ESNAFA CANSUYU

KOSGEB Elazığ İl Müdürü Şaban Yaşa, Elazığ’da 3 bin 397 adet işletmeye 77 Milyon 245 Bin TL kredi verileceğini söyledi.

ESNAFA CANSUYU
Ekonomi

KOSGEB Elazığ İl Müdürü Şaban Yaşa, Elazığ’da 3 bin 397 adet işletmeye 77 Milyon 245 Bin TL kredi verileceğini söyledi.
KOSGEB Elazığ Müdürü Şaban Yaşa, günışığı’na yaptığı açıklamada, KOBİ’lerin geçen yılki kredi faiz destek programına çok yoğun bir başvuru yapması sebebiyle destekten yararlanamayan çok sayıda işletme olmasına istinaden Bakanlık aracılığıyla esnaflara destek olmak için, yeni bir çalışmaya giderek 2017 yılında da bu desteği devam ettirme kararı alındığını söyledi.

Bu kapsamda, ülke çapındaki 770.976 adet başvurudan 460.167 adet işletme için tahsis edilen 2.500.000 TL bütçenin yararlandırılmaya başlandığını belirten Yaşa, Ülke ekonomisine toplamda yaklaşık 11 Milyar TL gibi devasa bir nakit kaynak aktarılacağını söyledi.

Elazığ’da da KOSGEB kredisine çok yoğun bir başvuru alındığını belirten Yaşa, 3.397 adet işletmenin kredi desteğini almaya hak kazandığını ve bu işletmelerin toplamda 77.245.000 TL’lik kredi kullanacağını ifade etti.

Bu rakamın Elazığ için çok önemli olduğunu vurgulayan Yaşa,  bunun neticesinde KOBİ’lere oluşturulan faizsiz kredi hacminin, Elazığ ekonomisine çok ciddi bir ivme ve canlılık kazandıracağını kaydetti.

Programa dâhil olan bankalarla yapılan anlaşma neticesinde bu krediler için 17.750.000 TL’lik faiz tutarının KOSGEB tarafında karşılanacağını belirten Yaşa, ayrıca 50 bin lira üst limitli bu kredinin faizsiz ve geri ödeme koşullarını da cazip tutarak ilk 12 ay ödemesiz olmasının da işletmelerle devlet tarafından sunulan büyük bir avantaj olduğunu hatırlattı.

KOSGEB Müdürü Yaşa ayrıca, KOSGEB tarafından Gelir İdaresi Başkanlığından alınan 2015 yılı “Net Satış Hasılatı ve Toplam Ciro”  rakamlarıyla neticelendirilen başvuru sürecinde; 16.310 işletmenin Esnaf ve Sanatkârlara kullandırılan 30.000TL faizsiz krediden yararlandığı için listeden  çıkarıldığını, 114.302 işletme, Gelir İdaresi Başkanlığına Net Satış Hasılatı bilgisi vermediği içi listeden çıkarıldığını, 69.884 işletmenin Gelir İdaresi Başkanlığına Net Satış Hasılatının 1 (Bir)’den küçük olduğunu beyan ettiği için listeden çıkarıldığını, 44.077 işletmeninde güvenlik soruşturması neticesinde listeden çıkarıldığını, 2344 başvurunun da mükerrer olması nedeniyle listeden çıkarıldığını ifade etti.

KOSGEB İl Müdürü Şaban Yaşa, Yıllık Net satış hasılatı verilerine göre gruplandırmalar yapılarak işletmelere 20.000 TL, 25.000 TL, 30.000 TL, 40.000 Tl ve 50.000 tl şeklinde kredi tutarları belirlendiğini ve 1.345.000 TL’de az satışı bulunan 10 personelden az çalışanı olan mikro, küçük ve işletmelere bu kredilerin kullandırılacağını belirtti.

Yaşa, "SMS ve bilgilendirme e-postası gelerek desteğe hak kazandığını öğrenen işletmelerin, anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halkbank, Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası) sistemden alacakları kredi başvuru onay çıktısıyla beraber müracaatı ve akabinde banka tarafından kredi kullanımından önce verilen onaydan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olarak onaylı 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmaları gerektiğini hatırlattı.

Kredi alım süreci ile ilgili Bankalardaki işlemler dahil olmak üzere, her türlü iş ve işlemlerinde KOSGEB Elazığ Müdürlüğü olarak Elazığlı vatandaşların hizmetinde olacaklarını belirten Yaşa, İşletmelerimizin her türlü telefon dolandırıcılarına ve kargo kapıda ödeme yolu ile yapılan dolandırma faaliyetlerine karşı çok dikkatli davranmaları gerektiğine önemle vurgu yaptı ve Kredilerimizin Elazığ’a ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.