Gulik otu tezgahlarda yerini aldı

İlkbaharın gelmesiyle birlikte Nisan ve Mayıs ayında dağlık ve ormanlık alanlarda yetişen gulik otu Elazığ’da tezgahlarda yerini aldı.

Gulik otu tezgahlarda yerini aldı
Özel Haber

Türkiye’nin birçok bölgesinde doğada kendiliğinden yetişen, birçok faydası olduğu bilinen ve doğal antibiyotik olarak kullanılan, güllük otu, sarızambak ve dağ pırasası olarak da isimlendirilen gulik otu Elazığ’da pazarlarda ve tezgahlarda yerini aldı.
Sabahın erken saatlerinde Elazığ’ın yüksek kesimlerinde ve Pertek, Çemişgezek’te, dağların yamaçları ve uçurum kenarlarında zor şartlarda toplanan gulik otu,  taşlık ve çalılıklar arasında zahmetle toplanıp satışa çıkarılıyor.
Halk arasında yüzyıllardır şifası bilinen ve farklı şekilde tüketilen gulik otu; kadın hastalıklarından, hemoroid tedavisine idrar yolları rahatsızlığından masfal ağrılarının dinmesine kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

SİVİLCE VE EGZAMAYA ÇARE
İçeriğinde bulunan vitaminler ve minarel değerleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren yüzeysel bazı mikropları vücuttan temizleyen gullik otu özellikle sivilce ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına şifa oluyor.
Gulik otunu kaynar suda bekletildikten sonra suyunu ve lapasını sorunlu olan bölgeye tedavi amaçlı sürülmesi, sivilce ve egzama gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor.
Saçkıran gibi ciddi saç sorunlarına da iyi gelen gullik otu aynı zamanda saç dökülmesini de önlüyor.

KIYMETİ BİLİNMİYOR
Halk arasında yüzyıllardır sarızambak, güllükotu, çiriş, dağ pırasası ve gulik otu olarak bilinen bütün Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da hem lezzeti, güzel kokusu ve aramasıyla yemeği ve çayı yapılarak tüketilen hem de birçok rahatsızlığa faydası bilinerek kullanılan gulik otunun kıymeti bilinmiyor.
İdrar yolları hastalığı ve cilt hastalıkları için kullanıldığı gibi ağrı dindirici ve cinsel gücü artırma özelliği de bilinen ve doğal şifa kaynağı olarak hastalıkların tedavisinde katkı sağlayan çiriş otu üzerinde bugüne kadar bilimsel bir çalışmanın yapılmaması dikkat çekiyor.
Bilimsel çalışmalarla hak ettiği ilgiyi kazanabilecek çiriş otu bu sayede hem Elazığ ve bölge ekonomisine katkı sağlayacak hem de daha bilinçli bir şekilde kullanılmış olacak.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.