Elazığ'da maksimum verimi almak bize bağlı

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ Ticaret Borsasının Ekim Ayı Meclis Toplantısına katılarak borsanın çalışmaları hakkında bilgi aldı, Elazığ’ın gündeminde yer alan “Cazibe Merkezi İlleri çalışması hakkında açıklamalarda bulundu.

Elazığ da maksimum verimi almak bize bağlı
Ekonomi

 Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ Ticaret Borsasının Ekim Ayı Meclis Toplantısına katılarak borsanın çalışmaları hakkında bilgi aldı, Elazığ’ın gündeminde yer alan “Cazibe Merkezi İlleri” çalışması hakkında açıklamalarda bulundu.

Elazığ Ticaret Borsasının Ekim Ayı Meclis Toplantısına Vali Zorluoğlu ile birlikte Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan ve Elazığ Ticaret Borsası Meclis Üyeleri katıldılar.
Toplantının açılışında bir değerlendirme yapan Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, borsa olarak her geçen gün gelişip büyümeye ve Elazığ ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiklerini ifade ederek, son olarak Tunceli ve Bingöl ticaret borsalarının da TOBB tarafından Elazığ’a bağlandığını açıklayarak bu durumun Elazığ açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Elazığ’a modern bir hayvan borsası kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden Dumandağ, bu yatırımın 5 Milyon TL büyüklüğünde bir yatırım olacağını ve Elazığ ekonomisine önemli katkılar sunacağını söyledi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan ise Ticaret Borsası ile birlikte yürüttükleri Besi Organize Sanayi Bölgesi çalışmasını kısa zamanda sonuçlandırmayı hedeflediklerini kaydetti.
Elazığ TSO Başkanı İdris Alan da konuşmasında cazibe merkezi iller çalışmasında mevcut hayvancılık yatırımlarının 6. Derece teşvik kapsamında yer almasının planlandığını ancak önceki hayvancılık yatırımlarının teşvik düzenlemesinde 4. Derece teşvik kapsamına olduğunu belirterek düzenlemenin mevcut yatırımları da 6. Derece teşvik kapsamına alınması için çalışma başlattıklarını, yine seracılık ve su ürünleri sektörünün de kapsama alınması için çalışma başlattıklarını söyledi.
Elazığ ekonomisi açısından çok çarpıcı konuların altını çizen Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ise konuşmasında Elazığ’ın gündeminde yer alan “Cazibe Merkezi İller” çalışması hakkında açıklamalarda bulunarak: “Borsamızla göreve başladığımız ilk günden beri çok yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Arkadaşlık dostluk ilişkisi boyutunda çalışmalarımız sürüyor, bunun da hizmet noktasında çok önemli bir katkısı oluyor. Malumunuz 4 Eylül’de Sayın Başbakanımız Diyarbakır’da Güneydoğu Anadolu Bölgesini içeren yeni bir destek ve teşvik programını açıkladı. “Cazibe Merkezleri” adı altında kamuoyunda biliniyor. Bu programın açıklanması ile birlikte ilimizde de büyük bir heyecan oluştu. Bu programa Elazığ’ın dâhil edilmesi Elazığ’da uzun zamandan beri konuşulan bu teşvik meselesini de bir anlamda çözebilecek bir destek projesi olması hasebiyle Elazığlılar arasında da çok büyük bir sevinç oluşturdu. Bu programa Elazığ’ı da dâhil ettiği için hükümetimize, şahsım adına ve Elazığ halkı adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 “Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda gördük ki bu programa Elazığ ilinin dâhil edilmesi öyle kolay olmamış. Programın içerisinde 23 tane il var. Görece olarak Elazığ, Malatya gibi iller daha gelişmiş olduğu için programın ilk versiyonunda Elazığ’ın olmadığı, daha sonra Milletvekillerimizin devreye girmesi ile çözülmüş olduğunu öğrendik” diyen Vali Zorluoğlu, “Burada onların çabalarını zikretmezsem kendilerine haksızlık etmiş olurum. Gerçekten dört vekilimizin olağanüstü çabasıyla girişimleriyle ve elbirliği ile hepimiz, Elazığ’ın bu programa dâhil edilmesini temin etmiş olduk. Sayın milletvekillerimize de huzurlarınızda şehrim adına teşekkür ediyorum.” dedi.
Bu programın ayrıntılarının yavaş yavaş belli olduğunu kaydeden Vali Murat Zorluoğlu, “ Geçtiğimiz çarşamba günü Sayın Kalkınma Bakanımızın başkanlığında, Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımızın da katıldığı; Cazibe Merkezi İllerinden oluşan bir toplantı yaptık. Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’den Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız bir araya geldik. Bence çok faydalı bir toplantı oldu ve bu programın da farkını ortaya koyduk. Çünkü Ankara karar alır sonra biz duyardık. Şimdi artık bu kararlar alınmadan, teşvik programının alt başlıkları oluşturulmadan yerelin düşünceleri de alınmış oldu. Bu süreç devam ediyor. Gümrük ve Ticaret Bakanımızın başkanlığında yerel bazda diğer temsilcilerin de katılımıyla görüş ve öneri alınması süreci devam edecek.” dedi.
Ankara’daki toplantıdan önce bütün tarafları çağırdıklarını belirten Vali Zorluoğlu,” Valilikte; Borsamız, Ticaret Odamız, MÜSİAD, OSB, Kamu Kurum Kuruluşları ve Belediyemiz bir araya gelerek biz zaten taleplerimizi ve bu konudaki önerileri almıştık. Ben Ankara’daki toplantıda bir anlamda sizlerin taleplerini ilettim. Sayın Milletvekillerimiz aynı şekilde Belediye Başkanımız da ilimizin bu destek programından maksimum şekilde faydalanabilmesi için desteklenmesini önerdiğimiz sektörlerimizi ilk ağızdan orada Bakanlarımıza arz ettik.” dedi.
 
Programın bileşenleri hakkında konuşan Vali Murat Zorluoğlu, “Bu program ilk kamuoyuna yansıdığında bizim bölgemizde hazır giyim, yapı malzemeleri, küçükbaş hayvancılık, arıcılık ve meyvecilik olarak kamuoyuna yansıdı. Ancak Ankara’ya gittiğimizde buna başka yeni ilaveler de yapıldığını görmüş olduk. Bizim buradaki toplantımızda dile getirilen birçok sektörün Kalkınma Bakanlığında desteklenecek sektörler arasına alındığını da memnuniyetle gördük. Ancak bizim Elazığ için önem arz ettiğini düşündüğümüz ve bu sektörler arasında yer almayan bazı hususları da bizler hem Milletvekillerimiz hem Belediye Başkanımız; aynı ağızdan konuşmak suretiyle orada Sayın Bakanlarımıza ilettik.” dedi.
 
“KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK ELAZIĞ İÇİN YETERLİ DEĞİL”                     
Ticaret Borsasının ana faaliyet alanının hayvancılık olduğunu vurgulayan Vali Zorluoğlu, bu konunun üstünde durulması gereken bir konu olduğunu ifade ederek, “Hepimiz programda yer alan küçükbaş hayvancılığın yeterli olmayacağını, Elazığ için büyükbaş hayvancılığın da çok büyük önem arz ettiğini ifade ettik. Bu sektörün başlığının küçükbaş hayvancılık olarak değil de “Hayvancılık” olarak düzeltilmesi halinde Elazığ için çok kıymetli olacağını arz ettik.
Toplantıda dile getirilen; maden işleme yatırımları, yapı malzemeleri ve mobilya imalatı, gıda işleme ve ambalaj sektörü, tekstil ve hazır giyim vardı. Bunların yanında ilimiz ekonomisinde önemli olduğunu düşündüğümüz su ürünleri sektörünün de eklenmesinin; meyveciliğe ilave olarak; seracılığın, önümüzdeki dönem için ilimizde önemli olduğunu, jeotermal kaynaklarla birlikte özellikle seracılığın bazı bölgelerimizde çok yaygın bir şekilde olabileceğini ve bizim açımızdan önemli olduğunu zikrettik.” dedi.
 
“BU COĞRAFYADA TURİZM ÇOK ÖNEMLİ BİR SEKTÖR”
Turizmin sadece Elazığ için değil bütün bölge için önemli olan bir sektör olduğunun altını çizen Vali Murat Zorluoğlu, “Adıyaman’dan Nemrut’tan başlayarak Yukarı Fırat Bölgesi’nden Arapgir’e kadar uzanan; Elazığ’ın da Keban’ı, Palu’su, Harput’u, Sivrice’sini içine alan bir geniş coğrafyada turizmin çok önemli bir sektör olduğunu ve mutlaka bu destek kapsamında yer alması gerektiğini özellikle arz ettik. Sayın Kalkınma Bakanımız ve Kalkınma Bakanlığı yetkilileri bizim bu önerilerimizi çok dikkatli bir şekilde not ettiler. İnşallah önümüzdeki günlerde bölgesel düzeyde de bu toplantılar yapılacak, orada da Sayın Başkanları, sektör temsilcilerini çağıracağız. Tekrar bu taleplerimizi dile getireceğiz. ” dedi.
 
“ELAZIĞ’DA MAKSİMUM VERİMİ ALMAK BİZE BAĞLI”
Vali Zorluoğlu, Hükümetin bu programla ilgili yaklaşımını çok doğru bir yaklaşım olarak değerlendirerek “Aşağıdan yukarıya olgunlaştırma stratejisi izliyor hükümet. Bütün tarafların görüşlerini, fikirlerini alarak bu programı şekillendirmeye çalışıyor.  Çok da uzun sürmeyeceği Ankara’da Kalkınma Bakanımız tarafından haziruna iletildi. Zaman içerisinde bu destek programının ayrıntıları belli olacak ve uygulamaya başlanacak. Elazığ’da bu destek programının uygulanması ve maksimum düzeyde verim alınması biraz da bize bağlıdır. İle bağlı, ilin dinamiklerine bağlı. Elâzığ’da bütün Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Kuruluşları, Odalar ve bütün kurum ve kuruluşlar büyük bir uyum içinde çalışıyoruz. Ben bundan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Aramızdaki ilişki artık bir kardeşlik-dostluk ilişkisine döndü. Sayın Milletvekillerimiz, Belediyemiz, bizler ve sizler inşallah hep birlikte el birliği ile çalışarak birbirimize danışarak bu süreci yönetmeliyiz.” dedi.
 
“BU PROGRAM İLLER ARASINDA YARIŞA DÖNECEK”
Vali Murat Zorluoğlu, “Bu program iller arasında yarışa dönecek benim kanaatim. En iyi şekilde organize olan il, şüphesiz bu nimetlerden en fazla faydalanacak olan il olacak. Bu manada Elazığ’da da Valilikte bir birim oluşturduk. Bütün bu “Cazibe Merkezleri Programı”nın yönetimini, koordinasyonunu Valilik olarak yapacağız ve yanımızda sizler olacaksınız. Bu süreci tek elden oradan koordine edeceğiz. Sürekli iletişim halinde olmamız için önümüzdeki günlerde koordinasyonda görev almak üzere sizlerden de birer temsilci alacağız. O birim inşallah güçlenerek koordinasyonu yapacak. Başında da ilin Valisi olarak bizzat ben olacağım ve işi ben takip edeceğim. ”dedi.
 
“İlimizin Kaderi İçin Bir Dönüm Noktası”
Cazibe Merkezi Programını çok önemsediğini dile getiren Vali Zorluoğlu, “ Bu programı ilimizin kaderi için bir dönüm noktası olarak görüyorum. O nedenle benim de çok önemli bir mesaim bu iş için olacak. Aynı zamanda ilgili birimlerimizin müdürlerine talimat verdik, yatırım alanlarının tespiti açısından çalışma yapılıyor. Elazığ’da yatırım yapmak isteyenlerin gerek Organize Sanayi içinde gerek dışında, yatırım için gösterebileceğimiz alanların şimdiden hazırlanması, belli olması lazım. Altyapı eksiklerinin giderilmesi lazım. Bu nokta da süratli bir çalışma yapıyoruz. Kısa zamanda bu yatırım alanlarını da belirlemiş olacağız. İnşallah bu program Elazığ iline çok önemli faydalar sağlayacak. Kısa bir süre içinde Elazığ’da çok ciddi bir üretim artışıyla beraber ciddi bir istihdam artışını hep beraber sağlayacağız.” dedi.
 
“BU PROGRAM BİLEŞENLERİ FAZLA OLAN BİR PROGRAM”
Programın birden çok bileşeni olduğunu kaydeden Vali Zorluoğlu, “ Biz sadece cazibe merkezleri kısmını konuştuk. Son derece büyük tarım destekleri var onlar da bizim tarafımızdan süreç içerisinde yakından takip edilecek.” dedi.
“Girişimcilik Merkezi ve Çağrı Merkezleri Projeleri Elazığ İçim Önemli”
Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda dile getirilen bir diğer hususun Elazığ’da bir “Girişimcilik Merkezi” kurulması meselesi olduğunu ifade eden Vali Murat Zorluoğlu, “Elazığ’da bir İş Geliştirme Merkezi (İş-Gem) kuruluyor. Bu merkez Avrupa Birliği tarafından fonlandı. 10 milyon Euro’ luk bir yatırımdır. Bu çok büyük bir yatırımdır. Önümüzdeki yıl tamamlanacak inşallah. İş-Gem’in yanında bir de “Girişimcilik Merkezi” bu program dâhilinde destekleniyor. Özellikle genç girişimcilere, yeni iş kurmak isteyenlere önemli katkı yapacak diye düşünüyorum.
Ankara’da dile getirdiğimiz başka bir husus da “Çağrı Merkezleri” meselesidir. İstihdama doğrudan imkân sağlayan bir meseledir. Özellikle genç nüfusun istihdam edileceği bir alandır. Elazığ’a 1000 kişilik bir “Çağrı Merkezi” kurulması noktasında bir önerimiz oldu. Bununla ilgili de önümüzdeki günlerde çalışmalarımızı hızlandıracağız.” dedi.
 
“KARDEŞLİK HUKUKU İÇERİSİNDE HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ”
Vali Murat Zorluoğlu, “Bu programın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum ve tekrar vurguluyorum ki;  hep birlikte, bir arada, beraber kardeşlik hukuku içerisinde Elazığ’ımızın bu destek programından maksimum şekilde faydalanmasını sağlayacağız. Bunda Ticaret Borsamıza çok büyük görevler düşüyor. Ticaret Borsamız şehrimizin gelişip kalkınması için elinden ne geliyorsa yapıyor. Mevcut projeleri olduğu gibi yeni projeler de üretiyor. Biz de Valilik olarak gerek Hayvan Borsası gerek Besi Organize Sanayi Bölgesi konusunda elimizden gelen bütün desteği vereceğiz. Bu il için Tarım ve Hayvancılık sektörü ana kalkınma sektörüdür. Bunun böyle kabul edilmesi gerekir. Hem tarım hem de hayvancılık noktasında bizim daha çok çalışmamız gerekiyor. Tarım müdürümüz de bu konuda önemli çalışmalar yürütüyor. Sulama projelerinin de hayata geçmesi ile birlikte tarım alanında bu destek programının da uygulanması ile birlikte hayvancılık alanında da Elazığ büyük bir mesafe kat edecektir.” dedi. Günışığı Haber Merkezi
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.