ELAZIĞ'DAN BİR BABAYİĞİT ÇIKTI

Elazığlı işadamı Muzaffer Sezgin, otomobil motoru üretimi konusunda iddialı olduklarını belirterek, yerli otomobil motoru üretimi için hazır olduklarını söyledi. Namıdeğer Muzaffer Usta, “Biz görünmeyen bir babayiğidiz. Önce Allah’a sonra kendimize ve ekibimize güveniyoruz. Yeter ki istesinler. Yapamayacağımız hiçbir şey yok. dedi.

ELAZIĞ DAN BİR BABAYİĞİT ÇIKTI
Ekonomi

RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR

Hükümetin yerli otomobil projesi gündemdeki yerini korurken, Elazığ’da faaliyet gösteren Sezgin Motor Fabrikası, yerli otomobilin motorunu yapmaya talip oldu.
 

Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Sezgin, günışığı’na yaptığı açıklamada, Elazığ’da 30 yıldır faaliyet gösterdiklerini, bu süre zarfında motor üretiminde uzmanlaştıklarını ifade etti.
 

Kuruldukları yıldan itibaren ulusal ve uluslarararası bir çok firmaya motor ürettiklerini belirten Sezgin, sektörde Türkiye’de lider, dünyada ise üçüncü firma olduklarını vurguladı.

 

BİR HAFTA İÇİNDE İHTİYACI KARŞILAYABİLİRİZ

Üretemeyecekleri hiçbir motor olmadığını kaydeden Muzaffer Sezgin, yerli otomobilin motorunun üretilmesi için kendilerine yetki verilmesi halinde bir hafta içerisinde tüm ihtiyacı karşılayacak üretim yapabileceklerini aktardı.

Otomobil motorunu en iyi şekilde üretecek firmalardan biri olduklarını ifade eden Sezgin, “Şuanda hiçbir firmanın bizim kadar altyapısı, bizim kadar bilgi birikimi motor konusunda yok. Biz her şeyi ile hazırız. Bize sipariş verseler bir hafta sonra motoru teslim ederiz. O kadar hızlıyız ve iddialıyız.” şeklinde konuştu.

 

BÖLGE KALKINACAK

Yerli otomobil fabrikasının Elazığ’da kurulması talebinde de bulunan Muzaffer Sezgin, bu gerçekleştiği takdirde kentin ve bölge ilerinin kalkınacağını anlattı.

 

Sezgin Motor Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Sezgin ile yaptığımız röportaj şöyle;

 

Sayın Sezgin, kendinizi ve fabrikanızı kısaca tanıtır mısınız?

“1963 Elazığ doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Elazığ’da tamamladım. Meslek lisesi eğitimi bitirdikten sonra bazı firmalarda çalışmaya başladım. Askere gidip geldim. Tekrar bu iş yerinde çalıştıktan sonra 1990’lı yılarda Elazığ’da yatırım yapmaya karar verdik. 27 yaşında iş hayatına atıldım. O günün şartlarında herkesin hayal edemediği, ‘genç yaşta bu kadar büyük yatırımı nasıl yapacaksınız’ derken biz Elazığ’da Türkiye’nin en iyi motor fabrikasını kurduk. Bugünlerde geldik. 2001’de vergi sıralamasında ilk sıralarda yer aldık. Motorla ilgili Almanya, Arjantin, Uruguay, Brezilya, Hindistan’a ihracat yaptık. Aynı zamanda Arçelik firmasına beyaz eşya motorları yaptık. Türkiye’de en ilk derin dalgıç paslanmaz pompasını yapan firmayız. Şuanda da halen öyleyiz. 1987 yılında bu pazarın çok büyüyeceğini ve bu motorun onun geleceği olduğunu söylediğimiz zaman herkes gülerdi. Ama biz bununla ilgili lider olduk. Şuanda elektrik motoruyla ilgili yapamayacağımız hiçbir şey yok:"
 

Yaptığınız ve planladığınız çalışmalar hakkında bilgiler verir misiniz?

Şuan Amerikan firmasına insansız hava aracı motoru yaptık. Roketsan, Aselsan, Şuanda TAI ile görüşüyoruz. Bir helikopter ile ilgili özel motorlar var. Bunları görüşüyoruz. Bunların yanısıra araç motorları çok ürettik. Araç motorunda çok iddialıyız. Araç Motorunda Türkiye’de bakır enjeksiyon yapacak tek firmayız. Türkiye’nin en büyük motor fabrikasını kuruyoruz Elazığ Organize Sanayi Bölgesine. Şuanda 39 Milyon Liralık bir yatırım yapıyoruz. Motor konusunda Dünyada üçüncü firmayız. Geleceğin işi de hep motordur. İnsanın hayatındaki her alanda motor vardır. Ev eşyasından arabaya kadar. Doğru bir yatırım yaptığımıza inanıyoruz. Bu yıların birikimi olan bir olay. Tekrar ediyorum; motor konusunda iddiayız. Bu konuda ekibimize güveniyorum. Elazığ’da kuracağımız yeni motor fabrikasında her türlü elektrikli motoru üreteceğiz. Ürettiğimiz ürünleri Avrupa’ya ve Asya’ya satacağız.  Taleple ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Bütün firmalar şuanda bizden motor almak için yaptığımız motorların yüksek verimli olduğundan ve kısa zamanda tasarımını yapıp üretime aldığımızdan dolayı bizimle çalışan birçok firma var. Şuanda yeni firmalar da motor siparişinde bulundular. Önümüzdeki günlerde bir beyaz eşya firmasın ile çok büyük adette motor üretimi konusunda görüşme yaptık. Ön görüşme bitti. Bir ay içerisinde esas sözleşmemizi yapacağız. Yılda bir milyon adet beyaz eşya motorunu Elazığ’da üreteceğiz. Bu da Elazığ için bir gurur kaynağı. Toyota’nın elektrikli motorlarının 5 bin tanesine talibiz. Onları inşallah yapacağız. Bu da ilk kez Elazığ’da yapılacak. Ayrıca mıknatıslarla yaptığımız yüksek verimli motorlar var. Önümüzdeki yıl inşallah Türkiye’de hem insansız hava araçlarının, hem helikopterlerin ve otomobillerin bataryalarını da Elazığ’da üreteceğiz. Bununla ilgili ön lisans anlaşmasını Amerikan bir firmayla yaptık. Üretimlerine yıl başından itibaren başlayacağız. Bununla ilgili Elazığ’da çok büyük yan sanayilerin geleceğine inanıyorum. Bu konuda biz iddialıyız. Elazığ hem otomobil hem de elektrik motorunda bir numara olacaktır. Elektrik motoru yapmak için bizim altyapımız buna müsait. Tabiki bunun yanısıra teknolojik yatırımlar da yapacağız. Dediğim gibi Türkiye’nin en büyük servo motor fabrikasını kuracağız. Bu da cazibe merkeziyle ilgili projemiz birinci geldi. 3380 projenin içerisinde birinci gelen projemizden hükümet yetkililerimizin ve Cumhurbaşkanımızın haberi var. İnşallah yakın zamanda Cazibe Merkezi iler projesi açıklanınca  Türkiye’nin en büyük motor fabrikası Elazığ’da olacak.
 

Sayın Sezgin, hükümetin yerli otomobil projesinin olduğunu biliyoruz. Motor fabrikası olarak siz bu projede yer almak ister misiniz?

Otomobil motorunda Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘babayiğitler yok mu?” Biz aslında görünmeyen bir babayiğidiz. Çünkü siz motor olmadan kaportayı yapsanız da hiçbir ye ifade etmez. Biz müteşebbis olarak biz otomobil motorunu iki yıl önce yaptık. Halen de çalışıyor. İstanbul’da birkaç firmaya verdik. Yurt dışına bir tane numune gönderdik. Elazığ otomobil motorunda gelecekte lider olacak. Bu konuda hem Elazığ’ın ismi ön plana çıkacak hem de Elazığ’da böyle bir şeyin olması Elazığ açısından da katma değeri olacak. Daha çok istihdam sağlanacak belki de tersine göç başlayacak. Yan sanayiler oluşacak. Bununla ilgili yeni yatırımlar olacak. 
 

Başarınızın sırrını anlatabilir misiniz?

“Biz hem kendimizi hem de çalışanlarımızı üretim yapmaya yönlendiriyoruz. Bu konuda kendimizi geliştiriyoruz. Biz kendi işimizle ilgili bunu önemsiyoruz. Sizin tek şansınız müteşebbis, olmak girişimci olmaktır. Tüketici bir toplum olmaktan çıkmak lazım. İnşallah bunlar insanlara güzel bir örnek olacak. Biz önce Allah’a sonra kendimize ve ekibimize güveniyoruz. Başarı bir bütündür. Ekibiniz başarılı ise, ekibinizi güzel yönlendiriyorsanız başarılı olabilirsiniz.” 

 

Ürettiğiniz otomobil motorunun özeliklerinden kısaca bahseder misiniz?

“Gelecekte dizel veya benzin, içten yanmalı motor dediğimiz motorlar tamamen kalkacak. Bunun yerini elektrikli motorlar alacak. Hayatın her alanında motor var. Yani ne yapsanız motor var. Motoru yaptığınız zaman her şeyi çözmüş olursunuz. Motor sanayinin lokomotifidir. Siz bir otomobil yapsanız veya bir makine yapsanız sizin motorunuz olmadan bunu hiçbir şekilde çalıştıramazsınız. Otomobil motorunun en iyi şekilde, en iyi üretecek firmalardan biriyiz. Şuanda hiçbir firmanın bizim kadar altyapısı, bizim kadar bilgi birikimi motor konusunda yok. Bizim ürettiğimiz iki tür motor var. Biri iş makinaları için bakır enjeksiyonlu motor üretimimiz var. Diğeri de otomobiller için ürettiğimiz motorlar var. Motorun verimi, performansı ne kadar iyi olursa, ne kadar az enerji ile motoru daha çok götürebilirseniz daha çok uzun menzil yapabilirsiniz. Bizim ürettiğimiz motorda aküden aldığımız enerjinin yüzde 95’ini güç olarak motordan dışarı veriyoruz. Biz düz aküler değil de daha küçük akülerle 380 km götürebilecek motor ve bataryasını üretebiliyoruz. Biz her şeyi ile hazırız: bize sipariş verseler bir hafta sonra motoru teslim ederiz. O kadar hızlıyız ve iddialıyız.”
 

Otomobil fabrikası Elazığ’da kurulursa şayet Elazığ’da neler değişir?

“Hükümetin öngördüğü otomobil fabrikası Türkiye’nin her tarafında kurulabilir. Ancak bir otomobil fabrikası kurulacaksa bunun Elazığ’da olmasından mutluluk duyarız. Bir otomotiv sektörü eğer Elazığ’da olursa çevre ilerin hepsi gelişir. Çevremizdeki illerin hepsi bizimle beraber büyük. Çünkü çevre illerden çalışmak için insanlar gelecek. Belki oralarda bazı yan sanayiler olacak: bu bölgenin kaderini değiştirir. Sosyal yönden, huzur ortamından çok şey değişir. Siz eğer burada insanlara çalışma ortamı sağlarsanız kimse dağa çıkmaz. Terör olmaz. Yani öyle insanlar vardır ki bir şekilde kandırılıp dağa götürülmüştür ama dönüşü olamamıştır, pişman olmuştur. Eğer siz buradaki insanlara iş imkanı sağlarsanız onlar kafalarında farklı bir şey düşünemezler. Bir insanın işi varsa sabah işine gider, akşam evine gider. Ailesini, işini sever. Boş insan her türlü kötülüğü yapar. Olayların artmasının bir nedeninde de işsizlik vardır. Yani siz buradaki insanlara iş verirseniz o insanlar başka hiçbir şey düşünmez. Biz Elazığ’da bunu en iyi şekilde başardık.  Önce Allah’a sonra kendimize ve ekibimize güveniyoruz. Yeter ki istesinler. Yapamayacağız hiçbir şey yok.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.