‘ELBÜS’lerin işlevselliği tartışılmalı’

Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’ın trafik sorununu değerlendirdi.

ELBÜSlerin işlevselliği tartışılmalı
Elazığ Güncel

Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’da faaliyete geçmesi planlanan 18 metrelik ELBÜS’lerin trafiği ciddi sıkıntılara sokacağını dile getirerek, “18 metre uzunluğundaki bir aracın Gazi Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi, Postane kavşağı, Hürriyet Caddesi gibi yerlerden her 10 dakikada bir geçeceğini varsaydığımızda bizleri ürkütüyor.” dedi.

Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’ın trafik sorununu değerlendirdi.
Halil Saraç, kent genelinde artan araç sayısının trafik sorunu ve problemlerini de beraberinde getirdiğini belirterek,  trafik ile ilgili kamu kurumlarının trafik problemlerinin çözümü hususunda gerekli özeni göstermediklerini söyledi.
Saraç, trafik akışının düzenlenememesi, otopark sorununun çözülmemesi, vatandaşlara trafik ile ilgili gerekli eğitimin ve bilginin yeterince verilmemesi, caydırıcı cezaların layıkıyla uygulanmaması ve diğer sorunların şehir içindeki trafiğin keşmekeş olmasına neden olduğunu anlattı.
Son zamanlarda yaşanan trafik kazalarının oluş nedenlerine bakıldığında yaşanan tüm kazalarda kural ihlali olduğunu vurgulayan Saraç, kazaların genelinde kendine aşırı güvenen sürücülerin kazalara sebep olduğunu, acemi sürücülerin ise kazalara davetiye çıkardığını dile getirdi.
Elazığ’daki kazaların yüzde 81’inin hız ihlali, dikkatsizlik ve acelecilikten kaynaklandığına dikkat çeken Halil saraç, “İlimizdeki trafiğe tescilli araç sayısı gün geçtikçe hızlı bir şekilde çoğalmakta iken trafik akışının düzenlenememesi, otopark sorununun çözülmemesi, vatandaşlarımıza trafik ile ilgili gerekli eğitimin ve bilginin yeterince verilmemesi, caydırıcı cezaların layıkıyla uygulanmaması ve diğer sorunlar şehir içindeki trafiğin keşmekeş olmasına nedendir. Son zamanlarda yaşanan trafik kazalarının oluş nedenlerine baktığımızda yaşanan tüm kazalarda trafik kural ihlali olduğunu görüyoruz. Bu kazaların yüzde 81’i Hız ihlali, dikkatsizlik ve acelecilikten kaynaklanıyor. Genelde kendine aşırı güvenen sürücüler bu kazalara sebebiyet vermekte, acemi sürücü diye adlandırdığımız bilinçsiz sürücülerde kazalara davetiye çıkarmaktadır.” açıklamasında bulundu.

ÜST GEÇİDİN MALİYETİ VATANDAŞIN CANINDAN KIYMETLİ Mİ?
Yaşanan ölümlü kazaların birçoğunun Malatya Caddesi’nde gerçekleştiğini ifade eden Saraç, “Defalarca yetkililere Malatya caddesinin orta refüjünün kapatılması ve vatandaşlarımızın Malatya caddesindeki üstgeçitlere mahkum edilmesi gerektiğini söyledik. Ancak hiçbir uyarımız dikkate alınmadı. Buradan yetkililere soruyorum; bir üst geçidin maliyeti orada yaşamını yitiren bir vatandaşımızın canından daha mı kıymetli?” ifadelerini kullandı.

YER ALTI OTOPARKARI YAPILMALI
Elazığ’da yaşanan park sıkıntısına da değinen Saraç, kent genelinde faaliyet gösteren otoparklarda fiyat dengesizliği olduğunu, bu durumun vatandaşların araçlarını otoparka koymamalarına neden olduğunu söyledi.
15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Ahmet Aytar Meydan’a büyük kapasiteli yer altı otoparkı yapılması gerektiğini aktaran Saraç, “İlimizde ciddi anlamda park problemi bulunmaktadır. İlimizde faaliyet gösteren az sayıdaki otoparklarda bile fiyat dengesizliği vatandaşlarımızın araçlarını otoparka koymamalarına bir nedendir. Vatandaşlarımız şehir merkezinde işleri olduğu zaman araçlarını ya mahalle aralarına, orada yer bulamıyorsa ikinci sıraya onu da yapamıyorsa kaldırım üstüne park ederek işini görmeye çalışıyor. Belediyenin Salı Pazarı’nın kurulduğu yere katlı otopark yaparak otopark problemini çözmek için mücadele ettiğini dile getirmesi veya göstermeye çalışması ile kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir söylem olduğu hepimizin malumudur. Otopark problemini çözmek isteyen, şehrimizin birçok noktasına yer altı otoparkı yaparak ve bu otopark fiyatlarını kar amacı gütmeyerek, makul bir seviyeye çekerek bu sorunu kısmen de olsa ortadan kaldırabilir.” dedi.

ELBÜS’LERİN İŞLEVSELLİĞİ TARTIŞILMALI
Elazığ’da faaliyete geçmesi planlanan 18 metrelik ELBÜS’lerin trafiği ciddi sıkıntılara sokacağını kaydeden Halil Saraç şunları söyledi: “23 Nisan 2018 tarihinde faaliyete geçmesi beklenen ancak henüz gerçekleşmeyen Elektrikli otobüslerin şehrimizin trafik problemini ciddi anlamda sıkıntıya sokacağını defalarca dile getirdik. 18 metre uzunluğundaki bir aracın Gazi Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi, Postane kavşağı, Hürriyet Caddesi gibi yerlerden her 10 dakikada bir geçeceğini varsaydığımızda bizleri ürkütüyor. Normal araçlar trafikte seyrederken bu caddelerde ve kavşaklarda ciddi sorunlar varken 18 metre uzunluğundaki bir aracın trafiğe vereceği keşmekeşlik herkes tarafından tahmin edilmektedir. Bizler ilimize gelen hizmetle mutlu olan insanlarız. Bizler hiçbir zaman gelecek olan hizmete karşı durmadık durmayız da. Ancak 400 adet M plaka yani son model klimalı minibüsler, Halk otobüsleri ve 600’e yakın ticari otolar şehrimizin ulaşımını en kaliteli bir şekilde vermekte iken trafiği sıkıntıya sokacak, alt yapısını tam anlamıyla oluşturmadan böyle bir olayın içine girilmesi bizleri düşündürüyor. Yıllardır M plakalı minibüslere yolcu indirip bindirmek için bir sığınma cebi dahi yapmayanlar 18 metrelik Elektrikli otobüslerden çok fazla bir beklenti içerisine girmeleri abesle iştigaldir. Elazığ’ın alt yapısı 18 metrelik ELBÜS’lere uygun değil. Plansız ve acele yapılan alt yapı çalışması da ELBÜS için yeterli olmayacaktır. Bu haliyle ELBÜS Elazığ trafiğine kolaylık değil sıkıntı getirecektir. ELBÜS trafiği kolaylaştırmayacak zorlaştıracaktır. Kısacası Elektrikli otobüslerin şehrimiz açısından işlevselliği tartışmaya açıktır.” 

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 3

 • mehmet gümüstekin | 14 Mayıs 2018 21:00

  minübüslerden bahsediliyor gören diyecek minübüse cep yapılsa cebe girecekler sanki yahu adam cebi bırak yolun ortasında yolcu alıyor gazi cad valifahribey caddesi ve hürriyet caddesine gelince kusura bakmayın elinizde gelse üçüncü şeride park edeceksiniz kusura bakmayın ama bi zahmet arabanızı biraz aşağı biraz yukarıya park edip yürüyün. hizmet var orayada vatandaşın sıkıntı çekmiyecek bunu bile beğenmiyorsunuz.

 • AHMET KILIÇ | 12 Mayıs 2018 13:25

  1- BAHSETTİĞİNİZ GİBİ TRAFİK KAZALARI VE YOĞUN TRAFİK İÇİN Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği OLARAK NE GİBİ PROJELER HAZIRLADINIZ YADA NE GİBİ KATKILARINIZ OLDU. 2- ELAZIĞ ŞUAN KUZEY İMAR YOLU VE DİĞER YOLLARIN 3 ŞERİTE ÇIKMASI İLE BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ELBÜSLER İÇİN HAZIR DURUMDA. 3- EĞER SİZİN BAHSETTİĞİNİZ SADECE GAZİ CADDESİ VEVALİ FAHRİBEY İSE ORANIN AZDA OLSA SIKINTI YAŞAYACAK YADA SİZİN GÖZÜNÜZÜN KORKTU DİYE ELAZIĞ HALKI BÖYLE BİR YATIRIMDAN MAHRUMMU KALSIN. 4- SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ '' M'' PLAKALAR TİCARİ TAKSİLER VE HALK OTOBÜSLERİNİN '' ELBÜSLERİN '' YÜZÜNDEN BAYAĞI ZARAR EDECEĞİ ORTADA ÇÜNKÜ ELBÜSLERİN HEM KOLAY ULAŞIM HEM SAYGILI ÇALIŞAN VE GÜVENLİ OLCAĞINDAN BİZ EMİNİZ.. SAYGILAR..

 • FİKRET AKTI | 11 Mayıs 2018 01:29

  artık yeter ya bu kadarda olmaz elazığa bir yatırım yapılsa veya yeni bir hizmet sunulsa bazıları çıkıp hemen sekteye uğratmaya çalışıyor.ben malatyada ikamet etmekteyim bakıyorum malatyada yeni bir hizmet veya yatırım olsa bütün şehir tek yürek oluyor.geçenlerde katarlı bir firma elazığa 3 milyon dolarlık yatırım yapacaktı onuda bırakmadılar. Bu tip zihniyete sahip insanlar o koltuklarda oturduğu sürece elazığ değil büyükşehir, malatyanın ilçesi olacak. HAYRANIM MALATYALILARA

 • Ana Sayfa
 • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.