‘Ek siparişler zor duruma sokuyor’

Ramazan ayında halkın temel ihtiyacı olan ekmek pişirmek için yoğun mesai harcayan fırıncılar, sıcaklara aldırış etmeden ibadetlerini yerine getiriyorlar.

Ek siparişler zor duruma sokuyor
Özel Haber

Elazığ’da gün içerisinde gelen siparişleri iftara saatler kala yetiştirmeye çalışan fırıncılar, akşama doğru gelen ek siparişlerin kendilerini zor durumda bıraktığını söylediler.
Ramazan ayında halkın temel ihtiyacı olan ekmek pişirmek için yoğun bir mesai harcayan Elazığlı fırıncılar, sıcaklara aldırış etmeden ibadetlerini yerine getiriyorlar.
Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesi, ekmek ve pide üretimi yapan fırıncıların zorlu mesai yapmalarına sebep oluyor.
Hava sıcaklığının artması ve Ramazan ayının gelmesiyle Elazığ'da ekmek ve pide ustaları 250 derece sıcaklığa ulaşan fırının karşısında zor koşullara rağmen çalışıyor.  
Oruç ibadetinin yerine getirilmesi için sıcaklığın bahane olmadığına dikkat çeken fırıncılar, Ramazan dolayısıyla günü hem oruçlu, hem de yoğun bir mesai ile geçirdiklerini söylediler.
Meslekleri gereği yüksek sıcaklıkta çalışmak zorunda olan fırıncılar, Ramazan ayında çalışma şartları daha zor olmasına rağmen oruç ibadetlerini aksatmadıklarını dile getiriyorlar. 
Gün içerisinde gelen siparişleri iftara saatler kala yetiştirmeye çalışan fırıncılar, özellikle akşama doğru gelen ek siparişlerin kendilerini zor durumda bıraktığını belirtiyorlar.
Özellikle iftara doğru Elazığ halkı yemek, çörek, pide ve kıymalı yaptırmak için fırınlara akın ederken, fırıncılar yaşanan yoğunluktan dolayı zor durumda kalıyor.
Ramazan dolayısıyla zorlu mesai geçirdiklerini söyleyen fırıncılar, halkın kendilerine anlayış göstermeleri gerektiğini ve bu yüzden siparişlerini sabah saatlerinde vermelerini istediler.
Allah'ın yardımı ile oruç ibadetini gerçekleştirdiklerini anlatan fırıncılar, “Sabah geldiğimiz zaman hemen fırını yakıyoruz. Daha sonra hazırlıklara başlıyoruz. İftara kadar çok yoğunuz. Hiç durmadan çalışıyoruz. Burası çok sıcak ama Allah yardım ediyor. Allah’ın yardım olmasa burada oruç tutulmaz.” dediler.
Ramazan öncesi günlük yaklaşık 20 bardak su tükettiklerini belirten fırıncılar, “Ramazan gelmeden önce çok fazla su tüketiyorduk. Bazen 20 bardak su içtiğimiz oluyor. Şimdi hava da ısındı Ramazan da geldi. Bu zaten yetmezmiş gibi bazı müşteriler yemeklerini iftar saatine yakın habersiz getiriyor. Müşterileri de haklı, soğumasın diye istiyor. Ancak o saatte de tüm siparişlerin çıkması mümkün değil. Bu da ne yazık ki bize sıkıntya sokuyor. Tabi yine de müşterilerimizin memnuniyeti bizim için önemlidir.” ifadelerini kullandılar.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.