Elazığ'ın paçası doğal şifa kaynağı

Elazığ’da 50 yıldır paça dükkanı işleten Recep Topu, özellikle kış mevsiminde paça çorbasına ilginin arttığını dile getirdi.

Elazığ ın paçası doğal şifa kaynağı
Özel Haber

Doğal antibiyotik kaynağı olan paça çorbası, kış aylarında daha çok tüketiliyor.

Kemiklere faydası olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren paça çorbasının her gün bir porsiyon tüketilmesi önerildi.

Elazığ’da 50 yıldır paça dükkanı işleten Recep Topu, özellikle kış mevsiminde paça çorbasına ilginin arttığını dile getirdi.

Hergün yüzlerce porsiyon paça çorbası satışı yaptıklarını aktaran Topu, paça çorbasının sağlık açısından bir çok faydası olduğunu ve sıklıkla tüketmek gerektiğini kaydetti.

Paçanın kış aylarında en doğal yiyecek olduğuna vurgu yapan Recep Topu, kış mevsiminde kemik ağrısı, soğuk algınlığı ve grip olan müşterilerin sayısının daha çok olduğunu ifade etti.

Paçanın doğal bir antibiyotik olduğunu belirten Topu, paçanın faydalarını şu sözlerle anlattı: “Doğal antibiyotik kaynağıdır. Hastalanmalar çok az oluyor. Kırık çıkık için gelen oluyor. Hastanelerden teşvikle gelen oluyor. Kemik erimesine çok iyi geliyor. Kendisi zaten kuvvetli bir yiyecek. Kemiğin ilik suyundan yaptığımız için doğal antibiyotik oluyor. Ayrıca sarımsak var. Bunlarla da birleşince hastalığı unutuyorsunuz.”

Paçanın yağ oranı ve kalorisinin yüksek olduğuna dikkat çeken Topu, kolesterol bakımından da yüksek besin değeri olan paça çorbasının özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi tavsiye etti.

Topu, paça çorbasının içerisinde bulunan D vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış hastalıklarına karşı koruma sağladığını belirtti.

Topu, “Türkiye’de en iyi paça çorbasını biz yapıyoruz. Bu konuda çok iddialıyız. Biz bu işe sevgimizi katıyoruz. Lezzet sırrımızın en önemli özelliği budur. Yaz kış her mevsim paça çorbası satışlarımız yüksek oluyor.” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.