Eğitim öğretim yılı sancılı başladı

Eğitim Bir Sen Elazığ 1 Nolu Şube Başkanı Yasin Karakaya, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğretmenlerin sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Eğitim öğretim yılı sancılı başladı
Eğitim
Eğitim Bir Sen Elazığ 1 Nolu Şube Başkanı Yasin Karakaya, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğretmenlerin sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu. 
2013-2014 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 17 milyon öğrencinin ders başı yaptığı belirten Karakaya, istihdamda güçlük çekilen yerlerdeki öğretmen açığı konusunda hala somut bir adım atılmadığını söyledi.

Eğitimde ücretli öğretmenlik uygulamasının tarih olması, sınıfların kadrolu öğretmenlerle buluşması için yeni öğretmen atamasının gereklilik değil, zorunluluk olduğunu ifade eden Başkan Karakaya, 40 Bin atama öncesi ‘Acil olarak 100 Bin atama yapılmalıdır’ diyerek öğretmen ihtiyacına dikkat çekti.

“Eğitim çalışanlarının yüzünün gülmesi eğitimde de yüzlerin gülmesi demektir” diyen Karakaya şunları kaydetti:
“Yeni eğitim öğretim yılına; yeni sistem-dershane, kayıt-kapasite, atama-ihtiyaç, yönetici-rotasyon gibi kelimeler üzerinde yoğunlaşan tartışmalarla girmiş bulunmaktayız. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 17 milyon öğrenci ders başı yaparken, istihdamda güçlük çekilen yerlerdeki öğretmen açığı konusunda ise hala somut bir adım atılmış değil.

Öğretmenlerin özel hizmet tazminatına her ay 150 TL, öğrenim yılına hazırlık ödediğinde toplamda 210 TL, taban aylık zammı ile maaşlarda yüzde 14’lük artış, emekli ikramiyesinde bir kalemde 5.250 TL artış, toplu sözleşme ikramiyesine yüzde 33 oranında zam, emekli memur maaşlarına aylık 146 TL, 4/C’lilerin maaşlarında ise toplamda yüzde 50’ye varan iyileştirme gibi önemli kazanımlarla sonuçlanan toplu sözleşmede eğitim çalışanları kazançlı çıkmıştır.”
SBS YERİNE ‘YENİ SİSTEM’ SON DEĞİŞİKLİK OLMALI
“Milli Eğitim Bakanlığı, son 10 yıldı YGS, OKS, SBS gibi 5 sistem değişikliğiyle ortaöğretime geçiş sistemi konusundaki arayışını sürdürmektedir. Dershane sektöründe patlamaya yol açan sınavlı geçiş sistemi yerine, sürece yayılmış merkezi çoklu sınavla ölçümü esas alan, “Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi”ni hayata geçirmeye çalışan Bakanlığın Bir daha hata yapma lüksü bulunmamaktadır. Yeni sistem önerisi üzerinde yapılan tartışmaları da dikkate alarak son şeklinin verilmesi gereken yeni sistem, eğitimde yapılan son sistem değişikliği olmalıdır.”

YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI GEREKLİLİK DEĞİL ZORUNLULUKTUR
“Milli Eğitim Bakanlığı 40 Bin yeni atama gerçekleştirmiştir. Eğitimde ücretli öğretmenlik uygulamasının tarih olması, sınıfların kadrolu öğretmenlerle buluşması için yeni öğretmen ataması gereklilik değil, zorunluluktur. 40 Bin atama öncesi ‘acil olarak 100 Bin atama yapılmalıdır’ diyerek öğretmen ihtiyacına dikkat çekmiştik.”

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ACİLEN ÇALIŞMA BAŞLATILMALIDIR
“Şube Müdürlüğü kadroları için 13 yıldır görevde yükselme takvimi uygulanmamaktadır. Şef kadroları için en son 2009 yılında atama gerçekleştirilmiş, merkez ve taşra teşkilatı memur kadrolarına atanabilmek için ise en son Mart 2010’da görevde yükselme sınavı  gerçekleştirilmiştir. Teknisyen, tekniker, mühendis ve benzeri unvanları kapsayan ve yapılması planlanan unvan değişikliği sınavı ise 2011 yılı Ağustos ayında gündeme gelmiş, önce ertelenip sonra ise iptal edilmiştir. Bakanlık, görevde yükselme ve unvan değişikliği ile ilgili ivedilikle çalışma yapmalı ve talebi karşılamalıdır.”

KARİYER BASAMAKLARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPILMALI
“Öğretmenlik kariyer basamaklarında 2005 yılında yapılan yükselme sınavı sonrası boş kontenjanlar üzerinden başlayan tartışmalar, Anayasa Mahkemesi’nin 21.5.2008 tarihli iptal kararıyla farklı bir boyut kazanmış fakat atılan adımların sonuçlandırılmaması üzerine aradan geçen 8 yıl içerisinde eğitim çalışanlarının mağduriyetleri artarak devam etmiştir. Bakanlık, öğretmenlik kariyer basamaklarında, yetkili sendikanın da bilgisi dahilinde, gerekli düzenlemeleri bir an önce yapmalı ve 8 yıllık muammaya son vermelidir.”

ADALETTEN UZAK EK DERS ESASLARI DEĞİŞMELİDİR
“Mili Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin esaslardaki adaletsizlikler bir an önce giderilmelidir. Devam edilemeyen bir gün için 7 saat ek ders ücretlerini kesen, 2 gün işe gelmeyene 2 gün, gelmediysen geri kalan 3 günde gelme diye adeta 2 güne 3 gün bonus ön gören ek ders esasları bir yığın adaletsizlik içermektedir.”

İL İÇİ ÖZÜR GRUBU TALEPLERİ DE DİKKATE ALINMALIDIR
Milli Eğitim Bakanlığının taleplerimiz doğrultusunda özür başvurusunda bulunan öğretmenlerinin tamamını tercih ettikleri illere ataması önemli bir sorunu çözmüş ve öğretmen eşlerin aile bütünlüğünü sağlamıştır. Bakanlık aynı şekilde, il için özür grubu tahinlerini de yaparak, öğretmen ailelerine rahat bir nefes aldırmalıdır.

NORM KADRO YÖNETMELİĞİ BİR AN  ÖNCE YAYINLANMALIDIR
Milli Eğitim Bakanlığı çoğunlukla okul dönüşümlerini gerçekleştirmiş, lise türlerini yeniden tanımlamış ama değişen koşulları ve alanda yaşanan sorunları göz ardı ederek norm kadro yönetmeliğinde değişikliğe gitmemiştir. Bakanlık, yönetici ve öğretmenlerin norm kadro yönetmenliğini, paydaşların önerilerini de almak suretiyle acilen değiştirmelidir. 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.