EKONOMİ ŞAHLANIŞA GEÇTİ

Anadolu Kalkınma ve Ekonomi Derneği (AKSAN) Derneği Genel Başkanı Arif Erol, “Türkiye ekonomisi sağlam temeller üzerine kuruludur. Sağlam bir hükümetimiz var. Sağlam bir Cumhurbaşkanımız var. Tamamen ekonomiye kalkınmaya dayalı politikalar izleniyor. Ülkemizde çok güzel bir istikrar var. Ülkemizin ekonomisi şahlanmaya yöneldi. Ekonomimiz büyüme durumunda. dedi.

EKONOMİ ŞAHLANIŞA GEÇTİ
Ekonomi
HABER: VEDAT YETİK

Genel Merkezi Elazığ’da açılan Anadolu Kalkınma ve Ekonomi Derneği (AKSAN) faaliyetlerine başladı.
 
Dernek Genel Başkanı Arif Erol, günışığı’na yaptığı özel açıklamada, dernek olarak ülke genelinde kalkınma ve ekonomi alanlarında ciddi çalışmalar yapacaklarını söyledi.
 
Derneğin kurumsal anlamda faaliyet göstereceğini vurgulayan Erol, “Derneğimiz üretim yapan, enerji dolu, pozitif, proje üretebilen, milli duygulara sahip, ahlaki değerleri yüksek olan işadamlarımızla birlikte hem ilimiz, hem bölgemiz hem de ülkemiz için ekonomi alanında, kalkınma alanında hizmet vermek için işadamlarımızla bir araya gelip ticaret alanımızı genişletmek için kurulmuş bir dernektir. Bizler iş adamları olarak ekonomi alanında ve kalkınma alanında zor bir süreçten geçiyoruz. Tabiki hükümetimiz ciddi çalışmalar yapıyor ekonomi ve kalkınma alanında. Hem ulusal alanda, hem uluslarararası alanda derneğimiz faaliyet gösterecek. Tabi biz dernekten ziyade kurumsal bir oluşum düşünüyoruz. Dernek olarak geçiyor ama kurumsal olarak oluşturduğumuz bir yapıdır. İnşallah işadamlarımızla birlikte çalışmalarımızı daha çok yatırım yapmak konusunda, yatırım yapacak işadamlarımızı hangi illere hangi sektörler daha rahat bir şekilde üretim ve yatırım yapma konusunda adımlar atması için bizler öncülük yapacağız. Bizler de onlarla birlikte hareket edeceğiz. Onların sorunları ile yakından ilgileneceğiz. Sorunları yetkilerimizle, bakanlıklarımızla çözmek için öncülük edeceğiz.” dedi.
 
DERNEĞİN AMACI VE VİZYONU
Derneğin amaçları ve vizyonu ile ilgili bilgiler veren Genel Başkan Arif Erol, şunları söyledi: “Üyelerimizin hepsi işadamlarından oluştuğu için üyelerimizin yapmış oldukları işler var. Dernek olarak bizler işadamlarımızın öz kaynaklarını doğru alanda yatırım yapma konusunda çalışmalarımız olacak. Güçlü bir yönetim anlayışı ile biz bu yola çıktık. İstihdam sağlayan işadamlarımız var. Ekonomi alanında çözüm üretecek bilgi birikimi yüksek değerde işadamlarımız var. Bizlerin amacı tabiki hem yatırım yapıp istihdam oluşturmak, onun akabinde yatırımlarda üretimin ne denli büyük oranlarda yapılmasını sağlamaktır. Tabiki yatırım yapılan yerde üretimin olması gerekiyor. Üretimi de daha hızlı ve daha fazla daha doğru şekilde algılanması lazım. Bu doğrultuda üretilen ürünlere pazar bulmak konusunda çalışmalarımız olacak. Bununla ilgili olarak dernek bünyesinde ihracatçılar birim başkanlığı oluşturduk. Birim başkanlığındaki arkadaşımız uzun yıllar Avrupa’da ticaret yapmış, Avrupa pazarını iyi bilen bir arkadaşımızdır. İhracat noktasında da bu birimimizin ciddi çalışmaları olacak. İllerimizde işletmesi, fabrikası olan işadamlarımıza öncülük edeceğiz. Pazar bulma konusunda herhangi bir ülke belirleyip bu ülkelere hangi ürünleri satabiliriz, bu konuda çalışmalarımız olacak. Buradaki işadamlarımızı bir araya getirme konusunda çalışmalarımız olacak.”
 
ANADOLU’NUN KALKINMASI, BÜYÜMESİ GEREKİYOR
Hükümetin başlatmış olduğu 23 ili kapsayan Cazibe Merkezi iller programının bölge için büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Genel başkan Arif Erol, “Bölgemizde yatırım yapma konusunda cazibe merkezi programı belirlendi. 23 ilin hepsi Anadolu bölgesinde. Artık Anadolu’nun kalkınması, büyümesi gerekiyor. İstihdamın artması gerekiyor. Cazibe Merkezi programı hem kalkınma hem de istihdam konusunda önemli bir projedir. Cazibe merkezi programı konusunda yatırım yapacak işadamlarımız var. Bu konuda 200’ün üzerinde proje verildi. Tabi bu projelerde öncelik olarak istihdamı fazla olan, yatırım fazla olan projelere öncelik verilecek. Olması gereken de bu zaten. Ama temennimiz verilen her projenin hayata geçirilmesidir. Ne kadar fabrika yapılırsa istihdam da o kadar artar. İstihdamın olduğu yerde ekonomi canlanır, kalkınma sağlanır. Bizler de hem bulunduğumuz ile hem de diğer illere yatırım yapılması konusunda temaslarımız olacak. Diğer illerde de güçlü yönetimler oluşturacağız. Bu yönetimlerimiz de kendi illeri için çalışmalarını sürdürecekler.” diye konuştu.
 
İŞADAMLARIMIZIN TAMAMINI ORTAK BİR ÇATI ALTINDA TOPLAYACAĞIZ
Derneğin kurumsal bir yapı olarak hizmet vereceğini aktaran Arif Erol, şöyle devam etti: “Derneğimiz kurumsal bir dernek olma yönünde çalışmalarını sürdürecek. Tabiki Elazığ’da başlatmış olduğumuz bu oluşum, buradaki işadamlarını Ankara’daki işadamlarıyla, Ankara’daki işadamını İstanbul’daki işadamlarıyla bir araya getirecek. 81 ilimizdeki işadamlarımızın tamamını ortak bir çatı altında toplayıp, kendi ticaret alanını kendi aralarında oluşturma konusunda çalışmalarımız olacak. Derneğimiz bu konuda tamamen köprü vazifesi görecek. Ticaretin köprüsü olacağız. Üretim yapan fabrikalar muhakkak diğer illerde şubeler açma konusunda girişimleri olacaktır. Ticaret ağını genişletmek isteyecektir. Biz bu aşamada işadamlarımıza öncülük edeceğiz. Bu da illerin kalkınması, ekonominin büyümesi, Türkiye’nin ekonomi anlamında daha iyi yelere gelmesi konusunda büyük adım olacaktır.”
 
EKONOMİDE 5 TEMEL KURAL VAR
Türkiye’nin 2023’teki ekonomi hedefine ulaşması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Erol, “2023’teki 500 Milyar Dolar hedefine ulaşmak için bizlerin gece gündüz çalışmamışı lazım. Ciddi yatırımlar yapmamız lazım. Doğru yatırımlar yapmamız lazım. Yapmış olduğumuz yatırımları da çoğaltmamız lazım. Bunun akabinde bu üretimlere pazar bulup, ihracat yapma konusunda ekonomiye büyük katkılar sağlanması temel amaçlarımızdan bir tanesidir. Ekonomide 5 temel kural vardır. Şuan ülkemizde istikrar var. Güven var. Bunlar çok önemli. İstikrarın olduğu yerde güven oluyor: Güven olduğu yerde yatırımlar oluyor. Yatırımların olduğu yerde üretimler oluyor. Üretimlerin olduğu yerde istihdam oluyor. Ekonomik kazanım oluyor, ihracat oluyor. Bunların hepsi birbirine bağlı halka gibidir. Bunlardan biri zayıf olduğu zaman ekonomi zayıf olmuş olur. Bu noktada siyasilerin söylemlerine dikkat etmesi lazım. Bizim ekonomiye, kalkınmaya yönelmemiz lazım. Özellikle kalkınmaya önem vermemiz lazım. Kalkınmanın olduğu yerde ekonomi güçlü olur. Türkiye dünyada 17. Büyük ekonomiye sahip bir ülkedir. Bu neden ilk 10’da olmasın. Ülkemizde yatırıma yönelik her türlü altyapı var. Bu neden olmasın. Ülkemizin gerçekten bu süreçte güçlenerek çıkması lazım.” şeklinde konuştu.
 
ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ
Uluslararası bazı ekonomi kuruluşlarının Türkiye’nin ekonomisine zarar vermek için çaba harcadığına dikkat çeken Arif Erol, “Bu kuruluşlar ülkemizin ekonomisi üzerinde olumsuz algılar oluşturmaya çalışıyor. Yabancı yatırımcıların ülkemizde yatırım yapmasını engellemeye çalışıyorlar. Biz bunların üstesinden geleceğiz. Bunlar ne yaparlarsa yapsınlar bunların üstesinden her zaman gelmişizdir. Gelmeye de devam ederiz. Bizler bunları başaracağımıza inanıyoruz. Bölgemizde Suriye’de bir savaş devam ediyor. Bu savaş er yada geç bitecek. Suriye’de savaşın bitmesiyle birlikte her sektörde ciddi bir Pazar oluşacak. İşadamlarımız da bu konuda hazırlıklarını yapması lazım. Er yada geç Suriye, Suriyelilere kalacaktır. Oradaki yatırımlar bizim için bir fırsat olacaktır. Tabiki temennimiz oradaki savaşın biran önce sona ermesi lazım.”
 
EKONOMİ ŞAHLANIŞA GEÇTİ
Türkiye ekonomisinin zor günleri geride bıraktığını, bundan sonraki süreçte şahlanış döneminin başladığını vurgulayan Genel Arif Erol, şunları kaydetti: “Ülke ekonomisinde bazı çalkantılar oldu. 15 Temmuz gibi bir kara gün yaşadık. Onun hala sarsıntılarını yaşıyoruz. Gördük ki hem ülkeyi işgal hareketi içerisinde olmuşlar, hem ekonomimiz  üzerinde oynanan oyunlar var. Tabiki bunlar beklemediğimiz bir şeydi. İçimizdeki hainler temizleniyor. Temizlenmeye de devam edecek. Onların vermiş olduğu zarar büyük. En büyük üzüntümüz vermiş olduğumuz 249 şehidimizdir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim inşallah bir daha böyle bir gün bize yaşatmasın. Biz uyanık olacağız, birlik olacağız. Birlikten kuvvet doğar. Milletimiz gerçekten o gece yüreğini ortaya koydu. Bunun ülke ekonomisine çok ciddi zararları oldu. Ama bizim ekonomimiz sağlam temeller üzerine kuruludur. Sağlam bir hükümetimiz var. Sağlam bir Cumhurbaşkanımız var. Tamamen ekonomiye kalkınmaya dayalı politikalar izleniyor. Ciddi destekler sağlanıyor. Bütün sektörlerde hibeler, destekler var. Ülke ekonomisinin daha iyi yerlere gideceğini düşünüyorum. Tabiki bizler de elimizi taşın altına koyacağız. Ülkemizde çok güzel bir istikrar var. Dövizde düşüş devam ediyor. Döviz ne kadar düşerse ekonomimiz için o kadar iyi olacaktır. Bazı ekonomi kuruluşları üzerimize saldırma gibi bir girişimleri oluyor. Ülkemiz bu zorlu süreçleri atlatacaktır. Ülkemizin ekonomisi gerçekten şuan itibariyle şahlanmaya yöneldi. Ekonomimiz büyüme durumunda. Tabiki 16 Nisanda referandum yapıldı. Burada kazanan ülkemiz olmuştur. Kazanan ekonomimiz olmuştur. Buradaki amaç istikrardır. Önceki hükümetler döneminde kısa vadede seçimler yapılırdı. Her seçimde ülke ekonomisi zarar görürdü. Çok şükür o günler geride kaldı. Bugünkü siyasi kadrolardan beklentimiz büyük. İstikrar olduğu zaman bu ekonomiye de olumlu yansıyor. Bu ülkenin artık sabah başka akşam başka konuşan siyasetçiye ihtiyacı yok. Artık bunları kaldıracak durumda değiliz. Bizim enerjimizi ekonomiye, kalkınmaya harcamamız gerekiyor. Bu konuda siyasi adımlar atılıyor. Bizler de yatırımcılar, işadamları olarak tüm imkanlarımızla yatırım yapmamız, üretim yapmamız gerekiyor. Dernek olarak bizler de bu yükün altına girdik. Gövdemizi taşın altına koyduk. Gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.