Elazığ'ın ihracat rakamları düştü

Elazığ’ın ihracat oranlarında 2017 ve 2016 yıllarına bakıldığında gerileme yaşandı. 2018 yılı ilk beş ayının açıklanan verilerine göre Elazığ’da ihracat oranı yüzde 30 düştü.

Elazığ ın ihracat rakamları düştü
Elazığ Güncel

Elazığ’ın ihracat oranlarında 2017 ve 2016 yıllarına bakıldığında gerileme yaşandı. 2018 yılı ilk beş ayının açıklanan verilerine göre Elazığ’da ihracat oranı yüzde 30 düştü.

Türkiye İhracat Meclisi’nin 2018 yılının ilk beş ayı için açıkladığı rakamlara göre Elazığ’ın 2018 yılında aylık ihracat payı 20.6 Milyon olarak belirlendi. Bu oran 2017 yılında aylık bazda 26 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.
Elazığ’ın ihracat payının en yüksek olduğu yıl 2016 yılı olmuştu. 2016 yılının Aralık ayında Elazığ’ın ihracat payı aylık olarak 38 Milyon 969 Bin dolar olarak gösterilmişti
İhracat rakamlarına göre Doğu ve Güneydoğu illeri arasında ihracat payında Malatya’dan sonra ikinci  il olan Elazığ, her geçen yıl azalan ihracat payı rakamlarıyla dikkat çekiyor. 
Elazığ’da 2016 yılında, yıllık bazda 248 Milyon 2 Bin Dolarlık ihracat yapılmıştı. Elazığ bu ihracat oranıyla Türkiye genelinde 32. Sırada yer alırken Doğu ve Güneydoğu Bölgesi illeri arasında Malatya’dan sonra en fazla ihracat yapan ikinci il olmuştu. 
2017 yılının Ocak ayı verilerine göre Elazığ ihracat rakamlarıyla 27. il sıralamasına yükselmişti. Elazığ Doğu ve Güneydoğu illeri arasında en fazla ihracat yapan il unvanını kaybetmezken 2016-2017 yıllarına göre ihracat rakamlarında 2018 yılı Ocak-Mayıs ayları orantısıyla aylık bazda yaşanan düşüşle bir gerileme gerçekleşti. Yıllara göre en çok Nisan ayında ihracat yapılırken Mart ayında ise ihracat rakamlarında olağan düşüşler yaşandı.

SEÇİM KARARI VE DÖVİZ ETKİSİ
2018 yılının ilk beş ayı toplamında 103 milyon dolar tutarında ihracat yapılırken bu rakamın aylık göstergesi 20.6 milyon dolar olarak belirlendi. Elazığ’da ihracat rakamları her aya göre farklılıklar gösterirken, ortalama olarak aylık en düşük 20 milyon en fazla 38 milyon rakamları belirlenmişti. İhracatın en fazla yapıldığı aylar ve en az yapıldığı aylar göz önüne alınarak çıkartılan rakamlar doğrultusunda, gelecek aylar ortalaması 20 milyon-25 milyon arasında olacağı ön görülüyor.
Türkiye’de başlayan döviz kuru dengesizliği, petrol fiyatlarının yükselişi, dış siyaset gerginliği ve ardından 24 Haziran erken seçim kararı Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’ın da üretim ve ihracatını olumsuz yönde etkiledi.
Elazığ’da ihracat yapan firmalar ve ihracat yapılan ürünler yıllardır aynı kalem üzerinde değerlendiriliyor. Araştırmaya göre Elazığ’da en çok madencilik ürünlerinde ihracat yapıldı. İkinci sırada ise su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü geldi. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün ardından en çok ihracatı yapılan üçüncü sektör ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü oldu.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.