Güneş gözlüğü kış mevsiminde de takılmalı

Elazığ Kutlu Optik İşletmecisi Mustafa Kutlu, günışığı’na yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan güneş gözlüklerinin, kış aylarında da takılması gerektiği söyledi.

Güneş gözlüğü kış mevsiminde de takılmalı
Özel Haber

HABER: DİLEK YILDIRIM

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan güneş gözlüklerinin, kış aylarında da takılması gerektiği vurgulandı.

Elazığ Kutlu Optik İşletmecisi Mustafa Kutlu, günışığı’na yaptığı açıklamada, sağlıklı bakmanın sağlıklı düşünmekten geçtiğini, göz sağlığının da bunlardan biri olduğunu kaydetti.

Güneş gözlüklerinin sadece bir aksesuar olarak kullanılmasının yanlış olduğunu, gözlüğün sağlık açısından önem taşıdığını vurgulayan Kutlu, “Günümüzde güneş gözlüğü ne yazık ki kimine göre aksesuar, kimine göre imajdır. Aslında göz sağlığı için tam bir ihtiyaçtır.” dedi.

Güneş gözlüğünü sadece yaz mevsimine indirgemenin hata olduğunu, gözlük kullanımının yılın tamamına yayılması gerektiğini belirten Mustafa Kutlu, “Yazın güneşin etkisinden gözü koruruz kışın ise kar yağışından Karın yerde vermiş olduğu yansıma güneşten daha tesirli ve rahatsız edicidir.

Güneş gözlüğü kullanımını yılın tamamına  yaymalıyız. Bunu yaparken de iyi gözlük seçimi önem kazanıyor. Dikkat etmemiz gereken unsurlar CE standardı ve garanti belgesinin olmasıdır. Bu tercihi yaparken seyyar satıcı, bijuteri ve market gibi yerlerde satılan güneş gözlükleri göz sağlığını bozar ve katarak rahatsızlığına sebep verebilir.” ifadelerine yer verdi. 

Mustafa Kutlu yaptığı açıklama, güneş ışığının gözle görülebilen ve görülemeyen kısımlardan oluştuğunu anlatarak şöyle devam etti: “Dünyamızı çevreleyen atmosferden geçerek gelen bu ışınlar örneğin yaz aylarında olduğu gibi açık havalarda ve yansımanın fazla olduğu kar ve deniz gibi yerlerde gözümüze daha fazla girer. Bu ışığın ultraviyole yani morötesi kısmı oldukça zararlıdır. Normalde göz bebeğimiz ışıkta küçülür ve güneş ışığının zararlarını azaltmaya çalışır. Ancak ışık fazla geldiğinde bu mekanizma yetersiz olabilir ve göz merceğinde katarakt gelişmesine ve retina tabakasının zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca, gözün ön kısmında kornea dediğimiz şeffaf tabakada yüzeysel hasarlar oluşturabilir. Ozon tabakasındaki incelmeden sonra bu riskler daha da artmıştır. Bu nedenlerle, güneş ışığının fazla olduğu hava ve yer şartlarında güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Yani güneş gözlüğü öncelikle bir aksesuar değil, göz sağlığımız açısından gerekli bir araçtır.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.