"Görevimizi yaptık, sıra yatırımcıda"

AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, “Elazığ, 2023 hedeflerinde hak ettiği yerden daha ileride olacak. dedi.

Görevimizi yaptık  sıra yatırımcıda
Siyaset
AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, Elazığ ve ülke gündemine ilişkin Günışığı’na özel açıklamalarda bulundu.
 
Milletvekili Öztürk, Elazığ’ın Cazibe merkezi iller projesi kapsamına alınmasının büyük bir avantaj olduğunu belirterek, bu avantajın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Proje kapsamında yatırımcılara çok büyük destekler verileceğini vurgulayan Milletvekili Öztürk, işadamlarını Elazığ’da yatırım yapmaya davet etti.
 
YENİ YATIRIMLAR GELECEK
Cazibe merkezi iller projesi kapsamında Elazığ’da yeni yatırımlar yapılmasının beklendiğini belirten Öztürk, “Cazibe merkezi iller projesiyle ilgili tebliğ çıktıktan sonra İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir gibi illerimizde Elazığlı işadamlarımızla toplantı yapacağız. Hangi sektörlerde yatırım yapılabilir, şartları nedir, avantajları nelerdir. Bunları anlatırsak daha iyi olur diye düşündük. Ben inanıyorum; İstanbul’dan tahminen 10-15 yatırımcı Elazığ’a gelebilir. Bu konuda biz umutluyuz. Yatırımcı Elazığ’a gelecek. 2023 hedeflerinde Elazığ hak ettiği yerden daha ileride olacak. “ dedi.
 
MEVCUT YATIRIMCILARA TEŞVİK DESTEĞİ
Mevcut yatırımcılar için teşvik yasasında düzenleme yapıldığını belirten Milletvekili Öztürk, “Mevcut tesisler 6. Bölgenin şartlarından faydalansın diye Sayın Başbakanımız talimat verdi. Bu konuda da bir çalışma var. İnşallah teşvik çalışması da bu ay içerisinde tamamlanırsa rahatlarız. Yani mevcut tesisler teşvikte 6. Bölgenin şartlarından faydalanacak.” şeklinde konuştu.
 
ULUOVA SULAMA PROJESİ 2017’DE İHALE EDİLECEK
Uluova Sulama projesinin 2017 yılı içerisinde ihale edileceğini belirten Öztürk, “Uluova Sulama projesinin ihalesi 2017 yılında yapılacak. Elektrik muazzam bir maliyetti. Köylü elektrik faturasını ödeyemiyordu. Şimdi kapalı şebeke olacak ve güneş enerjisinden elektriğini elde edecek. Bu da çok güzel bir olay. 2019 yılında biter inşallah.” dedi.
AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk ile yaptığımız röportj, şöyle:
Görevimizi yaptık, sıra yatırımcıda
 
-Sayın Öztürk, milletvekilleri olarak Elazığ’ın cazibe merkezi programına alınması noktasında büyük gayret gösterdiğinizi biliyoruz. Öncelikle bu süreci kısaca anlatabilir misiniz?
 
Biliyorsunuz bir süre önce cazibe merkezi programını sayın Başbakanımız açıkladı. Cazibe merkezi konusunda milletvekili arkadaşlarımızla birlikte iyi bir kulis yaptık. Cazibe merkezi olmadan evvel biz 3-4 ay önce tek tek bakanlarımızı ziyaret ettik. Hem sözlü hem de yazılı olarak Elazığ’ın taleplerini Bakanlarımıza anlattık. Biz Elazığ’ın cazibe merkezi ilan edilmesini ve teşvikler gibi Elazığ’ın mağdur olmamasını, hak ettiği yere gelmesini istedik. Biliyorsunuz teşvikte Elazığ 4. Bölgede oldu ama istenilen yatırım olmadı. Cazibe merkezi konusunda hakikaten çok büyük efor sarfettik. Çünkü  bizim vatandaşa sözümüz vardı. Seçimlerde bizim iki  tane acil projemiz vardı. Birincisi teşvik ve cazibe merkezi. İkincisi ise Uluova sulama projesiydi. Biz cazibe merkezi programı için hazırlanan kitapçıkta Elazığ ve Bingöl’ün cazibe merkezi programında olmadığını öğrendik. 15 il cazibe merkezinde var diye duyduk. Sayın Başbakan’ın Cazibe merkezi programını açıklanmasına 4 gün kalmıştı. Bunun üzerine ben Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan, Nurettin Canikli Bakanlarımızla görüştüm. Elazığ’ın cazibe merkezi programına alınması gerekliliğini anlattım. Daha sonra program açıklanmadan iki gün önce Sayın başbakanımızla telefonla görüştüm konuyu Sayın Başbakanımıza bizzat anlattım. Sayın Başbakan “Biz Gakgoşları göz ardı edemeyiz. Elazığ programda var” dedi. Programda Elazığ’ı açıklayınca biz de rahatladık. Program sonrasında milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Sayın Başbakan’a ve emeği geçenlere teşekkür ettik.
 
-Cazibe merkezi programı konusunda bundan sonra ne olacak? Yatırımların gelmelisi için neler yapılacak?
 
Tabi şimdi bunun altını doldurmak lazım. Cazibe Merkezi programına alınan Elazığ’da tekstil, yapı malzemeleri, küçükbaş hayvancılık, meyvecilik, arıcılık sektörleri var. Program açıklandıktan sonra kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Bey,  bölgenin milletvekillerini, vali ve belediye başkanları ile bir toplantı yaptı. Biz de gittik toplantıya. ‘Elazığ’da öne çıkmasını istediğiniz sektörler nelerdir. Bunları bize bildirin’ dediler. Biz de su ürünleri, seracılık, büyükbaş hayvancılık, turizm sektörlerinin de ilave edilmesini istedik. Bu konuda ciddi bir çalışma var. Söylediğimiz sektörlerin büyük bir kısmı programa dahil edildi. Onun da tebliği Bakanlar Kurulunda ilan edilecek. Bu işin koordinatörlüğünü de Kalkınma Bakanlığı yapıyor. Şuan bizim Organize sanayi bölgesinde bir kısım arsalarımız var. Sayın Valimizle görüştük. Milli Emlak’tan Hazineye ait arazilerin envanteri çıkarılacak. Yatırımcı geldiği zaman yerin de hazır olması lazım. Bu konuda sayın Valimizin de gayreti var. Elazığ için biz kendi adımıza yaptığımız taahhütten vicdanen rahatız. Onun çabasını gayretini gösterdik. Neticesini de aldık. İyi olur inşallah. Yönetmelik çıkarsa uygulamaya geçilecek. Yönetmelikte bu ay içerisinde çıkar.
 
-Mevcut yatırımlar için bir çalışma yapılacak mı?
 
Biz o toplantıda Sayın Bakana bu konuyu da sorduk. Mevcut tesisler var bunlar ne olacak? Bunların rekabet gücü nasıl olacak? Çünkü aynı sektörde bir mevcut tesis var. Bir de yeni tesis yapılacak. Mevcut yatırımcı nasıl rekabet edecek? O konuda da Mevcut tesisler 6. Bölgenin şartlarından faydalansın diye Sayın Başbakan talimat verdi. Bu konuda da bir çalışma var. İnşallah teşvik çalışması da bu ay içerisinde tamamlanırsa rahatlarız. Mevcut tesisler için de iyi olacak. Yani mevcut tesisler teşvikte 6. Bölgenin şartlarından faydalanacak.
 
-Cazibe merkezi programı açıklandıktan sonra yatırım konusunda işadamlarıyla temaslarınız oldu mu?
 
Geçen günlerde bazı işadamlarımız beni aradı. Görüşmelerimiz oldu. Biz, tebliğ çıktıktan sonra İstanbul’da Elazığlı işadamlarımızla toplantı yapacağız. Hangi sektörlerde yatırım yapılabilir, şartları nedir, avantajları nelerdir. Bunları anlatırsak daha iyi olur diye düşündük. Bu toplantıyı yapacağız. Bunun yanı sıra Bursa, Ankara, İzmir gibi illerimizde de toplantılarımız olacak. Yatırımcı takip ediyor ama bizzat bizim gitmemiz, beraber olmamız daha iyi olur. Ben inanıyorum; İstanbul’dan tahminen 10-15 yatırımcı Elazığ’a gelebilir. Bu konuda biz umutluyuz. Yatırımcı Elazığ’a gelecek. 2023 hedeflerinde Elazığ hak ettiği yerden daha ileride olacak.
 
-Siz siyasetçiler olarak görevinizi yaptınız. Bundan sonraki görev yatırımcılara, işadamlarına düşüyor?
 
Biz sözümüzü yerine getirdik. Tabiî ki biz her konuda destek vermeye devam edeceğiz. Bundan sonra yatırımcımız, iş adamımız elini taşın altına koyacak. Cazibe merkezi programı kapsamında hem işletme hem de makine ve teçhizatta yatırımcıya destek verilecek. Yatırımcının arsa maliyeti olmayacak. Bina parası vermeyecek. Sadece kira parası verecek. İçindeki makine ve teçhizatı da Kredi Garanti Fonu verecek. Sabit yatırıma yüzde 10 oranında işletme sermayesi verilecek. Daha ne olsun? Biz güzel işler yapıyoruz. Daha da yapmamız lazım. Elazığ’da her şey hazır. Un, şeker, yağ hazır. Sadece helvayı yapacak insan lazım. Yatırımcılarımız gelsin Elazığ’a yatırımını yapsın. Zor bir iş değil. Niyeti samimi olan gelsin yatırımını yapsın. Biz yine bütün sanayicilerimize yardımcı olmaya hazırız.
 
-Elazığ’a yatırım geldiği takdirde işsizlik problemi çözülmüş olacak mı?
 
İşsiz diyoruz. Nasıl çözülecek. Devlet dairesine 2-3 tane yerleştirmekle bu işi çözemezsiniz. Bu işi çözecek özel sektör. Devletin, hükümetin desteği ile ihracatımız 155 Milyar Dolar’a çıktı. Nasıl oldu? Devletin desteği, özel sektörün çalışmasıyla oldu. Artık, devletin fabrikası yok. Zengin ülkelerde olduğu gibi devlet yatırımcıya destek verecek, özel sektör de bu işi yapacak. Bu işin zorlu yok. İşadamlarımız daha çok gayret sarfedecek. Biz her zaman yatırımcılarımızın yanındayız. Ben inanıyorum; hem yurt dışından hem yurt içinden Elazığ’a yatırımcı gelecektir.
 
-Elazığ’da mevcut Organize Sanayi Bölgesinde yeni yatırımcılar için yeterli yer var mı? Bu noktada ikinci organize sanayi bölgesi kurulabilir mi?
 
Tabi yeni yerler ayarlayacağız. Hatta başka bir bölgede ikinci organize sanayi bölgesi kurma düşüncemiz var. Mevcut organize sanayi bölgesinde yer kalmadı. Daha doğrusu genişleyecek yer yok. Bu noktada hazırlıklı olmamız lazım. Şehrin doğusunda veya batısında en az 10 bin dönümlük bir yer lazım.  Nasip olursa bir, iki sene içerisinde ikinci organize sanayi bölgesini de yaptırırız.
 
-Sayın Öztürk, Elazığ’da enerji üretimi projeleri de sık sık gündeme geliyor. Bu konuda bir gelişme var mı?
 
Elazığ güneş verimliliği açısından Türkiye’de 4. Sırada. Bunun tespiti yapıldı. Birincisi Konya, ikincisi Urfa, Üçüncüsü Van, dördüncüsü ise Elazığ. Her yerde güneş var ama güneşin verimliliği önemli. Bu açıdan Elazığ’da güneş verimliliği daha yüksek. Enerji ile ilgili biz 4-5 önce bir çalışma yaptık ve bitirdik. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve TEİAŞ’tan işlemleri bitirdik. Müsaadesini aldık. Sırada bekliyor. Elazığ’da 300 MW ile 480 MW arasında bir güneş enerjisi yatırımı yapılacak. Kovancılar’da 10 Bin dönümlük bir hazine yeri bulduk. Bu ay Konya Karapınar projesinin ihalesi yapılacak. Ben sayın bakanla görüştüm. Bizim sıkıntımız yok. Biz bütün şartlarımızı yerine getirmiş durumdayız. Mart-Nisan ayı gibi bizim projemiz de ihale aşamasına gelebilir. Bu da Elazığ için büyük bir yatırım olacak.
 
-Enerji yatırımı ile ilgili devlet desteği var mı?
 
Bu konuda devlet desteği yok. Yatırımcı sadece teşvik şartlarından faydalanabilir.
 
-Elazığ milletvekillerinin hem iş yapma ve hem de karar alma noktasında birlikte hareket ettiğini görüyoruz. Bu takdir edilecek bir durum.
 
Sıkıntımız yok, çok şükür. Biz seçimde milletimize söz verdik. 4 milletvekilimizle birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız dedik. Biz tüm Elazığ’ın vekiliyiz. Çok şükür birlikteliğimizi sağladık. İnşallah hep birlikte çok daha güzel işler yapacağız.
 
-Seçimlerde vaat ettiğiniz öncelikli projelerinizden birinin Uluova sulama projesi olduğunu söylediniz. Uluova Suluma projesiyle ilgili son durum nedir?
 
Geçen günlerde Sayın Bakanımız da Elazığ ziyaretinde bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Uluova Sulama projesinin ihalesi 2017 yılında yapılacak. Bu proje enerjisini güneş enerjisi ile sağlayacak. Elektrik muazzam bir maliyetti. Köylü elektrik faturasını ödeyemiyordu. Şimdi kapalı şebeke olacak ve güneş enerjisinden elektriğini elde edecek. Bu da çok güzel bir olay. 2019 yılında biter inşallah. O zaman Uluova sulanacak. Uluova’nın sulanması lazım. Bu millet bize güvenmiş oy vermiş. Bizim milletimize minnet borcumuz var. Hizmet etme mecburiyetimiz var. Bunu yerine getirmemiz lazım. Vatandaşımız Allah razı olsun çok duyarlı, çok basiretli.  15 Temmuz’da gördük vatandaşımızın desteğini. Bu millete nasıl hizmet yapmayalım. Bu millet baş tacı edilecek insanlar. Milletimiz kendini bombalara, mermilere siper etti. Var mı dünyada böyle bir örneği.
 
-Sayın Öztürk, ülke gündeminin başlıca konularından biri Başkanlık sistemi. Başkanlık sistemi ile ilgili taslak ne zaman tamamlanır?
 
Başkanlık sistemi ile ilgili taslak çalışmaları başladı. 10-15 gün içerisinde taslak metni hazır olacak. Daha sonra MHP ile oturup konuşulacak. MHP zaten bu işe sıcak bakıyor. Maddeler üzerinde fazla bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. MHP ile taslak üzerinde anlaşırsak Meclis’e gelecek. Meclis’ten sonra da referandum olacak.  Başkanlık sistemini yarı Amerikan sistemi olacak. Başkan olacak, başkan yardımcısı olacak. Bakanlar dışarıdan olacak. Artık gündemi parti belirleyecek. Kanun tasarılarını Başkan değil de parti sevk edecek. Dolayısıyla Sayın başkanın yasamaya fazla müdahalesi olmayacak. Diğer maddeler ilan edildiği zaman hep beraber göreceğiz. Bu konuda geri adım yok.
 
-Bunun akabinde bir erken seçim olur mu?
 
Erken seçim gündemde yok. Seçim normal zamanında yapılacak.
 
-Terörle mücadelede son durum nedir?
 
Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. PKK çok büyük zaiyatlar veriyor. Artık, acıma ve merhamet yok. Bu konuda sonuna kadar mücadele edilecek. Askeriyedeki FETÖ mensupları temizlendi. Şimdi askeriye biraz daha rahatladı. Eskiye nazaran daha verimli çalışmalar var terörle mücadelede.
 
-Hükümetin Suriye politikasında bir değişiklik olacak mı?
 
Suriye konusunda geri adım atmamız mümkün değil. Biz sınır güvenliğini sağlama açısından oradan çıkamayız. Oranın güvenliği sağlanıncaya kadar biz orada kalacağız. Biz sınır güvenliğini göz ardı edemeyiz.
 
-Sayın Öztürk, ülke ekonomisi anlamda 2017’deki beklentiniz nelerdir?
2017 yılı 2016’dan daha iyi olacak. 2016’da 15 Temmuz olayları az bir olay değil. Buna rağmen ülkemizde ekonomik kriz olmadı, sıkıntı olmadı. Kalkınma yüzdesinde aşağıya düşüş yok. 2017’de de daha istikrar olacağına inanıyorum. Ekonomik bakımdan daha iyi olacak. Bu sıkıntılı dönemde fazla sıkıntıya girmeden atlattıktan sonra 2017 yılı daha rahat olur. Ben şunu söylüyorum; Bizim dostumuz yok.  Biz kendi kendimize sahip olacağız. Birlik beraberlik içerisinde olacağız. Devletimize, milletimize sahip olacağız. Ve çok çalışacağız. Ekonomik bakımdan çok güçlü olmamız lazım. Ekonomik bakımdan güçlü olursak dünyada gündemde oluruz, sözümüz geçer, etkimiz olur. Bizim 2023 hedefimiz 25 Bin dolar. 25 Bin dolar olmasa da 20 Bin dolar’ı bulmamız lazım. Ben inanıyorum ki 10 senede 3 Bin Dolar’dan 10 Bin Dolar’a çıktıktan sonra, önümüzdeki 7 yılda 20 bin Dolar’a çıkacağına inanıyorum. Göstergeler iyi şuanda. Biliyorsunuz, bizim bulunduğumuz coğrafya problemli bir coğrafya. Hiçbir zaman için burada savaşlar eksik olamadı. Ve bizi de rahat bırakmazlar. Onun için bizim çok güçlü olmamız lazım. Birlik ve beraberlik, dayanışma içerisinde olmamız lazım. Kendi uçağımızı kendimiz yapacağız. Kendi silahımızı kendimiz yapmamız lazım. Sanayiyi ayağa kaldırmamız lazım ki, hükümetimizin bu konuda çok büyük gayreti var. Ar-Ge’ye çok büyük önem vermemiz lazım. Bizi Ar-Ge ayakta tutacak. Şuan kullandığımız cep telefonunu şirketinin Türkiye’nin bütçesi kadar bütçesi var. Bunu adam bulmuş, götürüyor işi. Dünyaya hakim olmuşlar. Yani Ar-Ge’ye bizim de çok büyük önem vermemiz gerekiyor. Bizim gençlerimiz pırıl pırıl. Bizim en büyük avantajımız budur. Yeter ki gençlerin önünü açalım, destek verelim, onlara sahip olalım. Yoksa çok şükür sorunumuz yok.
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.