Eray Sevenleri İle Buluştu

Yazar Nazlı Eray, Elazığ'da düzenlenen söyleşide sevenleri ile buluştu.

Eray Sevenleri İle Buluştu
Kültür-Sanat

Yazar Nazlı Eray, Elazığ'da düzenlenen söyleşide sevenleri ile buluştu. 

Elazığ Öğretmenevi'nde düzenlenen söyleşinin moderatörlüğünü MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Avukat İbrahim Gök yaptı. Hayranlarının kitaplarını imzalayan ve sohbet eden Eray, Şair ve Yazar Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hayatından kesitler anlattı. Söyleşinin moderatörlüğünü yapan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Avukat İbrahim Gök, "Bugün çok önemli bir yazarımız Ahmet Hamdi Tanpınar'dan konuşacağız. Tabi edebiyat deyince akla beş isimden biri olarak Ahmet Hamdi Tanpınar akla gelir. Bugün bu değerli yazarımızı, son dönem köşe taşlarından biri olan ve 41 tane eser vermiş önemli yazarımız Nazlı Eray'dan dileyeceğiz" dedi.

'Aydaki Adam Tanpınar' ismini verdiği kitabından bahseden Yazar Eray, bu ismi neden verdiğini anlattı. Yazar Eray, "Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bitiremediği bir romanı vardı. 'Aydaki Kadın' adlı bu roman ölümünden 20 yıl sonra bulunarak derlenerek tamamlandı ve okurlara sunuldu. Ben de Ahmet Hamdi Tanpınar'ı daima aydaki dolunayın üzerindeki adam olarak gördüm. Benim romanım büyülü gerçekçi bir roman. Belgesel gerçekçi, roman içinde Ahmet Hamdi Tanpınar'la ilgili tüm bilgi ve belgeler gerçek şekilde yer almaktadır. Zaten onun 25 yıla yakın uzun bir süre içerisinde eski Türkçeden çevrilmiş olan günlüğünün alıntıları var. Ben bu günlüklerden çıkarak bu kitabı yazdım ve siz değerli okurlarıma sundum" dedi.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın anılarından da bahseden Eray, "Beni asıl ilgilendiren eserleri değil, hayatı olmuştur. En ilginç yönü sanki iki kişilik. Aslında ikizler burcu onunda üstünlüğü var çok zeki, çok duygulu olması ayrıca yaşadığı hayatla yazdıkları çok farklı romanlarına gösterdiği aşırı özen ve titizlik kendi hayatına gösterdiği bir özen değil. Yaşama koşulunun çok zor olduğu zamanlarda Beyoğlu'nda bir yurtta başlar ilk romanına. Sevdiği bir kadına kavuşamamış bir yazardır. O zaman bakımsız olması ve parasız olması nedeniyle sevdiği kadın bir lokantacıyla evlenmiştir. Ahmet Hamdi Tanpınar da o lokantaya gider orada sürekli sevdiği kadını izleyerek şiirlerini ve romanlarını orada yazmaya devam eder ve akşama kadar orada oturur çay sigara içerdi" şeklinde anlattı.

Tanpınar ve yazdıkları romanlarla ilgili detaylı bilgiler de veren Eray, daha sonra söyleşiye katılanların sorularını da cevapladı. 

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.