Elazığ’da kiralar ve daire fiyatları cep yakıyor

Elazığ’da çoğunluğu asgari ücretli ve emekli olan vatandaş, aylık elde ettiği gelirin yarısını mülk sahibine ödemek zorunda kalıyor.  Kiraların ciddi miktara ulaşıldığı Elazığ’da dairelerin satış fiyatları da dudak uçuklatıyor.  

Elazığda kiralar ve daire fiyatları cep yakıyor
Özel Haber

İşsizliğin hakim olduğu Elazığ’da, kiralardaki artış vatandaşların belini büküyor. 
Çoğunluğu asgari ücretli olan vatandaş, aylık elde ettiği gelirin yarısını mülk sahibine ödemek zorunda kalıyor. 
Kazancının yarısını kiraya ödeyen vatandaş, elektrik, su, yakıt, gıda ve giyim malzemelerine yaptığı harcamalarla ayın sonunu borçlu bir şekilde getiriyor. 
Düğün sezonu ile birlikte yeni ev arayışına girilmesi ve önümüzdeki aylarda üniversitedeki öğretim yılının başlamasıyla ev krizinin daha hissedilir olması bekleniyor.
Her yıl düzenli olarak artış gösteren nüfus, yıl içerisinde yapılan evlilikler, memur tayinleri, üniversitedeki öğrenci sayısındaki artış ve benzeri faktörler, konuta olan ihtiyacı arttırıyor. 
Öte yandan demir fiyatlarındaki indirilemeyen artışın etkisiyle ve ekonomik sorunlar nedeniyle müteahhitler ise yeni ev yapımından çekiniyor.
Nüfustaki faktörü fırsat bilen birçok mülk sahipleri, kiracıları zor durumda bırakan artışlar yapmaya başladı. Çalışanın ay sonunu zor getirdiği kentte kiralar, şehrin doğusunda 500 ile 700 TL, kent merkezi ve batı bölgelerinde ise 900 ile Bin 700 TL arasında değişiyor.

VERGİDEN ÇALIYORLAR
Üniversite öğrencilerinden 600 ila Bin TL arasında kira talep eden mülk sahipleri, mahalle farkı gözeterek, vatandaştan da yüksek meblağda kira alıyor, 
Vatandaşlardan yüksek meblağda kira talep eden ev sahipleri, mülk vergilerini ise kiraları düşük göstererek az ödüyor. Vatandaşı sömürmekle yetinmeyen mülk sahipleri, bu sayede devletten önemli oranda vergi de kaçırmış oluyor.
Bahçelievler, Cumhuriyet, Ataşehir, Sürsürü, Çaydaçıra ve Abdullahpaşa Mahallesinin yenilenin bölgelerinde birçok noktada kiralar, 900 ile Bin 700 TL arasında değişiyor. Eski yapılı dairelere ortalama 300 TL kira ödeyen vatandaşlar, artık 500 TL’ye ev bulamıyor.

KİRALARDA CİDDİ YÜKSELİŞ VAR
Elazığ’daki yüksek kira artışları üzerine görüşlerini aldığımız vatandaş, kentte son yıllarda ev kiralarının ciddi boyutta yükseldiğini belirterek, bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.
Özellikle merkez başta olmak üzere şehrin genelinde kiralık ev fiyatlarının arttığını kaydeden vatandaş, “İmara açık olmayan yerlerin imara açılması gerekiyor. İmara açılan yerlere müteahhit firmaları girerse, konut sayısında artış yaşanacak ve bu gelişme kiralara olumlu olarak yansıyacak.
 Daha önce 400 TL’ye kiraladığınız evi şuan 500’ye kiralayamıyorsunuz. Üniversitenin de açılmasıyla birlikte kiralık ev talebi artacak. Yaz aylarında böyleyse kış aylarını düşünemiyoruz. Şuan evlerin çoğu boş. Öğrenciler tatildekiler, tayini çıkanlar gitti. Merkezde bir evin fiyatını bir sorun bakalım ne diyorlar? Düşünün bir de kış ayı olduğunu. Kira ödemek için mi çalışacağız?” dediler.

EVLER SATIN DA ALINAMIYOR
Kiraların ciddi miktara ulaşıldığı Elazığ’da dairelerin satış fiyatları da dudak uçuklatıyor. 
Müteahhitler, yüksek fiyata arsayı alması nedeniyle maliyeti karşılamak amacıyla daire fiyatlarını yüksek tutuyor. Bu durum yeni yapılan dairelerin yanında eski dairelerin fiyatını da yükseltiyor. Elazığ’ın komşu il Malatya’da yaşam kalitesi en yüksek olan bir mahallede 400 Bin TL’ye lüks bir daire alınabilirken, Elazığ’da yaşam kalitesi yüksek olan bir mahallede lüks daire fiyatları 650 Bin TL’den başlıyor.
Vatandaş, yetkililerin Elazığ’da her gün artmaya devam eden ev kiraları ve satın alma bedellerine müdahale etmelerini istiyor.

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 2

  • Pnr | 19 Temmuz 2018 21:27

    Elazığ da herkes asgari ücretle çalışmıyor.Evet ev fiyatları ve kiralar yüksek olabilir bunu ifade ederkende bence bazı şeyleri çaptırmayın.Elazığ da okuma oranı yüksek genelde karı koca çalışıyorlar.tam memur şehri aslında.benim gördüğümde bu.

  • Dilek | 19 Temmuz 2018 10:42

    Kesinlikle müdahale edilmeli işsizliğin çok olduğu çalışma imkanlarının kısıtlı olup asgari ücretle geçinen insanların bulunduğu bir şehirde fiyatlar çok yuksek

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.