En çok kış çayı satılıyor

Elazığ'da vatandaşlar, soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için bitki çaylarına akın ediyor.

En çok kış çayı satılıyor
Özel Haber

HABER: BÜŞRA TEKAT

Elazığ’da soğuk kış günlerinde bitki çaylarına talep arttı. Aktarlarda en kış çayı, Ihlamur, zencefil, zerdeçal, tarçın, kuşburnu ile çeşitli bitkilerin bir araya getirildiği karışımlar satılıyor.

Elazığ’da esnaflık yapan Mustafa Köse, bitkilerin şifa dağıtan yönünün saymakla bitmeyeceğini, vatandaşların her bitkiyi çay olarak kaynatıp içmemelerini ve bilinçli bir şekilde kullanmaları gerektiğini belirtti.

İnsanların yıllardır bitkisel çaylarını kullandıklarını ve faydalarını gördükleri için bitki çaylarına yöneldiklerini aktaran Mustafa Köse, “Biz yıllardır bu tür bitki çaylarını satıyoruz. Çok şükür işlerimiz iyi. Kış mevsiminde olduğumuz için vatandaşlar soğuk havalardan korunmak için bitki çaylarına yöneliyor. Grip, öksürük, nefes darlığı gibi hastalıklar çoğalınca bu tür bitkilere ilgi artıyor.

Bitki çayları genellikle ıhlamur, ada çayı, kuşburnu, karabaş otu, çubuk tarçın, karışık kış çayı, zencefil, atom çayından oluşuyor. Biz genellikle kış çayını daha çok satıyoruz. Kış çayının içerisinde papatya, ada çayı, ıhlamur, zencefil, zerdeçal bulunuyor. Kış bugünlerde daha çok satılıyor. Bunun yanında ıhlamur ve kuşburnu da büyük rağbet görüyor.” dedi.

Bitki çaylarının vücut dincini arttırdığını, sindirim sistemini güçlendirdiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Mustafa Köse, vatandaşların hastalıklardan korunması için her gün bir bardak bitki çayı içmesini tavsiye etti.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.