Gakgoş, PFDK’lık oldu

Bordo-Beyazlı Kulüp, 11/4, 12/1, 18/b,ç ve 23. maddesi uyarınca PFDK'ya sevk edildi…

Gakgoş  PFDKlık oldu
Spor

Futbol kulüplerinin geçmişe dönük usulsüz transfer hareketlerini incelemeye alan Türkiye Futbol Federasyonu, aralarında Elazığspor ve Elaziz Belediyespor’un da yer aldığı toplam 116 kulübü Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevketti.
Alınan bilgilere göre, 116  kulüp arasında yer alan Elazığspor’a 2014-2015 futbol sezonunda yapılan 6 transferden dolayı inceleme başlatıldığı öğrenildi.
Buna göre 2014-2015 futbol sezonunda Atilla Yıldırım transferinde  TFF’ye tescilli olmayan Esila Kağıtçılık, Taner Yalçın transferinde TFF’ye tescilli olmayan Veli Pala isimli menajer, Cavid İmamverdiyev transferinde TFF’ye tescilli olmayan İhsan Yazıcı isimli menajer, Lemjed Chehoudi, David Deniz Kılınç ve Hakan Bilgiç transferlerinde ise TFF’ye tescilli olmayan AK Menajerlik ile olan ilişkilerden dolayı Elazığspor’un PFDK’ya sevkedildiği bildirildi.
Yaşanan bu gelişmenin ardından kulüplere gelebilecek cezalar merak konusu olurken, spor servisimizin yaptığı araştırmaya göre bu tür durumlarda İhtar, Para cezası, Transfer yasağı cezası, Puan silme cezası ve Bir alt lige düşürme cezası gibi yaptırımlar uygulayabilen Türkiye Futbol Federasyonu ihlalin ağırlığı, niteliği ve tekrar durumunu da dikkate alarak birlikte ya da ayrı ayrı da ceza verebiliyor.
Elazığspor Kulübünün PFDK’ya sevk edildiği Futbol Menajerleri ile Çalışma Talimatları şunlar;
IV. MENAJERLİK İŞLEMLERİNİN BİLDİRİMİ
Madde 11 – Bildirim
(4) Futbolcu ve kulüpler, menajerlerin katılımı ile imzaladıkları profesyonel futbolcu sözleşmesi veya transfer sözleşmelerinin birer nüshasını imza tarihinden itibaren 30 gün içinde belgeleri ile birlikte TFF'ye ibraz etmek zorundadır. Futbolcu ve kulüplerin, menajerlik faaliyetleri kapsamında menajerlere ödedikleri ücretlere ilişkin bilgi ve sair ödeme belgelerinin suretlerini en geç Şubat ayının son işgünü TFF'ye ibraz etmek zorundadır. 
Madde 12 – Bilgi verme ve yayınlama
(1)    Futbolcu ve/veya kulüpler TFF, FIFA'ya bağlı konfederasyonlar ve FIFA'nın yetkili mercilerinin talepleri üzerine menajerlik faaliyetine ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi ibraz etmekle yükümlüdürler. Futbolcu ve kulüpler menajerlerle yaptıkları sözleşmeler menajerlik faaliyeti kapsamında her türlü bilgi ve belgenin TFF, FIFA'ya bağlı konfederasyonlar ve FIFA'nın yetkili mercilerine ifşa ve ibrazına olanak sağlayan maddeler eklemekle yükümlüdürler.
Madde 18 – Kulüplerin Hak ve Yükümlülükleri
Kulüpler,
b) Sadece lisanslı menajerlerin hizmetlerinden yararlanmak, bu talimatta öngörülen istisnalar haricinde doğrudan veya dolaylı olarak lisanssız hiçbir kişinin onlar ad ve hesabına kulüpler veya futbolcular ile sözleşme müzakere etmesine veya menajerlik faaliyeti kapsamında değerlendirilebilecek işlemler yürütmesine izin vermemek,
ç) Bir menajer ile herhangi bir sözleşmesel ilişkiye girmeden önce söz konusu menajerin hâlihazırda bu faaliyeti yürütebilecek şekilde lisanslı olduğunu, lisansının iptal edilmediğini ve askıda olmadığını kontrol etmek,
Madde 23 - Kulüplere İlişkin Ceza Hükümleri
İşbu talimat ile FIFA, UEFA veya TFF’nin menajerlik faaliyetine ilişkin sair mevzuatına aykırı hareket eden kulüpler hakkında;
a) İhtar
b) Süper Lig İçin 75.000.-TL’den, TFF 1.Lig için 35.000.- TL.’den, TFF 2.Lig için 17.500.- TL.’den ve TFF 3.Lig i.in 7.500.- TL.’den az olmamak üzere para cezası,
c) Transfer yasağı cezası,
ç) Puan tenzili cezası,
d) Bir alt lige düşürme cezası verilebilir. Bu cezalara ihlalin ağırlığı, niteliği, tekrar durumu dikkate alınarak birlikte ya da ayrı ayrı hükmedilebilir.
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.