Elazığ'a gelen hastalar, Malatya'ya götürülüyor

Elazığ’a Bingöl, Tunceli ve diğer illerden tedavi olmak için gelen kan hastaları Elazığ’da ayarlanan araçla tedavi olmaları amacıyla Malatya’ya götürülüyor.

Elazığ a gelen hastalar  Malatya ya götürülüyor
Elazığ Güncel
Elazığ’da trombosit (beyaz kan) ışınlanması tedavisi görmek isteyen hastaların, Malatya’ya gitmemesi için yapılan uğraşlar karşılık bulamadı.
Kentte cihaz bulunmadığı için Malatya İnönü Üniversitesi’ne giden hastalar için, Malatya’ya ulaştıracak araç da Elazığ’dan yönlendirildi.
Her ay tedavi olmak zorunda olan kanser hastaları kan ışınlanması işleminde kullanılan cihazın Elazığ’da olmaması nedeniyle çevre illere gitmek zorunda kalıyor.
Uzun uğraşlar verilmesine rağmen kentteki hastanelere tedavi cihazı alınmadı.
Elazığ’a Bingöl, Tunceli ve diğer illerden tedavi olmak için gelen hastaları Elazığ’da Fırat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ayarlanan bir araçla tedavi olmaları amacıyla Malatya’ya götürülüyor.
Gazetemize açıklamalarda bulunan Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Genel Başkanı Murat Özekinci, Elazığ’da çok sayıda kan kanseri hastası olduğunu ve çevre illerden de hastaların geldiğini söyledi.
Hastaların bir ümitle geldiği Elazığ’dan ayarlanan bir araçla Malatya’ya ulaştırıldıklarını söyleyen Murat Özekinci, yapılan bu çalışmanın geçici bir çözüm olduğuna dikkat çekti.
Özekinci Elazığ’da bu hastaları tedavi edecek cihazın olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu ve sağlık turizmini etkilediğini dile getirdi.
Maddi durumu yetersiz olan hastaların Malatya ve Diyarbakır’daki hastanelere gitmesini doğru bulmadıklarını ifade eden Özekinci, Elazığ’a kazandırılması gerektiğini kaydetti.
Geçtiğimiz aylarda kamuoyu oluşturdukları ve çok maliyetli olduğu için cihazın alınamadığı cevabını aldıklarını anlatan Özekinci, çözüm olarak Elazığ’dan bir araç ayarlanarak hastaların Malatya’ya ulaştırılmasının doğru bir karar olmadığını sadece geçici bir çözüm olduğunu anlattı.
 
BAKANLIKTAN HİBE EDİLEBİLİR
Yerel yönetimin yapılacağı iyi bir çalışma ile bakanlıktan Elazığ’a cihazın hibe edilebileceğine vurgu yapan Özekinci, “Şuana kadar hastalar gecenin bir yarısı tedavi olmaları için Malatya’ya yönlendiriliyordu. Maddi durumları göz önünde bulundurulmuyordu. Kimin aracı var diye sorulmuyordu. Biz bunu gündeme getirdikten sonra bir araç ayarlanarak o hastalar Elazığ’dan ayarlanan bir araç ile Malatya’ya götürülüyor. Bu da bir sorun. Fırat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bu cihazı alarak hastanede bulundurması gerekiyor. Bu bir ihtiyaç. Kızılay’dan getirilen kanlarda Malatya’da ışınlandırılıyor ve daha sonra Fırat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getiriliyor. Dolayısıyla Fırat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kendisine faturalandırılan kanı da Malatya’da ışınlatmış oluyor. Bu üniversitenin zararına. Yıl içerisinde gerek Kızılay’dan alınan kanlar gerek üniversitenin ışınlatmak amacıyla gönderdiği kanlar Elazığ’da tedavi edilse bu cihazın maliyetini karşılar. Biz sağlığı konuşuyoruz. Bir marketin açılışını konuşmuyor. Bunu parasal durumunun ikinci planda konuşulması gerekiyor.” dedi.
 
KAN SÜREKLİ BİR İHTİYAÇ
Ramazan ayında kan stoklarının azaldığını da söyleyen Özekinci şunları söyledi: “Ramazan ayındayız. Kan stoklarının azaldığını biliyoruz. Gerek Kızılay’da gerek hasta yakınlarının kan temin etme noktasında sıkıntı yaşadığını biliyoruz. İnsanlarımızın kan bağışı konusunda duyarlı olmaları gerekiyor. Biz Elazığ halkının kan bağışı konusunda duyarlılığını Emniyet binamıza yapılan saldırıda gördük. Ama biz şunu söylüyoruz; kan sürekli bir ihtiyaçtır. Bu duyarlılığın her zaman gösterilmesi gerekiyor. Kan bağışı konusunda ciddi bir teşvikin olması gerekiyor.”

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 1

  • Rasim KÖKCİ | 31 Mayıs 2018 23:46

    SAYIN MİLLETVEKİLİ ADAYLARINA DUYURULUR.İŞTE YAPILMASI GEREKEN HİZMET.

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.