Et ve et ürünleri satan işletmelere denetim

Elazığ’ın ilçelerinde faaliyet gösteren et ve et ürünleri satışı yapan perakende işletmelere denetim yapıldı.

Et ve et ürünleri satan işletmelere denetim
İlçe Haberleri

Elazığ’ın ilçelerinde faaliyet gösteren et ve et ürünleri satışı yapan perakende işletmelere denetim yapıldı.
5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, Gıda Hijyeni Yönetmeliği ile Et ve Et Ürünleri Tebliği Kapsamında ilçelerde faaliyet gösteren et ve et ürünleri satan perakende işletmelerde denetim ve bilgilendirme çalışmalarına başlandı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Gıda ve Yem Şubesi resmi kontrol ekiplerince denetim yapıldı.
Yapılan kontrollerde işletme sahiplerine; “İşyerlerinde uymaları gereken teknik ve hijyenik şartlar ile et ve et ürünleri satan işyerlerinde hazırlanmış, et ve tavuk kıyma, etiketsiz, soslanmış et ve tavuk ile dökme, etiketsiz, parçalanmış tavuk, etiketsiz sucuk üretimi ve satışının yasak olduğu; sucuk, salam, sosis gibi et ürünlerinin sadece bakanlıktan onay belgesi almış işletmeler tarafından üretilebileceği” konularında bilgi verdi.
Denetimler esnasında; müşterilerin, işyeri yetkili ve çalışanlarının bilgilendirilmesi amacıyla, İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan et ve et ürünleri satan işyerleri için kılavuz ve bu işyerlerinde dikkat edilecek hususları içeren afişler, işletmelere asıldı.
Ayrıca kontrol ekipleri, ilk aşamada Elazığ ili merkezinde bulunan et ve et ürünleri satan perakende işletmeleri bilgilendirdi, ikinci aşamada ilçelerdeki işletmelere yönelik bilgilendirme çalışmaları yaptı. İlçelerdeki çalışmaların ilki Keban ve Ağın’da gerçekleştirildi. Tüm ilçelerde bulunan et ve et ürünleri satan perakende işletmelerdeki çalışmalar 5 hafta içerisinde tamamlanacak.
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.