‘Elazığ’da gençler mutlu değil’

Yereldeki gençliğin sorunlarını tartışıp çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla 21 şehirde “Gençlerin İyi Olma Halleri” araştırıldı. Yapılan saha çalışmaları ve anketler sonucunda, Elazığ’da gençlerin mutlu olmadığı sonucu ortaya çıktı. 

Elazığda gençler mutlu değil
Elazığ Güncel

Habitat Derneği ve Ortak Gelecek İçin Diyalog Derneği’nin proje çalışması kapsamında, şehirlerde gençlerle ilgili araştırmalar yapıldı. 
Elazığ’ın da aralarında olduğu 21 şehirde yapılan araştırmada şehirlerin gençlerin yaşamlarını ne kadar kolaylaştırdığını anlamak amacıyla bir Genç Dostu Kentler Endeksi hesaplandı. 
Proje, temel olarak kapasite gelişimi, katılım hakları esasında farkındalık yaratmayı, gençlerin yerel karar alma süreçlerine dahiliyetini, kentlerine olan aidiyetini artırmayı, gençler için daha yaşanabilir kentler yaratmayı ve gençlerin katılımını sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. 
Bu bağlamda proje; merkezi ve yerel yönetimlerin gençliğin ihtiyaçlarını ve önceliklerini görebileceği veriler ışığında, yereldeki gençliğin sorunlarını tartışıp çözüm önerileri geliştirebilecekleri platformlar hazırlamayı amaçlıyor.
 Yereldeki gençliğin sorunlarını tartışıp çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla 21 şehirde “Gençlerin İyi Olma Halleri” araştırıldı. Yapılan saha çalışmaları ve anketler sonucunda, Elazığ’da gençlerin pek de mutlu olmadığı sonucu ortaya çıktı. 
Proje kapsamında yapılan anketler, Elazığ’daki gençlerin durumu hakkında da ipuçları verdi. İstihdam başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 35,39 puanla 17. şehir oldu. Eğitim başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 51,59 puanla 14. şehir oldu. Sağlık başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 50 puanla 6. şehir oldu. Katılım başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 41,73 puanla 13.şehir oldu. Kent Ve Barınma başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 56,93 puanla 5. şehir oldu.   
Genç Dostu Kentler Endeksi araştırmasında 6 tanede alt kategoride de Elazığ’daki gençlerin iyi olma halleri araştırıldı. Yaşamdan Memnuniyet oranı Türkiye genelinde 2.23 iken Elazığ’da 2,2 oldu. Gelecekten Umut oranı Türkiye genelinde 2,21 iken Elazığ’da 2.10 oldu. Maddi Durumdan Memnuniyet oranı Türkiye genelinde 2,56 iken Elazığ’da 2,14 oldu. Kentten Memnuniyet oranı Türkiye genelinde 2,49 iken Elazığ’da 2,28 oldu. Kentte Güvende Hissetme oranı Türkiye genelinde 2,49 iken Elazığ’da 2,43 oldu. Kentte Ulaşımdan Memnuniyet oranı Türkiye genelinde – 0,03 iken Elazığ’da – 1,07 oldu. Elazığ bu 6 kategoride Türkiye ortalamasının altında yer aldı.

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 2

  • resul | 10 Temmuz 2018 14:41

    birilerini karalamak her zaman kolay çamur at izi kalsın bu işi nasıl belediye ye bağladınız anlamadım bu belediye başkanlığı elazığspor başkanlığı mı , iş bulma kurumumu gerçekleri konuşun hamza yanılmaz 10 yıllık dönemde çok işçi almadı elazığ belediyesi kasası para ile teslim etti ama selmanoğlu kadar da işçi alan yoktu trilyonlarca borçla teslim etti hatta maaşları ödeyemedi iş çok kimse çalışmak istemiyor tarlalar boş yatıyor herkesin köylerde yeri var herkes ağa olmuş iş beğenmiyor . masa başı iş olsun maaş dolgun olsun eve yakın olsun dersen zaten iş bulamazsın .kimsenin işi yok ama herkesin lüks arabası milyarlık telefonları var . ekmek kazanmaka isteyenm kahve pişpirik oynayacağına kafede kız tavlayacığna gitsin su satsın .öyle armut piş ağzıma düş dersen olmaz.yahu 6000 tl maaş aadamlar çobanlık yapmıyor kimse bana iş yok falan demesin

  • Doğan | 09 Temmuz 2018 21:36

    Gençler Haklı sahipsiz memleket millet vekillerin de sahip çıkmıyor belediye başkanı da vatandaşı dinlemiyor.suryeli dolmuş etrafa sigortasız bedava çalıştıkları için kendi vatandaşımız iş bulamıyor.Sebze halinde 18 saat çalıştırıyorlar adalet yok bayramın ikinci günü bile sebze hali açik Bu memlekete sahip çıkan yok

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.