Fiyatlar uçtu

Hükümetin kırmızı ette fiyat artışının önüne geçmek için uyguladığı ithal et politikasına rağmen et fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Fiyatlar uçtu
Elazığ Güncel
Hükümetin kırmızı ette fiyat artışının önüne geçmek için uyguladığı ithal et politikasına rağmen et fiyatları yükselmeye devam ediyor.
Kırmızı ete 2017 yılında yapılan zamlar 2018 yılının ilk üç ayında da devam etti. 2018 yılının ilk üç ayında kırmızı ete yüzde 8 zam yapıldı. Türkiye genelinde görülen bu zamlar Elazığ’daki kasaplarda yüzde 3 ile yüzde 5 olarak uygulandı.
Hükümetin uyguladığı politikalar, ithal yem, yem fiyatlarının yükselmesi ve sürekli artan mazot fiyatları bölgede ve Elazığ’da hayvan yetiştiriciliğini bitme noktasına getirdi.
Maliyet artışı ve yanlış uygulamalar yüzünden son yıllarda Türkiye genelinde olduğu gibi bölgede ve Elazığ’da büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri dibe vurdu.
Kasap ve marketlerde yüksek fiyatlara satılan kırmızı et, üreticiyi olumlu yönde etkilemediği gibi üretici zarar etmeye başladı. Bu durum Elazığ’da ve bölgede hayvan yetiştiriciliği yapanların sayısını azalttı.
Üreticinin piyasadan çekilmesiyle otomatikman az olan üretim fiyat artışına sebep oldu.
Yüksek enflasyon verileri, hayvan üretici sayısının azalması ve aracı firmaların çokluğuyla birlikte kırmızı et fiyatlarında sürekli artış oldu.
 
YENİ ZAM YOLDA
Elazığ’da 35 yıldır kasaplık mesleğini yürüten Burhan Çakmak “Ramazan ayına girmeden Elazığ’da et fiyatlarında yüzde iki civarında bir artış olabilir” dedi.
Sürekli yükselen kırmızı et fiyatlarındaki artışın anormal olduğunu anlatan Çakmak: “Aslında etteki bu fiyat artışlarının birçok sebebi var. Hayvan üreticisi kalmadı. Piyasada küçükbaş hayvan bulmakta zorlanıyoruz. Var olan üretici rahat değil, sıkıntıları var. Artık üretici bu işi yapmak bile istemiyor. Emeğinin ve maliyetinin karşılığını alamıyor diye ya az üretiyor yada bu işi yapmaktan vazgeçiyor” ifadelerini kullandı.
Üreticiden tüketiciye gelene kadar peş peşe maliyet eklenen kırmızı etin zam yolculuğunu anlatan Burhan Çakmak: “Hayvan üreticisi ürettiğini direk satamıyor araya aracılarda giriyor, taşıma ve kesimhanelerin maliyetleri de eklenenince kırmızı etin fiyatı yükseliyor. Kasap ve şarküteriye ulaşınca dükkan kirası,vergi ve işçi masrafının ekleniyor ve sonuçta tüketiciye yansıyan fiyat yüksek oluyor.”açıklamasında bulundu.
 
ÜRETİCİYE TAM DESTEK
Hükümetin et fiyatlarını düşürmek için uyguladığı ithal et politikası et fiyatlarını düşürmediği gibi hayvan yetiştiriciliğine zarar vermeye ve yerli etin piyasaya az ve daha pahalı girmesine sebep oldu.
Otuz beş yıldır hayvan yetiştiriciliğinden kesimine kadar sektörün içinde olan ve kasaplık mesleğini yürüten Burhan Çakmak fiyatların ucuzlama formülünü şöyle özetledi: “Et fiyatlarını asgariye indirmenin yolu üreticiyi desteklemeden geçiyor.Hükümetimiz üreticiye tam destek olursa maliyet konusunda büyük destekler verilirse üretici sayısı artar aracısız kasap ve şarküteriye ulaşan Ette daha ucuza tüketiciye satılabilir”
 
Kırmızı Et Fiyatları:
Normal kıyma: 38 TL
Yağsız Kıyma: 40 TL
Kuşbaşı: 43 TL
Sote: 43 TL
Biftek: 44 TL
Bonfile: 60 TL
Kuzu kemikli: 43,5 TL
Kuzu pirzola: 46 TL

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.