Esnafın sıkıntısı büyük

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Elazığ Şube Başkanı Cemil Erdem, esnafın yaşanan ekonomik sorunlar ve Dolar ve Eoru’nun yükselişiyle çaresiz durumda kaldığına belirterek, çoğu esnafın kredi borcu altında ödeme zorluğu ile mücadele ettiğini söyledi.

Esnafın sıkıntısı büyük
Elazığ Güncel

Esnaf ve Sanatkarlar Odalarısı Birliği Elazığ Şube Başkanı Cemil Erdem, esnafın kredi borcu altında ödeme zorluğu çektiğini söyledi. 
Cemil Erdem, esnaf ve sanatkarın ekonomik gidişattan en çok olumsuz etkilenen kesim olduğunu belirterek, pirimleri ödemede zorluk çeken esnafların sayısının fazla olduğunu anlattı.
Günümüze kadar sıkıntılarla uğraşan esnafın yaşanan ekonomik sorunlar ve Dolar ve Eoru’nun yükselişiyle çaresiz durumda kaldığına dikkat çeken Erdem, çoğu esnafın kredi borcu altında ödeme zorluğu ile mücadele ettiğini dile getirdi.
Cemil Erdem, esnafların birçok sorununun bulunduğunu ve bu sorunlara çözüm bulması gerektiğini ifade ederek, “Esnafın sıkıntısı var. AVM’ler yaklaşık 70 iş kolunu yok ediyor. Bütün esnaf yaşıyor bu sorunları. Esnafın temsilcisi benim. Esnaflar da bize dertlerini anlatıyor, dertleri çok.” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM ÜRETMEK BOYNUMUZUN BORCU”
Cemil Erdem, esnafların Elazığ ekonomisinin lokomotifi olduğunu ve sıkıntılarına çözüm üretmenin boyun borcu olduğunu aktararak, “Gerekli görüşmelerden çıkan notları çantamıza koyduk. Kent ekonomisinin yükselmesi ve esnafımızın sorunlarının çözümü için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” açıklamasında bulundu.
Erdem yerel esnafın desteklenmesi halinde sıcak paranın Elazığ’da kalacağını ifade ederek, Elazığ’ın güçlenmesi, büyümesi ev ayakta kalması için topyekün gayret ve çaba gösterilmesi gerektiğini aktardı.
Bir ilde üretim olmadığı müddetçe esnaf ve sanatkarın ayakta kalma şansının olmadığını vurgulayan Erdem, “Elazığlı işadamlarını Elazığ’a getirip üretim yönünde yatırım yapılması için gayret ve çaba gösterelim. Yoksa bizim türdeki esnafların ayakta durma şansı ve imkanı yok. Bunları yapalım. Bir ilde üretim olmadığı müddetçe esnaf ve sanatkarın ayakta kalma şansı zor. O yetmiyormuşçasına ilimizde bulunan aAVM’ler zaten çok sayıda iş kolunu öldürüyor. Biz buradan devletimize her zaman sesleniyoruz. Her zaman bu sıkıntılar ilgili yerlere gidiyor. Yerel esnafı destekleyelim diyoruz” ifadelerini kullandı.

“DÜZENLEME YAPMASI GEREK”
Cemil Erdem, açılan büyük işletmelerin karşısında esnafların dükkanını kapatması halinde cadde mağazacılığının yok olacağını kaydederek şöyle devam etti: “Esnafın, alışveriş merkezleri ve zincir marketlerle başı dertte. Kontrolsüz ve plansız bir şekilde yan yana açılan bu yerler, esnaf ve sanatkarı bitirme noktasına getirdi. Büyük işletmeler karşısında esnaflar dükkanını kapattığında cadde mağazacılığı yok olacak ve tekel konumuna gelecekler. İsteğimiz çok zor değil. AVM’ler gelişmişliğin göstergesi ancak açılış ve kapanışlarına kurallar konulmalı ve şehir dışında faaliyet göstermeliler. Esnaf ve sanatkarın hakkını devletin güvence altında tutması ve perakende sektöründeki haksız rekabetin önüne geçmek için düzenleme yapması gerek."

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 1

  • mehmet | 10 Ağustos 2018 10:08

    hep lafta kalıyor başkan bu küçük esnaf kepenk kapattıktan sonramı bir şeyler yapacaksınız.

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.