Engeliler Uygulama Okulu'ndan Proje

Elazığ Özel Eğitim Uygulama Okulu Avrupa Birliği Grundtvig Projesi çalışmalarını başarı ile tamamladı.

Engeliler Uygulama Okulu ndan Proje
Eğitim

Elazığ Özel Eğitim Uygulama Okulu Avrupa Birliği Grundtvig Projesi çalışmalarını başarı ile tamamladı.

Elazığ Özel Eğitim Uygulama Merkezinin 2012 yılından beri ortağı olduğu Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Grundtvig projesi (projenin kısa adı ALTERA) çalışmalarını başarı ile tamamlandı.

Elazığ Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Projemizin ana konusu görme, işitme, dokunma, hayal etme gibi alternatif araçlarla zihinsel engelli öğrencilere yönelik yeni beceriler, bilgiler ve yeterlilikler kazandırmaktır. Bu kapsamda Almanya ve Fransa’daki proje ortaklarına çalışma ziyaretlerinde bulunulmuş, ayrıca kendilerinin ziyaretlerinde ev sahipliği yapılmıştır. Projemizin Almanya ortağı “Blauschimmel Atelier“ projeye resim ve müzik alanındaki çalışma ve deneyimlerini bizlerle paylaşmış; Fransa ortağı olan  „Association Laïque Pour l'Education des Adolescents et des Adultes (ALPEA)” sanat alanında ve engelli bireylere iş sağlayarak topluma uyum sağlamaları konusunda deneyimlerini bizlerle paylaşmışlardır. Biz Elazığ Özel Eğitim Uygulama Merkezi ise  folklör ve alternatif dans figürleri  konusunda bilgi, beceri ve deneyimlerimizi paylaştık. Proje süresince 4 öğrenci ve 8 eğitici olmak üzere Almanya ve Fransaya’ya 12 hareketlilik gerçekleştirildi. Proje 2 yıl sürdü.

Projede Ortaklığımızın ana amaçları ve hedeflerini  kısaca özetleyecek olursak:

-Avrupa birliği ülkeleri arasında özel gereksinimli bireylere verilen eğitimi görmek ülkeler arasındaki benzer ve farklı olan eğitim tekniklerini incelemek.

-Ülkelerin edindikleri deneyimi kendi ülkelerine taşımak ve farklı eğitim yöntem ve tekniklerinin kendi eğitim ortamlarında kullanmak.

-Öğrenicilerin gezerek görerek yaşayarak sosyalleşmelerini sağlamak.

-Öğrenicilerin kendi kendilerine yetecek yüzeye gelmelerine bireysel olarak bir şeyleri başarabilecekleri duygularını yaşamalarına ve bu tecrübeyi kullanmalarına olanak sağlayıp yardımcı olmak.

-Proje sonlandıktan sonrada ileriki aşamalarda proje ortaklarıyla iletişimi devam ettirip gerekli tecrübeleri paylaşmak.

-Kurum olarak daha iyi eğitim ortamı oluşturmak farklı tecrübeler edinmek ve aktif ve farklı kültürlerle ve eğitim yöntemleriyle dinamik bir kurum kültürü oluşturmak.

-Kurumun proje hazırlama ve uygulama yeteneğini arttırmak için tecrübe edinmek.

-Engelli olan ve sosyo-ekonomik düzeyleri düşük olan ve kendi imkanlarıyla yaşadıkları şehrin dışına çıkma imkanları olamayan özel gereksinimli öğrencilere hem yeni alternatif  eğitim yöntemlerini kavratmaya çalışmak hemde bu arada hayatlarında ilk kez bir uçağa binmelerini yaşadıkları şehrin ve ülkenin dışına yolculuk yapmalarını sağlayarak hayatlarının beklide en önemli tecrübelerini yaşatmak ve sosyelleşmelerine katkı sağlamak.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.