FABRİKA ELAZIĞ'DA KURULSUN

Elazığ halkı ve sivil toplum örgütleri yerli otomobil fabrikasının Elazığ’da kurulmasını istiyor.

FABRİKA ELAZIĞ DA KURULSUN
Ekonomi
HABER: VEDAT YETİK

Hükümetin yerli otomobil fabrikası projesine Türkiye’nin her köşesinden destek verilirken, fabrikanın nerede kurulacağı yönündeki belirsizlik devam ediyor. Elazığ halkı ve sivil toplum örgütleri yerli otomobil fabrikasının Elazığ’da kurulmasını istiyor. Elazığ’ın insan gücü, ulaşım ve coğrafi konum itibariyle sanayi yatırımına uygun bir şehir olduğunu aktaran STK yöneticileri, otomobil fabrikasının Elazığ’da kurulması için el birliği ile mücadele verilmesi gerektiğini ifade ettiler.
 
MUSTAFA GÖKÇE
ELSİAD BAŞKANI
“Yerli araba üretimi konusunda aday il Elazığ neden olmasın. Mesela araba motoru konusunda Elazığ’da Muzaffer Sezgin Beyin önderliğinde aday il olabilir. Yerli arabanın motoru Elazığ’da üretilebilir. Belki bir bütün olarak araba üretimini yapmak zor gibi görünebilir ama yatırımcılar adres olarak Elazığ’ı seçerlerse bu Elazığ ve bölge kalkınması adına önemli bir atılım olur. Bize düşen görev; bize verilecek görev ne olursa olsun elimizden geleni yapmaya hazırız.”
 
MAHİR SÖNMEZ
TÜMSİAD ŞUBE BAŞKANI
“Cumhurbaşkanımızın yoğun gayretleri neticesinde yerli otomobil üretimi için oluşan babayiğitler grubunun başlattığı yerli araba çalışmaların takdirle karşılıyoruz. Bu aşamada biz ülke bireyi olarak elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapmalıyız ve yapmak zorundayız. Yerli otomobil fabrikasının yer araştırmasında ve üretilecek tüm parçalarının yapımının Elazığ’da olmasını TÜMSİAD olarak canı gönülden isteriz. Ülkemizin gözbebeği olacak yerli otomobil üretiminin yapılabilmesi için Elazığ’ın üniversitesi ile sanayi altyapısıyla ve sivil toplum örgütleriyle hazır olduğunu görmekteyiz. Anadolu’nun huzur ve çalışkan şehri olan Elazığ, bu devasa yatırımın altından kalkacak bilgi, birikim ve donanıma sahiptir. Yeter ki bu fırsat verilsin.”
 
OSMAN ÖZÇELİK
ASKON ŞUBE BAŞKANI
“Elazığlı yatırımcılar olarak yerli otomobil motorunun Elazığ’da üretilmesi tabiki bizi mutlu edecektir. Bu anlamda ASKON olarak biz de elimizden gelen tüm gayreti göstermek istiyoruz. Otomobilin en az bir parçasının Elazığ’da üretilmesi şehrimiz için çok büyük bir katmadeğer olacaktır. Biz şehir olarak motor parçasının üretimine gönüllüyüz. Belki de otomobilin tümden Elazığ’da üretilmesi mümkün olur. Bunun için çalışmak, gayret göstermek gerekir. İnsan gücümüz var, profesyonel elemanlarımız var. Arazimiz var. Ulaşım ağımız çok geniş. Her yönüyle Elazığ otomobil fabrikası için müsaittir. Umarız bu da gerçekleşir. Biz ASKON olarak 2021 yılında çıkacak yerli otomobilin 5 Bin tanesini satın almayı taahhüt ettik.”
 
ARİF EROL
AKSAN GENEL BAŞKANI
“Fabrikanın Elazığ’da kurulması hem ilimiz açısından hem bölge açısından ekonomik bir kazanım sağlar. Bunun yanında motor üretimi de muhtemelen Elazığ’da olması düşünülüyor. Burada böyle bir imkan var. Bununla birleştirilip otomobil üretiminin burada yapılması büyük bir kazanım olacaktır.  Bölgemiz bunun için çok müsait. Hem insan yapısıyla hem bölge yapısıyla buna uygun. Elazığ Ortadoğu bölgesine hükmedecek bir potansiyele sahip. Biz AKSAN olarak bunu ciddi bir şekilde destekliyoruz. Elimizi taşın altına koymaya hazırız.”
 
İBRAHİM BAHŞİ
MEMUR-SEN ELAZIĞ TEMSİLCİSİ
“Hükümetin yerli otomobil projesi elbette ülkemiz genelinde büyük bir heyecan yarattı. Tabiki Elazığ kamuoyu olarak, sivil toplum kuruluşları olarak bu fabrikanın Elazığ’da kurulmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Fabrikanın Elazığ’da kurulması hem şehrimizin hem de bölge ilerinin ekonomik ve sosyal alanlarda gelişmesine ve kalkınmasına katkı sunacaktır. Biz Memur Sen olarak fabrikanın Elazığ’da kurulmasını talep ediyoruz. Elazığ her yönüyle bu fabrikanın kurulması için uygun bir şehir.”
 
MEHMET GÜLEÇ (İŞADAMI)
Yerli otomobil  fabrikasının kurulma kararı heyecan verici. Tabiki bizler de işadamları olarak bu projeye katkı sunmak isteriz. Bizim yapacağımız iş aslında altyapıyı uygun hale getirmek olmalı. Bir otomobilin içerisinde 170 bin adet parça var. Bunlardan en azından 1500 adet parçayı Elazığ’da üretebilecek bir altyapıyı oluşturmak lazım. Tabiki fabrikanın Elazığ’da kurulmasını arzu ediyoruz. İnşallah el birliği içerisinde gayret göstererek en azından otomobilin parçaların üretebilecek ortamı sağlarız.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.