‘Ekonomide dinamizmi artıracak adım atıldı’

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, reform paketini gazetemize değerlendirdi.

Ekonomide dinamizmi artıracak adım atıldı
Elazığ Güncel
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başbakanı Asilhan Arslan, Başbakan Binali Yıldırım’ın kamuoyu ile paylaştığı borç yapılandırması ve sosyal reform paketinin, ekonomide dinamizmi artıracağını söyledi.
Başkan Arslan, TBMM’ye gönderilen vergi ve prim borçlarına yapılandırma, stok affı, imar barışı, Bağ-Kur desteği, emeklilere ikramiye, yaşlılık aylığına zam, üniversite affına ilişkin paket ile toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli desteklerin verildiğini dile getirdi.
Arslan değerlendirmesinde, “Borç ve prim yapılandırması, imar barışı ekonominin kayıt altına girmesi için çok önemli adımlar. Kamuya borç ödemelerinde tanınan yeni fırsatlar, stok affı gibi tedbirler inanıyoruz ki devlet, vatandaş ve reel sektöre karşılıklı kazanç olarak yansıyacak” değerlendirmesini yaptı.
 
HER VATANDAŞA AYRI YANSIYACAK
Vatandaşın alım gücünü artıracak her türlü sosyal ve yapısal düzenlemenin arkasında olduklarını vurgulayan Elazığ TSO Başkanı Arslan, şunları söyledi: “İnanıyoruz ki bu reform paketi her vatandaşa ayrı yansıyacak ve tüm toplum üzerinde önemli bir motivasyon etkisi yapacaktır.  Kamuya birikmiş vergi ve prim borcunu ödeyen vatandaş da, ikramiye ile geliri yükselen emekli de geleceğini çok daha güven içinde planlayabilecektir. Eski borçlarını taksitlendiren girişimci, sonraki vergi ve primleri için beyaz bir sayfa açabilecek ve yeni yatırım planlarına da engelsiz start verebilecektir. Çünkü yasal süreçlerle önü kesilmeyecek ve çeşitli mevzuatlara takılmayacaktır. Devlet de bir yandan tahsil edemediği gelirine kavuşarak ekonomisini güçlendirebilecek diğer yandan yatırımlarını hızlandırabilecektir. Yine bu süreç içerisinde çeşitli nedenlerle üniversitelerden kaydı silinmiş olan binlerce genç kardeşimiz de hayata yeniden tutunacak bir gerekçeleri olarak yüksek bir moral ile geleceğe yüzlerini dönebilecektir. Sayın Başbakanımızın ifadesiyle bürokrasinin tuş olduğu yeni bir süreç yaşanarak, yatırımların ve istihdamın önündeki bürokratik engeller kalkıyor. Ülkemizin yıllardır konuştuğu bir çok sorunun kararlı adımlarla ortadan kalktığını görmekten mutluyuz” 
 
PAKETİN SOSYAL BOYUTU DA ÇOK ÖNEMLİ
Paketin ekonomik çok önemli boyutları kadar sosyal yönü ile de dikkat çektiğini belirten Arslan, “Destek paketinin sadece ekonomik boyutları ile değil sosyal boyutları ile de tüm topluma moral verdiğini görüyoruz. Emeklilerimize iki bayram ikramiye, yaşlılık aylığına yapılan zamlar, genç girişimcilere yönelik destekler ve çeşitli nedenlerle imar sorunu yaşayan mağdur vatandaşlarımız için hazırlanan pakette önemli desteklerin geldiğini görüyoruz. Tüm bu boyutları ile baktığımızda reform paketinin milyonlarca vatandaşımızın çeşitli nedenlerle içinde bulunduğu mağduriyetlerin giderilmesi adına atılmış çok önemli bir adım olduğun görmekteyiz. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, başta iş dünyası olmak üzere tüm halkımız adına bu destekler için hükümetimize teşekkür ediyor, 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen ülkemiz ve halkımız için atılan tüm bu adımları sonuna kadar desteklediğimizi belirterek, hayırlı olmasını temenni ediyorum. Destek paketiyle ilgili detaylar Odamız Web sitesinde olduğu gibi, üyelerimiz bilgide alabilirler” değerlendirmesinde bulundu. 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.