Desteklenecek sektörleri arttırmaya çalışacağız

AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, 23 ili kapsayan Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek paketinde Elazığ’daki desteklenecek sektörlerin kapsamını arttırmak için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Desteklenecek sektörleri arttırmaya çalışacağız
Ekonomi
HABER: SEVDA DEMİR
 
AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ve yönetim kurulu üyeleri, Elazığ Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.
 
Ziyarette konuşan AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, yatırım destek paketinde Elazığ için taslakta öngürülen sektörlerin yetersiz olduğunu düşündüklerini belirterek, farklı sektörlerin de destek paketi kapsamına girmesi için toplantılar yaptıklarını kaydetti.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun Türkiye’ye olan katma değerini daha ileriye taşımak istediklerini vurgulayan Milletvekili Açıkkapı, bölgede Elazığ’ın yatırım paketinden maksimum oranda faydalanması için siyasiler olarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.
Ejder Açıkkapı, Elazığ’da yatırım destek paketinde büyükbaş hayvancılık ve seracılığın da desteklenmesi gerektiğini aktararak, “Bizler de Elazığ için taslakta öngürülen sektörlerin yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Bizlerde buradaki istişareler neticesinde bu eksiklikleri ilgili yerlere ulaştıracağız. Önceki gün milletvekillerimiz ve belediye başkanımız kalkınma bakanlığında bir görüşme yaptılar. Orada da konu olarak bu hususlar ele alındı. Amacımız Elazığ’ımızı 10 yıl içerisinde şuanda bulunduğu noktadan nasıl taşınabilir bunlar için kafa yormak ve doğru sektörlerle yol yürümektir. İnşallah arkadaşlarımızla beraber biz gayret ederek Elazığ’ımızın ihtiyacı olan artı sektörleri de bu cazibe merkezi ilimiz içerisine de almaya çalışacağız. Küçükbaş hayvancılık var ama büyükbaş hayvancılık şuanda taslak içinde gözükmüyor. Büyükbaş hayvancılığın Elazığ için çok önemli bir katma değer sağlayacağını düşünüyoruz. Küçükbaş hayvancılığın olması önemli ama bizlerde eksik kalacağını düşünüyoruz. Büyükbaş hayvancılığın bu teşvik sistemi içerisinde gayretimiz devam ediyor. Bunların dışında su ürünlerinde, turizmde eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Meyveciliğimiz var ama seracılığında buna dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki gayretlerimiz devam ediyor. İnşallah sektörler tam oturduğu zaman bu sektörleri de dahil edebilirsek Elazığ çok daha farklı bir şekilde ivme kazanacaktır. Bunu arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
TEK GAYEMİZ ELAZIĞ’I DAHA FAZLA BÜYÜTMEK
Elazığ’da yaşayan vatandaşların daha rahat yaşayabileceği, iş imkanlarının arttırılacağı bir kent oluşturmak için çalışmalarını yürüttüklerine dikkat çeken Açıkkapı, Elazığ’ın cazibe merkezi iller arasına girmesini büyük bir fırsat olarak değerlendirdi.
Cazibe Merkezi 23 ilin alacağı teşvik ve yatırımlar ile ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına vurgu yapan Milletvekili Ejder Açıkkapı, “Bizlerin, teşkilatlarımızın, valimizin, belediye başkanımızın, STK’ların hepimizin tek gayesi var; Elazığ’ı daha fazla büyütmek. Elazığ’da yaşayan insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği Elazığ’ı birlikte oluşturmak, gençlerimizin daha iş bulabilmelerine imkan sağlamak bu gayeyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizler bu cazibe merkezi ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun Türkiye’ye olan katma değerini biraz daha ileriye taşımak istiyoruz. Yaklaşık 23 ilin nüfusu 12.3 Milyon, milli gelire katkımız ise %7.8 bu rakamları çok daha ileriye taşımak istiyoruz. Bu 23 il şayet ciddi bir şekilde çalışır ve hedeflenen noktalara ulaşırlarsa ben eminim ki bu 23 ilin Türkiye’deki girdileri ile birlikte faydaları çok daha artacak bölgede bir rahatlama içerisine girecektir. Biz 15 Temmuz gibi bir hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Türkiye’de 2002’den bu yana iktidar olan Ak Parti hükümeti iktidar olurken çok kıt hatta elde olmayan kaynaklarla bu işe başlamıştı. Ak Parti son 15 yıl içerisinde Türkiye’yi inanılmaz noktalara taşıdı. Ekonomik anlamda çok önemli gelişmeler kaydetti. Bugün 15 Temmuz gibi, öncesinde 17-25 Aralık, Gezi Olayları 27 Nisan E- Muhtırası gibi birçok olayla biz karşı karşıya kalmıştık. Bütün bu olaylara rağmen halen daha biz Avrupa içerisinde ekonomisini büyüten bir ülke konumundaysak 15 yıldır Türkiye’de doğru politikalarla yol yürüyen Ak Parti hükümetlerinin bilinçli çalışmaları sayesindedir. 15 Temmuz’dan bu yana 75 gün kadar bir süre geçti ve her şeye rağmen bugün Türkiye büyümesine gelişmesine dönüşmesine devam ediyor. Buna engel olmaya çalışan içteki ve dıştaki hain güruhlara rağmen biz doğru bildiğimiz yoldan şaşmayacağız. Liderimiz Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, başbakanımızla birlikte, hükümetimizle, ak kadrolarımızla birlikte Türkiye’yi daha güzel yarınlara taşıma gayesi içerisindeyiz. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi ‘Dünya beşten büyüktür’ Biz asil bir milletin evlatlarıyız. Geçmişte adaletiyle Dünya’ya yön vermiş bir milletin evlatlarıyız. Dolayısıyla bizler gücümüzün farkındayız. Buna göre biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Allah’ın izniyle hiç kimse bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. 15 Temmuz’dan çok daha güçlü olduğumuzu düşünüyoruz. Ayaklarımız yere daha sağlam basıyor. Türkiye’mizi hep birlikte yarınlara İnşallah birlikte ulaştıracağız.” şeklinde konuştu.
 
İSTİHDAMDA ELAZIĞ’A BÜYÜK FAYDA SAĞLANACAK
AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ise, siyaset ile sivil toplumun iç içe olması gerektiğini karşılıklı fikir alış verişi ile adımların atılması gerektiğine dikkat çekti.
Yapılan bir toplantı ile Yatırım Teşvik Paketinde Elazığ’da desteklenmesi gereken sektörlerin ilin yöneticileri tarafından dile getirildiğini anlatan Gürgöze,  çalışmaların sonunda istihdamda Elazığ’a büyük fayda sağlanacağını söyledi.
Moody’s in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini de eleştiren Başkan Gürgöze, bu durumun batılı ülkelerin Türkiye’nin gelişmesini engellemek için yaptığı bir çalışma olduğunu ifade etti.
Türkiye’nin Dünya’ya güçlü bir ülke olduğunu kanıtladığını belirten Gürgöze şöyle devam etti: “15 Temmuz sonrasının artçıları olarak devam eden ve dünyada ekonomik olarak bizi yalnızlaştırma gayreti içersinde olan egemen batılı güçlerin var olduğunu biliyoruz. İki yüzlü ve sahtekar davranan batı burada da bu durumu ortaya koymuştur ve darbenin Türkiye’den bertaraf edilmesinden sonra ülkemizi gerek siyasi gerekse de ekonomik anlamda  dünyada yalnızlaştırmak ve bizi zayıflatma çabaları devam ediyor. Geçen hafta Moody’s in kredi derecelendirme kuruluşunun yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi notu düşürüldü. Bunlar 15 Temmuz darbe girişiminin devamlarıdır. Birleşmiş Milletlerde 250 devlet başkanı veya temsilcilerine karşı, dünyanın 5’ten büyük olduğunu haykıran bir Türkiye’yi istemiyorlar. Onların hilelerine rağmen hükümetimiz dimdik bir şekilde ayaktadır. Cumhurbaşkanımız Türkiye’de yüzde 52’nin oyunu olarak makamını hakkıyla temsil etmektedir. Büyük batılı ülkelerin dahi aklından geçmeyecek yatırımların yapıldığı bir ülkeyiz. Türkiye dünyaya güçlü bir ülke olduğunu kanıtlamıştır ve kanıtlamaya devam edecektir. Bizim yaşadığımız darbe girişimini batılı ülkeler yaşamış olsaydılar ayakta duramazlardı. Ancak Türkiye 2 ayda toparlandı, dimdik ayakta duruyor ve durmaya devam edecektir.”
 
MERMER VE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK TEŞVİK KAPSAMINA ALINMALI
Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ da, mermer ve büyükbaş hayvancılık sektörlerinin Elazığ’da teşvik kapsamına alınması gerektiğinin önemine değinerek, bu doğrultuda yapılacak yatırımların kente ve ülkeye büyük katkı sağlayacağını anlattı.
Elazığ’da üzüm suyu ve su doldurma tesislerinin olması gerektiğine de vurgu yapan Dumandağ şunları söyledi: “Yeni teşvikte, meyvecilik, küçükbaş hayvancılık var ancak Elazığ’ın can damarı olan mermer, büyükbaş hayvancılık yok. İki gün önce Valimizin başkanlığında yaptığımız toplantıda sektörlerle ilgili önerilerimizi sunduk. Büyükbaş hayvancılık Elazığ’da büyük yatırımı olacaktır. Bununla birlikte üzüm miktarımızın üretimi çok fazla. Ama bunu pek fazla değerlendiremiyorlar. Sıkmalık, şaraplık yapılıyor. Elazığ’da ön gördüğümüz kadarıyla üzüm suyu yatırımının yapılması gerekiyor. Bununla birlikte her tarafı su ile çevrili bir il olarak su dolu tesisimiz yok. Diğer illerden Elazığ’a bir su akışı var bununda teşvik sektörlerinin içine alınması gerekiyor. Büyük kazanç sağlayacağına inanıyorum. Elazığ’da büyükbaş hayvanın desteklenmemesini teşvikin bir ayağı eksik olarak değerlendiriyoruz. 5 Bin küçük hayvanı bir araya getirdiğinizde 100 büyükbaş hayvan kadar katma değer kazandırmıyor. Bizim vatandaşlarımız da yıllardır az paraya da olsa bir gelir sağlıyorlar bu sektörden. Kendi ihtiyaçlarını bu sektörden karşılıyorlar. Son zamanlarda kırsal kalkınmada da teşvikler yapıldı. Ama büyükbaşında bu teşvikin içine girmesi gerekiyor. Bugün Türkiye’de bir manda sütü zor bulunuyor. Bunu Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızda dile getirdi. Umuyoruz ki büyükbaş hayvan da dahil edilir. Bunun kente de ülkeye de büyük katkısı olur. Bu konuda yöneticilerimizden de destek bekliyoruz. Bu durumu Elazığ’ın yararına çevireceklerine inanıyoruz.”
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.