Film ve Sanat Festivali başladı

7. Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali başladı.

Film ve Sanat Festivali başladı
Kültür-Sanat

Sevda DEMİR

Festivalin açılış programı Nurettin Ardıçoğlu Kültür merkezinde  yapıldı. Programa Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Gürcistan Başkonsolosu Paata Kamatzatze, Elazığ Emniyet Müdürü Nihat İşlek, festivale davet edilen ünlü sanatçılar, stk temsilcileri çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin açılışında işitme engellilerden oluşan halkoyunları ekibi yöresel oyunları sergiledi. Yöresel oyunları kusursuz oynayan işitme engelliler salondan büyük alkış aldı.

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serdar Kara, açılışta yaptığı konuşmada, “Gece gündüz demeden festival için çalıştık. Sanat zor bir iş. Elazığ’a yakışan bir festival yapmanın gayretindeyiz.” dedi. Festivale destek veren herkese teşekkür eden Kara bu destek devam ettiği sürece festivali devam ettireceklerini belirtti. 

Gürcistan Başkonsolosu Paata Kamatzatze, yaptığı konuşmada, “Bugün sizlerle birlikte olduğum için mutluyum. Hem misafir hem ev sahibi olarak buradayım. Bu festival çerçevesinde yeni isimlerle, sanatçılarla tanışa imkanı buldum. Umarım bu festival büyüyerek uzun yıllar devam eder.” dedi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise “bu akşam başka bir gece yaşıyoruz. Sinemamızın duayenleriyle buluşmak bambaşka bir duygu. Sinema sanatı Harput kültüyle özdeşleşiyor. Sinema ulusları birleştiren, dünyayı birleştiren, insanları bir araya getiren bir sanattır. Elazığ belediye başkanlığı olarak bundan sonrada Elâzığ’da yapılacak kültür ve sanat çalışmalara destek vereceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Elazığ'ın 4 bin yılı aşkın bir tarihe ve kültüre sahip olduğunu belirterek, Hazar Şiir Akşamları ve Film Festivalinin Elazığ kültür ve sanatı için büyük bir kazanım olduğunu kaydetti.

 

Konuşmaların ardından festivale katılan sanatçılar tanıtıldı.  

 

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.