Elazığ Teknoloji Fabrikasına talip

Hükümetin 5 ilde kurmayı planladığı Teknoloji Fabrikalarından birinin Elazığ’da kurulması için girişim başlatıldı. AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Model Fabrika projesi olarak gündeme gelen teknoloji fabrikasının Elazığ’da kurulması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Elazığ Teknoloji Fabrikasına talip
Ekonomi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyon üyesi ve Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, gazetemizi ziyaret etti.
Ziyarette gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Milletvekili Açıkkapı, Bilim ve Sanayi Bakanlığınca hazırlanan Model Fabrika projesi kapsamında 5 ilde teknoloji fabrikası kurulacağını söyledi. İlk fabrikanın Ankara’da kurulacağını aktaran Milletvekili Ejder Açıkkapı, 4 fabrikanın ise nereye kurulacağı konusunda araştırma yapıldığını ifade etti.
Teknoloji fabrikalarından birinin Elazığ’da kurulması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teklif sunduklarını vurgulayan Açıkkapı, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Türkiye’de 5 ilde model fabrika inşa edecek. Bu model fabrikanın normal fabrikalardan çok farklı özelikleri var. 21. Yüzyılın gerektirdiği teknik donanımla, ileri teknoloji gerektiren ve endüstriyel olarak da çok daha fazla katmedeğer sağlayabilecek yatırımlar olacak. Bu fabrika yüksel teknoloji üretimi yapacak. Bu anlamda çok önemli bu fabrikalar. İlki Ankara’da açılacak. 4 Fabrikayla ilgili de nereye açılacağı konusunda çalışmalar yapılacak. Tabi biz bu konuda Elazığ’a bir tane model fabrika talebinde bulunduk. Elazığ’ın altyapısı buna çok uygun. Biliyorsunuz insansız hava araçları şuanda Elazığ’da konuşlandırılıyor. Özelikle son dönemde insansız hava araçlarının motorunu Elazığ’da faaliyet gösteren bir fabrikamız üretiyor.  İnsansız hava araçlarına motor yapabilecek hem bilgiye hem altyapıya sahip firmalar bunlar. Tabi bunun gibi birkaç firma Elazığ’ı öne çıkaracaktır. Bu anlamda Elazığ’da yüksek teknoloji üretebilecek bir altyapının olduğunu düşünüyorum. Tabi bu kolay bir iş değil. 81 il içerisinde Elazığ olarak bu işe talip olduk. Tabi bu fabrikaların hangi kriterlere göre kurulacağı çok önemli. Bu anlamda biz bu kriterlere göre belki daha  bir çalışma yaparak bu hedefimize ulaşabiliriz. Neticede Elazığ’ın Türkiye’de bulunduğu coğrafik kronum, stratejik konum itibariyle bir güven şehri, bir huzur şehri olduğunu düşünüyorum. Yakın coğrafyamızda olan konumu da bizi öne çıkarabilir diye düşünüyorum. Ama tabi bu sadece bizim talebimizle mümkün değil. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarımızın da çok ciddi anlamda bu konuya destek vermesi gerekebilir. Ticaret Odamızın, organize sanayi bölgemizin yani bu tür ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla beraber Elazığ’ı öne çıkarabiliriz. Biz bu konuda talepte bulunduk. İnşallah model fabrikanın Elazığ’da kurulmasını sağlarız.” şeklinde konuştu.
 
YERLİ OTOMOBİL FABRİKASINA DA TALİBİZ
Elazığ’ın yerli otomobil fabrikasına da talip olduğunu ifade eden Milletvekili Ejder Açıkkapı, “Yerli otomobil fabrikasının Elazığ’a gelmesi konusunda kamuoyunda olduğu gibi bizim de bir talebimiz var. Elazığ olarak otomobil fabrikasına şahsım olarak da ben de talip olduğumuzu sosyal medyada ifade ettim. Ancak tabiki kolay bir iş değil. Yani otomobil fabrikasının kurulacağı alanlarla ilgili en azından tedarikçilere ulaştırma konusunda bulunduğu konumla ilgili birçok kriteri içinde barındıran bir konu. Birçok ilde şuanda yerli otomobile talibiz diyen insanlar var. Kurum ve kuruluşlar var. Ama önemli olan konu şu; Bu en azından ilimizin tanıtımı açısından bile çok büyük bir fayda getirir. Bugün siz yerli otomobile talip olursunuz. Onu başaramazsınız ama burada motor üreten bir altyapımız var bizim. Onları öne çıkarabilirsiniz. Yan tedarikçi firmaları ortaya çıkarabilirsiniz. Cumhurbaşkanımızın yerli otomobil üretimiyle ilgili hassasiyetine bir destek olarak görüyorum bunu. Çünkü buna inanmak lazım. Geçmişte yerli otomobil üretenlere ‘Biz bir şey ürütemeyiz. Biz bir şey başaramayız’ intibaını verenler vardıysa, şimdi bu tür talepler bizim birçok şeyi başarabileceğimizin ortaya konulması açısından çok önemli. Netice itibariyle bu iş çok ciddi araştırmalarla tespit edilecek. Ama biz Elazığ olarak demek ki biz bu işe inanmışız. Bizim insan gücümüzün, milletimizin bu işi yapabileceği inancını ortaya koyması bakımından çok önemli.” diye konuştu.
 
ÖĞRETMENEVİ, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ VE MİLİ EĞİTİM BİNASI TALEPLERİMİZ OLDU
TBMM Plan ve bütçe görüşmelerinde Elazığ için bazı taleplerde bulunduklarını da aktaran milletvekili Ejder Açıkkapı, şunları kaydetti: “Mili Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülürken Elazığ’a Açıköğretim Fakültesi talebimiz oldu. Çünkü ciddi bir geliri olan belki de üniversitemize ciddi katkı sağlayacağını düşündüğümüz bir talepti bu. Tabi bu talep de öyle kolay bir talep değil. Hemen bugünden barına olabilecek bir iş değil. Yoğun bir çalışma ve takip gerektiren bir konu. Ben bu fakülteyle Fırat üniversitesine ciddi kaynak sağlanabileceğini düşünüyorum. Çünkü Fırat Üniversitesi Türkiye’de çok önemli başarılara imza atan bir üniversitedir. Bu bizi öne çıkarır. Çünkü hem akademik zenginliği olan hem de fiziki ortam olarak gerçekten Türkiye’de çok nadir üniversitelerden birisidir. Bu anlamda Açıköğretim fakültesinin faydası olacağını düşünüyorum. Tabi biz bu konuda kendimize bir hedef koyacağız ve bunu başarmak için mücadele vereceğiz.
Tabiki fiziki bazı şeyler de istedik. Bizim bir öğretmenevine ihtiyacımız olduğunu ifade ettik. Çünkü mevcut öğretmenevimiz bölgede kamu kurum ve kuruluşlarından gelen insanların rağbet ettiği bir yer. Ancak küçük ve yetersiz kalıyor. Bu konuda bir talebimiz oldu. Yine Mili Eğitim il müdürlüğü binasına ihtiyacımız olduğu ortadır. Daha önce hükümet konağı içerisinde yer alan il mili eğitim müdürlüğü hükümet konağı yıkıldıktan sonra şuanda bulunduğu fiziki mekan olarak çok da yeterli değil. Milli Eğitim Müdürlüğü binasına da ihtiyaç var.” 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.