksamı Balsa ağacından 6x6 mm ölçülerine sahip çıta ve 3 mm kalınlığına sahip levhalarla teşkil edilmiştir. Yarışmada her bir bina maketine aynı deprem yükü uygulanmakta her bir binanın deprem sırasında göstereceği tepkiler ivme ölçerlerle kaydedilmektedir. Bu ölçümler, bilgisayar hesapları yardımıyla daha önceden tahmin edilmektedir. Yapılan tahminlere göre en iyi bilgisayar modellemesi yapan üniversite belirlenmektedir. Bu tahminler içerisinde üniversitemizin yaptığı hesaplar ile tüm üniversiteler içerisinde üçüncü sırada yer almıştır. Ancak üç farklı deprem yükü içerisinde ikinci deprem için yüzde 1 hata ile DASK yarışması içerisinde şimdiye kadar yapılmış en iyi tahmin olarak tarihe geçmiştir. Sarma masasındaki ilk deprem binanın sürekli karşılaşacağı bir depremdir. İkinci deprem ise tasarım için kullanılacak depremi göstermektedir. Üçüncü deprem ise yapı ömrü içerinde karşılaşabilecek en büyük depremi belirtmektedir. Fırat Üniversitesinin tasarladığı bina bu üç deprem yükü altında istenilen performansı göstermiş ve herhangi bir kolon, kiriş veya perde elemanında hasar meydana gelmemiştir. Maket için verilen ağırlık 4000 gr olup yarışmaya katılan tüm takımlar bu ağırlığın üzerine çıkan maketler tasarlamışlardır. Üniversitemizin tasarladığı bina ise 3980 gr ile tüm maketlerin altında bir ağırlık ile en hafif binanın tasarımını yapmıştır.”

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.