ELAZIĞ DOĞU'NUN MERKEZİ OLDU

AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, “Elazığ her yönden kalkınmaya devam ediyor. Özellikle ulaşım konusunda çok iyi konumdayız. Eskiden Malatya derlerdi, ama şimdi Elazığ Doğu’nun merkezi oldu dedi.

ELAZIĞ DOĞU NUN MERKEZİ OLDU
Siyaset
AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, ülke ve Elazığ gündemine ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu.
Milletvekili Öztürk, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kalkınıp ve büyümesinin birçok ülkeyi rahatsız ettiğini, başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin Türkiye’nin önünü kesmeye çalıştığını söyledi.  
Türkiye’nin artık bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke konumunda yer aldığını aktaran milletvekili Öztürk, “Özellikle Ortadoğu’da oynanmak istenen oyunlara karşı Türkiye bir engel olarak görülüyor. Bu bölgede Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor.  Amerika Orta Doğu’da yeni bir düzenleme yapmak istiyor. Bundan 10 yıl önce Amerika’nın Dış İşleri Bakanı ‘Ortadoğu’da haritalar değişecek’ diye bir açıklama yapmıştı. Tabi şuanda Irak, Suriye, Ortadoğu ciddi manada sıkıntılı. 2001’de Irak’a girdiler. 14 senedir oradalar. Oraya girmelerindeki amaç o bölgeyi kontrol altında tutmak ve enerji merkezine hakim olmaktı. Tabi oraya girerken çeşitli gerekçeler sundular. Daha sonra bunların samimi olmadıkları ortaya çıktı. Amerika’nın amacı Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek.” dedi.
 
SİLAH YIĞINAĞI YAPIYORLAR
Amerika’nın Ortadoğu bölgesinde silah yığınağı yaptığına dikkat çeken Öztürk, “Bunlar Rusya ile gizli anlaşma yaparak Suriye ve Irak’ı bölecekler. Suriye’yi 3’e bölecekler, Irak’ı da 2’ye bölecekler. Orada kendilerine göre devletçikler oluşturacaklar ve bu devletçikleri her konuda destekleyecekler. Ama burada onlar için en büyük engel Türkiye. Bu bölgede en güçlü ülke Türkiye’dir. Amerika o bölgede kendi gücünü göstermek için Türkiye’nin önünü kesmek ve Türkiye’nin lider ülke olmasını engellemek istiyor. Ama bu oyun inşallah bozulacak. Biz ülke olarak devletimize, milletimize sahip çıkacağız ve çok çalışacağız. O zaman bu oyunlar bozulur. Yani onların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var, Türkiye’nin de bir hesabı var.” açıklamasında bulundu.
 
DÖVİZ VE ALTINDAKİ YÜKSELİŞ GEÇİCİ BİR DURUM
Döviz kuru ve altında yaşanan yükselişin ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemediğini, kurlarda yaşanan yükselişin geçici bir durum olduğunu aktaran Öztürk, “Bu yükseliş zaman zaman olur. Bu normaldir. ‘Dövizin yükselmesiyle ekonomi iyiye gitmiyor’ demek doğru değil. Türkiye’nin ekonomisi çok iyi bir durumda. Şuanda 8 Milyar doların üzerinde ülkemize dış yatırım gelmiş. Bölgemizde en güvenilir ülke Türkiye’dir. Özellikle de Arap ülkelerinden ciddi manada yatırım var. Avrupa’nın bazı ülkelerinden de ortaklık şeklinde yatırım yapılıyor. Şimdi güvensiz bir ülke olsa bu yatırımcılar gelip Türkiye’ye yatırım yapar mı? Ekonomimiz gayet iyi durumda. Dövizdeki yükseliş de yavaş yavaş kendi mecrasına gelir” dedi.
 
SEÇİM ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Türkiye’de 2019 yılında üç önemli seçim yapılacağını belirten Öztürk, şunları kaydetti: “2018 yılında son dönemece giriyoruz. Mahalli İdare seçimleri 2019 yılının mart ayında Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri de 2019 yılı Kasım ayında yapılacak. Parti teşkilatlarımız ciddi manada seçim çalışmalarına başladı. Seçim kampanyası kapsamında vatandaşların talepleri, istekleri alınıyor. Şehrin ve halkımızın ihtiyaçları tespit ediliyor. Daha farklı ne gibi hizmetler yapabiliriz bunlar araştırılıyor. Biz vatandaşın taleplerini, isteklerini önemsiyoruz. Dolayısıyla bu çalışmamız bir iki ay içerisinde tamamlanacak. Bu talepler patimizin ilgili birimlerinde değerlendirilecek. Önem sırasına göre yapılması gerekenler yapılacak. Bizim amacımız milletimizin memnuniyetini kazanabilmek. Bu çalışmaları şimdiden gerçekleştirmek çok önemli. Bu açıdan 2019’da yapılacak seçimler Türkiye için bir dönüm noktası olacak”
 
BÜYÜK YATIRIMLARI ÖNEMSİYORUZ
Elazığ’ın da aralarında bulunduğu Cazibe Merkezi iller programının önemli bir proje olduğunu aktaran Milletvekili Öztürk, “Cazibe Merkezi projesi Elazığ ve bölge için çok önemli . 23 il içerisinde de en önemli merkez Elazığ’dır.Bu program 10 yıllık bir proje. Projede yeni bir düzenleme yapılıyor şuan. Projenin yeni hali Aralık ayında açıklanabilir. Proje kapsamında Elazığ’da 220’nin üzerinde yatırım başvurusu yapıldı.  Bu başvurular değerlendirme amasında. Biz özellikle istihdamı yüksek olan yatırımların gelmesinden yanayız. Büyük yatırımları önemsiyoruz. Bu yönde de yatırımcılar var. İnşallah bunların 3-4 tanesini bu sene için başlatırsak kıza zaman içerisinde meyvelerini alırız. Yer sıkıntımız yok. 2. Organize Sanayi bölgesi Körpe köyü civarında yapılacak. İşlemleri tamamlandı. Şuanda Bakanlık nezdinde karar aşamasında. İnşallah yeni organize sanayi bölgesindeki altyapı çalışmalarını 2018 yılı sonunda hazır hale getiririz. Amacımız Elazığ’ı ekonomik bakımdan ciddi manada kalkındırmak. Elazığ’ın kalkınması sanayiye bağlıdır. İşsizliğe çare olacak tek şey sanayi yatırımları olacak.” ifadelerini kullandı.
 
SANAYİ SİTESİ KALKACAK
Milletvekili Tahir Ötrük, Sanayi sitesinin kalkacağını da ifade ederek, “Hükümetimizin politikası çerçevesinde il merkezlerinde kalan sanayi siteleri şehir dışına çıkarılacak. Biz onunda hazırlığını yapıyoruz. Oradaki esnaflarımızla görüştük. Esnaflarımızda kabul etti. Şimdi yeni yer tahsisi yapılacak. Bu yer güney çevre yolunda olacak. Tabi bu iş bugünden yarına olacak bir iş değil. Ama bir yerden başlayacağız. Bu da 4 sene içerisinde bitirse şehir içerisindeki sanayi sitesi kalkacak, mevcut alan da yeşil alan olarak değerlendirmek istiyoruz. Bunlar Elazığ’ın gelişmesi için önemli adımlar.” dedi.
 
HAVALİMANINDA İKİNCİ PİST YAPILACAK
Elazığ Havalimanında yeni pist yapımı için hazırların yapıldığını belirten Öztürk, “Bildiğiniz gibi Elazığ İnsansız Hava Araçlarının (İHA) merkezi oldu. Dolayısıyla İHA’ların iniş kalkışları için yeni bir pist ihtiyacı var. Tarifeli uçakların seferlerini aksatmamak amacıyla ikinci pist yapılıyor. Yeni pistin ihalesi Aralık ayında yapılacak. Yaklaşık 150 Milyon Liralık bir yatırım olacak.” dedi.
 
ELAZIĞ DOĞU’NUN MERKEZİ OLDU
Elazığ’ın havayolu taşımacılığında önemli mesafe kat ettiğini aktaran Öztürk, “Bu konuda iftihar ediyoruz. Günde 12 uçak sefer düzenliyor. Bu uçuklar İstanbul, Ankara, İzmir; Antalya’ya sefer düzenliyor. Yaz aylarında Avrupa ülkelerine sefer yapılıyor. Yolcu taşımacılığında bir milyonu aştık. Biz daha önce Malatya diyorduk ama şimdi Elazığ Doğu’nun merkezi oldu. Dolayısıyla ulaşım konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Bu kapsamda hızlı tren projesinde de Elazığ yer alıyor. 2020 yılında proje ihalesi yapılacak. İnşallah 2025’e doğru bir aksilik olmazsa hılı tren Elazığ’a gelecek.” şeklinde konuştu.
 
DEMİRYOLU HATTI DEĞİŞMEYECEK
Hızlı tren projesi kapsamında Elazığ gar istasyonun yeniden dizayn edileceğini, mevcut demiryolu hattının ise değişmeyeceğini ifade eden Öztürk, şöyle devam etti: “Hızlı tren projesi kapsamında mevcut gar binası büyütülecek ve dizayn edilecek. Ayrıca çevre düzenlemesi yapılacak.  Mevcut demiryolu hattı ise değişmeyecek. Hattı değişmenin bir faydası olmaz. Yolcuyu mecburen şehir merkezinde indirmek zorundasınız. Bu açıdan demiryolu hattı da yerinde kalacak.”
Milletvekili Öztürk, Elazığ’da devam eden Hamzabey İçme suyu projesi, Şorşor deresi Islah Projesi, Uluova, Kuova Sulama projeleri, Şehit Hastanesi ve Stadyum projelerinin de devam ettiğini ve kısa dönemde bu projelerinde tamamlanarak hizmete açılacağını kaydetti.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.