ELAZIĞ İÇİN DEZAVANTAJ

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği (ELSAD) Başkanı Av. Murat Erdoğan, yeniden düzenlenen cazibe merkezi iller programında Elazığ’ın yatırım tutarı 5 Milyon TL olan iller grubuna alınmasının şehir için dezavantaj olduğunu söyledi.

ELAZIĞ İÇİN DEZAVANTAJ
Ekonomi

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Av. Murat Erdoğan, 23 ili kapsayan Cazibe Merkezi iler programında yapılan değişikliğin iller arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu söyledi.

Programda yapılan düzenleme ile 23 ilde yapılacak yatırım tutarlarının 3 gruba ayrıldığını aktaran Erdoğan, Elazığ’ın bu sınıflandırmada yatırım değeri en yüksek olan 5 milyon TL’lik desteğin içerisinde yer aldığını kaydetti. Bu durumun Elazığ için dezavantaj olduğunu belirten Erdoğan, “5 Milyon TL’lik yatırım olanağı 2 milyon TL’ye göre daha az olacaktır.” dedi.

23 İL 3 GRUBA AYRILDI

Cazibe Merkezi iller programına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan,  “Yeni düzenlemede Cazibe Merkezileri programında 3 sınıflandırma yapıldı. Yatırım değeri 2 Milyon TL, 4 milyon TL ve 5 milyon TL olan iller var. Tunceli, Bayburt, Ardahan, Gümüşhane, Iğdır, Erzincan illeri için en düşük yatırım tutarı 2 Milyon TL, Hakkari, Bingöl, Kars, Siirt, Bitlis, Muş, Şırnak ileri için en düşük yatırım tutarı 4 Milyon TL, Ağrı, Batman, Elazığ, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Van ve Mardin  ileri için asgari yatırım tutarı  5 Milyon TL olarak belirlenmiş. Burada sabit yatırım tutarı arsa, bina, makine ve teçhizat harcaması kalemlerinin toplamı Elazığ’ın içinde bulunduğu grup için 5 Milyon TL olarak belirlenmiş. Yani 4 Milyon TL veya 2 Milyon TL yatırım yapacak kişi Elazığ’da yatırım yapamaz. Mevcut durum bu. Bu durum Elazığ için bir dezavantajdır.” dedi.

İŞADAMLARINA VE SİYASİLERE GÖREV DÜŞÜYOR

Elazığ’ın 2 Milyon TL tutarında yatırım yapılacak iller arasında yer alması gerektiğini belirten Erdoğan, “Elazığ’da 5 Milyon TL’lik yatırım olanağı 2 Milyon TL’ye göre daha az olacaktır. Dolayısıyla yatırımcı sayısı daha elenecek. Bu miktar düşürülseydi Elazığ’da daha fazla yatırımcı müracaat edebilirdi. Yatırım miktarının düşük olması alt seviyenin desteklenmesi anlamına gelir. Yatırım değerinin 5 Milyon Lira gibi bir rakam olması yatırımcı sayısını biraz daha sınırlayacaktır. Burada Elazığ’da daha alt seviyede tutulabilirdi. Elazığ 2 milyona düşürülebilir miydi? Bence düşürülebilirdi. Bu noktada iş adamlarına ve siyasilerimize görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı.

AMAÇ GELİŞMİŞLİK FARKINI ÖNLEMEK

Yeni düzenlemeye göre Elazığ’ın gelişmiş iller kategorisinde yer aldığını vurgulayan Erdoğan,  “Bu kanunun amacı az gelişmiş bölgelerdeki yatırım ortamını canlandırarak üretim ve istihdamın arttırılması. Gelişmişlik farkının önlenmesi. Bakanlık Elazığ’ı demek ki 23 il içerisinde gelişmişlik değeri yüksek iller arasında görüyor. Dolayısıyla az gelişmiş olan ilerdeki yatırım miktarını küçük tuttu. Yalnız bu kanunun önemli bir amaçlarından biri de göçü önlemek. Yani göçün önlenmesi istihdamın sağlanmasına yönelik çıkarılmış. Demek ki diğer illerdeki göç oranı Elazığ’a göre daha fazla.

Böyle bir değerlendirme yapıldığı görülüyor. Yatırım değerinin yüksekliği de illerin gelişmişlik düzeyine göre belirlenmiş.” açıklamasında bulundu.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.