Genç Başkana ödül

Alacakaya Belediye Başkanı Başaran Yaşlı, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından ödüle layık görüldü.

Genç Başkana ödül
İlçe Haberleri

Türkiye’nin en genç belediye başkanları arasında yer alan 35 yaşındaki Başaran Yaşlı’nın başarılı çalışmaları, Elazığ’ın yanısıra Türkiye genelinde de dikkat çekiyor.

Göreve geldiği günden buyana Alacakaya ilçesini yeniden şekillendiren ve güzelleştiren Başaran Yaşlı, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından düzenlenen ‘Yılın Yerel Yönetimleri Belirleniyor” adlı yarışmada ‘Kentsel Tasarım’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

Kendisine layık görülen ödülden dolayı Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi’ne ve katılımcılara teşekkür eden Başaran Yaşlı,  doğduğu ve büyüdüğü Alacakaya ilçesini her yönüyle kalkındırmayı istediğini söyledi. İlçenin gelişmeye müsait bir yapısı olduğunu belirten Başaran Yaşlı, bu yönde belediye olarak her türlü çabayı gösterdiklerini kaydetti.

2 yıllık hizmet döneminde yaptığı hizmetleri anlatan Başaran Yaşlı şöyle konuştu: “Hizmet dönemi içerisinde gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimiz var. Bunun yanında hayata geçireceğimiz projelerimiz var. Özellikle ilçemizin en büyük sorunlarından biri konuttu. Bunun çalışmasını yaptık. Bu ilçemiz için çok büyük bir kazanç olacak. Bunun dışında Türkiye’de sadece Ankara’da bulunan bir giriş kapısı var. Bu kapıyı biz ilçemizde planlayacağız. Bunun projesini bitirdik. Bunun dışında bir örneği Amerika’da bulunan ve doğal taşlardan oluşan bir şelale projemiz var. Bunu 44 mermer blokla sağlamış olacağız. Bunun dışında altyapısı henüz olmayan mahallelerimiz var. Bunları yerine oturtacağız. Altyapının dışında parke döşeme, yürüyüş yolları, istinat duvarları yapacağız. Akabinde seçim zamanında benden çok istenen çocukların ve hanımların pek vakit geçirecekleri yerler yoktu. Bununla ilgili projemiz vardı. Şuan iki mahallemizde çocuk parkları ve kamelyalarımız mevcut. Ayrıca 30 yıldır hiç hizmetin gitmediği mahallemize hizmetlerimizi götürdük. Makine parkını genişlettik. Belediyemize yeni araçlar kazandırdık. Mezarlıklarda genişletme çalışması yaptık. Bununla beraber yol kenarındaki çöp alanını kaldırdık. İlçemizin farklı bölgelerinde ışıklandırma çalışması yaptık. Dekoratif şehir ışıklandırma direkleri ile ilçeye estetik bir görüntü kazandırdık. Sayın kaymakamımızla birlikte çok güzel bir mesire alanı projemiz var. Yakın zamanda bunu da yapacağız.”

Çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler veren Belediye Başkanı Başaran Yaşlı, şunları kaydetti:

YENİ MİNİBÜS GARAJI VE MİNİ TERMİNAL YAPILDI

“İlçemizde minibüs terminalinin eski hali çok ilkel ve çok çirkin bir görünümdeydi. Biz minibüs esnafımızın daha rahat hizmet verebilmesi ve halkımızın daha modern bir mekanda hizmet alabilmesini sağlamak amacıyla, terminalimizi yeniledik. Şuanda yapımı tamamlanan yeni minibüs garajı halkın ve özellikle garaj sakinlerinin ihtiyacını karşılıyor.

BOZUK YOLLAR YENİLENDİ

“İlçemizde kanalizasyon çalışmalarından dolayı yollarımız bozulup, çökmüştü. Bizde vatandaşımızın sıkıntı yaşamaması adına çok hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. İlçe mahallelerimizden olan Altınçanak ve Laver’de Hasarut mevkiine kadar parke ve duvar çalışmaları devam ederken, Altınçanak’tan Laver’e kadar 5000 m2 8’lik parke, Karakol küme evlerine kadar 3500 m2 8’lik parke, Tosun ve Alacakaya Merkez Mahallesi’nden Etikrom lojmanlarına kadar 19500 m2 10’luk parke döşeyerek, Alacakaya halkına hizmet ediyoruz. “

TAZİYE EVİ HİZMETE GİRDİ

Eski Kaymakamımız Ulaş Akhan ve emeği geçen Mehmet Taşdemir, yardımlarını esirgemeyen Eti Krom A.Ş. ve Alacakaya Mermer A.Ş’nin katkıları ile ilçemize çok güzel bir taziye evi yaptırdık. Taziye evi ilçemiz için önemli bir ihtiyaçtı. Bunu da tamamlanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 ŞEHİT İŞÇİLER ANISINA ÇEŞME YAPILDI

“Belediye olarak Krom Ocaklarında Şehit Olan Hemşerilerimizin Anısına, İlçe çarşı merkezinde çeşme yaptırdık. Mermer taşı işlenip, el işçiliğiyle estetik kazanan çeşmemiz bir o kadarda ilçemize görünürlüğünü güzelleştirmiştir.”

KONUT PROJESİ

“İlçemizde şark kromları döneminde yapılmış bir hastane vardı. Bununla beraber hemen altında konaklama alanları ve yeşil alan vardı. 10 Bin metrekareydi. Biz bunu yıkımını gerçekleştirdik. Eğer proje hayata geçerse bu alana 52 konut yapacağız. İki bloktan meydana gelecek. 6+1 planlıyoruz. Her katta 4 daire olacak. Daireler 100, 110 ve 120 metrekare olacak. TOKİ’nin maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle biz burayı müteahhit aracılığı ile yapmayı düşündük. Doyısıyla burada daire almak isteyen vatandaşa çok cüzi bir şekilde gelmiş olacak. Şuan kirada oturan vatandaşlarımız banka kredisiyle bu konutlardan alabilir. Bu konuda vatandaşın önüne çıkabilecek sorunları şuanda çözmüş bulunuyoruz. İnşallah yakın zamanda inşaata başlayacağız.”

MERMER BLOKLARDAN ŞELALE YAPILACAK

“Şelalemiz ilçe girişinde olacak. Konum itibariyle çok güzel bir noktada bulunuyor. İlçe su deposunun tahliye vanası da orada olduğu için bu noktayı uygun gördük. Su kaynağını çok rahat kullanacağız. Bir pompayla geri dönüşümü sağlayacağız. Yaklaşık 4 bin metrekare alanda şelaleyi yapacağız. Önünde havuzu olacak. Etrafı yeşil alan olacak. Kamelyalar ve banklar olacak. . İnsanlarımız şelaleden çok güzel bir şekilde istifade edecekler: Görsellik açısından da ilçemize renk katacak. Şelalemizin şuan duvarları zemini oluşturuldu. Taşlar kesim aşamasında.”

ALACAKAYA’YA GİRİŞ KAPISI YAPILACAK

“İlçemize giriş kapısı yapmayı planlıyoruz. Projeyi hazırladık. Kapının üzerinde 5 dilde ilçemize Hoş Geldiniz yazısı olacak. Güzel bir proje. 27 metre genişliğinde, 3 ayakta oluşuyor. 6 metre yüksekliği var. Her kolonun kendi içinde 3 metre genişliği var. Her kiriş kendi içinde üçe bölünmüş olacak: Çok değerli bir taşımız var, Ağrı’dan getireceğiz bunu. Bu tamamıyla saydam bir yapıdan oluşuyor. İçine kullanabileceğiniz her ışığı dışarıya yansıtma özelliği var. Doğal olarak dışarıdan ekstra bir aydınlatma kullanmadan kendi içinden ilçenin gecede görünüşünü güzel gösterecek.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.