Elazığ darboğaz'da

Elazığ’da birçok esnaf siftahsız kepenk indirirken, vatandaş ise alışveriş yapmaktan ziyade bakmayı tercih ediyor. 

Elazığ darboğaz da
Elazığ Güncel

24 Haziran erken genel seçim öncesinde döviz ve altının yükselmesi ve yükselişin önlenememesiyle baş gösteren ekonomik dalgalanmalar, açıklanan enflasyon değerleriyle, sıkıntının seçimlerin ardından da devam edeceği işaretini veriyor.
Elazığ’da birçok esnaf siftahsız kepenk indirirken, vatandaş ise alışveriş yapmaktan ziyade bakmayı tercih ediyor. 
Temel ihtiyaçların alımında bile bütçe kısıntısına giden vatandaşın bu durumunu değerlendiren esnaflar, “Bizim ticari hareketliliğimiz genellikle işçi, memur ve emekli sayesinde oluyor. Şimdiye kadar vatandaşlarımızın çoğu genellikle alışverişlerinde kredi kartı kullanıyordu. Ekonomik sıkıntıların ardından vatandaş kredi kartıyla da alışveriş yapmamaya başladı. Zaten nakit sıkıntısı çeken müşteri kitlemiz yavaş yavaş azaldı.” dediler.
Bütün yurtta olduğu gibi Elazığ’da da seçim öncesi başlayan ve seçimin ardından durulmayan ekonomik sıkıntılar, kenti ekonomik darboğazın içine sürüklüyor. Elazığ’da büyük esnaftan küçük esnafa, işletmelerden üreticilere, işçiden emekliye zincirin halkası gibi her kesimi etkileyen ekonomik sıkıntılar sinyaller vermeye başladı.
Elazığ’da ekonomik sıkıntılar sebebiyle kredi kartı kullanımı da geçen yıllara oranla düşüş yaşandı.
Borç batağında olan geçmiş kredileri ve kredi kartlarını ödeyemeyecek durumda olan birçok Elazığlı temel ihtiyaçlarını zor karşılıyor. Vatandaşın yaşadığı bu durum Elazığ ekonomisinin ticari ayağına da sekte vuruyor. Birçok ticari işletme, büro ve işletme kirasını ödemeden çalışanların primlerini ödemeye kadar zorluk yaşıyor.

9 TEMMUZ DÖNÜM NOKTASI
Hükümetin açıkladığı enflasyon değerleri bir önceki döneme göre artış gösterdi. Enflasyon 12.15’den 15.39’a yükseldi. Enflasyon oranlarında ki bu istemsiz artış, gözleri yemin törenlerinin ardından yeni siteme geçiş yapacak olan meclise ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a çevirdi.
Bütün yurtta olduğu gibi Elazığ’da da gözler gelecek haftaya çevrildi. Türkiye ekonominin canlılığı ve normale dönüş için bütün ümidini, 9 Temmuz’dan sonraki haftaya bağladı. 
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni teşekkül ettireceği Bakanlar kurulu ve kurmaylarıyla birlikte altyapısını seçim öncesi hazırladığı ekonomi paketini devreye sokacağı, sistem gereği bürokratik engellerden uzak bir çalışmayla ekonomiyi baskılardan uzak, normal seviyesine çekip, ülkeyi rahatlatacağı düşünülüyor.

ELAZIĞ TAM DESTEK İSTİYOR
Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntıları Elazığ gibi işsizlik oranı yüksek ve yatırım bakımından kısır olan iller daha fazla yaşıyor. Elazığ, 9 Temmuz’dan sonra ekonominin rayına oturtulmasının ardından, Cazibeli İller Programı kapsamında olması sebebiyle yatırımcıları beklerken, 6. bölge teşvikleri ve yatırımcıdan esnafa destek olabilecek teşviklerden Organize Sanayi Bölgesi ile sınırlandırılmadan  yararlanmak istiyor.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.