Elazığ yeni markasıyla buluşuyor

Şehir içi toplu ulaşımda ilk ve tek olma özelliğine sahip 18 metre uzunluğuna sahip elektrikli otobüs ELBÜS’ler, 23 Nisan’da Elazığ yollarında olacak.

Elazığ yeni markasıyla buluşuyor
Elazığ Güncel

Şehir içi toplu ulaşımda ilk ve tek olma özelliğine sahip 18 metre uzunluğuna sahip elektrikli otobüs ELBÜS’ler, 23 Nisan’da Elazığ yollarında olacak. Toplu ulaşımda devrim niteliği taşıyan elektrikli otobüslerle kaliteli, konforlu ve çevreci ulaşım hizmeti sunulacak. 
Dünyada ilk kez Elazığ’da kullanılacak 18 metre uzunluğunda şarjlı, bataryalı, çevre dostu, körüklü 15 ELBÜS için geri sayım başladı. Modern şehirlerin modern toplu ulaşım aracı olarak tasarlanan ve yüzde yüz yerli üretim olan ELBÜS’ler teknik özellikleri bakımından ilk kez Elazığ’da kullanılacak. Toplam 141 yolcu kapasitesine sahip ELBÜS’ler, engelli vatandaşların kullanımına da uygun olarak tasarlandı.

TEK SEFERLİK ŞARJ İLE 400 KM YOL ALACAK
Asfaltta yol alabilen, saatte 75 km azami hıza sahip, 5 saatlik tek seferlik sarj ile maksimum 400 km yol alabilen bataryalı elektrikli otobüslerle şehir içi ulaşımda hız, kalite ve konfor sağlanacak. 
Teknik donanım açısından son derece güvenli tasarlanan ELBÜS’lerin şarj kapasiteleri hem araçlarda, hem de elektronik sistemle merkezden takip edilebilecek. Böylece elektrikli otobüslerin şarj bitimi sonucu yolda kalma riski de ortadan kalkmış olacak. 
Yüksek yolcu kapasitesine sahip bataryalı otobüslerle şehrin doğusu ile batısı arasında daha hızlı, erişilebilir, enerji tüketimi düşük ve çevreci şehir içi ulaşım hizmeti geliyor. ELBÜS’lerle dizel araçlara oranla yüzde 65-70 oranında daha ekonomik ulaşım hizmeti sunularak, ulaşımda önemli miktarda tasarruf da sağlanacak.    
Şehir içi ulaşıma konfor ve hız kazandıran ELBÜS’ler vatandaşların şahsi araç kullanımı yerine toplu ulaşım aracı ELBÜS’lere yönelmesine de zemin hazırlayacak. İletişim Fakültesi’nden Doğukent’e tek biletle ulaşım sağlayan ELBÜS’ler kısa sürede vatandaşın tercihi olacak.

AR-GE ÇALIŞMALARIYLA İDEAL ELBÜS’E
Uzun ve detaylı bir AR-Ge çalışmasının meyveleri alındı. 
Firmaların sunduğu belli güzergahın dışına çıkma imkanı olmayan havadan elektrik ağlarıyla enerji kazanan,  aynı zamanda görsel kirliliği de yola açan katanerli sistem yerine bataryalı sistem geliştirildi. Gerçekleştirilen ARGE çalışmaları ve proje teknik detaylarının tamamlanmasının ardından ekstradan ray döşeme maliyeti gerektirmeyen, asfaltta yol alabilen, bataryalı, çevre dostu elektrikli otobüsler Elazığ’da şehir içi toplu taşımacılığın merkezine yerleştirilecek.

İŞTE ELBÜS GÜZERGAHI
İletişim Fakültesi’nden başlayan yolculuk, Malatya Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Vali Fahribey Caddesi, Hürriyet Caddesi, Ali Rıza Septioğlu Bulvarı, Yaşar Doğu Caddesi, Seyda Molla Bahri Bulvarı üzerinden Şehir Hastanesi çevresinde gerçekleştirilecek ring seferinin ardından Doğukent Hayır Çarşısı önünde son bulacak. 
Dönüş seferi ise Seyda Molla Bahri Bulvarı, Yaşar Doğu Caddesi, Ali Rıza Septioğlu Bulvarı, Necdet Doğan Caddesi, 2. Harput Caddesi üzerinden Gazi Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Malatya Caddesi ve İletişim Fakültesi ile son bulacak.
İletişim Fakültesi-Doğukent güzergahında sefer yapacak olan ELBÜS’ler her 10 dakikada bir duraklarda olacak. 

RENK SEÇİMİNİ VATANDAŞ BELİRLEDİ 
Toplam 15 adet üretilen ELBÜS’lerin rengini vatandaş belirledi. Şehir içi ulaşıma yeni bir boyut getirecek olan ELBÜS’ün rengini belirlemek amacıyla Belediye web sayfası üzerinden başlatılan ankete Elazığlıların yoğun ilgi gösterdi. 15 Aralık 2017’de sona eren ankette sunulan seçenekler doğrultusunda vatandaşlar tercihlerini bordo-beyazdan yana kullandı. 

“ELAZIĞ’I GELECEĞİN TEKNOLOJİSİYLE BULUŞTURUYORUZ”
Elazığ’ı yaptıkları yatırımlarla ulaşımda geleceğe hazırladıklarını ifade eden Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Alt geçitler, üst geçitler, katlı kavşak, şehir içi ulaşıma alternatif bulvarlar ve yol genişletme çalışmalarıyla şehir içi ulaşımda yeni ufuklar açıyoruz. Orduevi Katlı Kavşağı, Bosna Hersek Bulvarı Alt Geçidi, İstasyon alt Geçidi, Prof Dr Necmettin Erbakan Bulvarı gibi pek çok önemli yatırıma imza attık. Doğu İmar Yolları, Güney İmar Yolu, yeni alt ve üst geçit çalışmalarımız büyük bir hızla bu yıl da devam ediyor. Ve nihayetinde toplu taşımada da şehrin geleceğine imzamızı atıyoruz. Şehir içi toplu taşımayı elektrikli otobüslerle entegre ediyoruz. 15 adet dünyada tek olma özelliğine sahip bataryalı, 18 metre uzunluğundaki elektrikli otobüslerimizi 23 Nisan coşkusuyla buluşturarak, hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Elazığ’ı geleceğin teknolojisiyle buluşturuyoruz. Elazığ’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Elazığ’ın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.