Halil Saraç: 'Herkes elini taşın altına koysun artık'

Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’da trafik kazalarının yoğun yaşandığı bölgelerde önlem alınması gerektiğini söyledi.

Halil Saraç   Herkes elini taşın altına koysun artık
Elazığ Güncel

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, “İlimizde ölümler olmasın, ilimizde trafik kazaları yaşanmasın. Herkes elini taşın altına koysun artık. Trafik kazalarının olmadığı yürek yakan feryatların bittiği bir Elazığ istiyoruz.” dedi.
Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’da trafik kazalarının yoğun yaşandığı bölgelerde önlem alınması gerektiğini söyledi.
Yoğun yaşanan trafik kazalarının olduğu bölgelerde yıllarca önlem alınmadığını anlatan Saraç, üst geçit sayısının arttırılması gerektiğini ve orta refüjlerin çitlerle kapatılması gerektiğini vurguladı.
Elazığ’da son haftalarda artan hava sıcaklıklarıyla birlikte kazalarda da ciddi oranda bir artış yaşandığını anımsatan Halil Saraç, “İstatistiklere göre; haziran, temmuz ve ağustos aylarında, kış aylarına göre kaza sayıları yüksektir. Sıcak havalar sürücülerin reflekslerini azaltarak yavaşlattığı, yolun derinlik ve genişliğinin algılanmasını zorlaştırdığını ve sürücülerin dikkatlerinin azalmasına, becerilerinin yavaşlamasına, çabuk yorulmalarına neden olduğu bilinilmektedir. Ülkemizde, sürücüler genellikle yaz aylarında gece yolculuğunu genelde tercih etmektedir. Gece yolculuklarının çok ciddi riskleri var. Yol bakım çalışmaları genelde yazın yapılmakta ve yol bakım işaretleri ve yol işaretleri yetersiz kaldığında da kazalarda artış yaşanmaktadır. Yazın sıcaklarla birlikte uyku basması ve yorgunluk artmaktası ile birlikte seyahat eden sürücü sayısının artması kazaların artmasında etkendir. Sürücüler, mutlaka gece gitmek istiyorlarsa, kendi far ışıklarının görebildiği mesafede yavaş gitmesi kazaları azaltacaktır. Sürücüler sıcak havalarda uzun süre araç kullanılmamalıdır. Özellikle aracında kliması olmayan sürücüler 11.00 ile 15.00 saatleri arasında mümkünse trafiğe çıkmamalıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında direksiyon hâkimiyetinin azalmasına neden olan eriyen asfalt yollarda kayganlık artar. Böyle yolların kazalara zemin hazırladığı düşünülerek, süratten kaçınılmalıdır. Sürücüler, alkollü araç kullanmaz ve sıcaklığın çok arttığı saatlerde 2 saatte bir araçlarını kenara çekip 15 dakika dinlenirlerse kaza sayısı düşer.” dedi.

'DENETİMLERİN ARTTIRILMASI GEREKİYOR'
Trafiği denetlemesine yetkisi olan emniyet müdürlüklerine bağlı trafik denetleme şube müdürlüğündeki emniyet mensuplarına büyük görevler düştüğünü ifade eden Saraç, denetimlerin arttırılmasını istedi.
Malatya caddesi, Bingöl yolu, Diyarbakır yolu, Keban yolu, Pertek yolu ve Güney çevre yolunda Radar araçları ile ve yol uygulamaları ile sürücülerin denetlenmesi ve uyarılması gerektiğini dile getiren Saraç, “Elazığ’da trafik kazalarının nerelerde yoğun olduğu istatistiksel olarak bellidir. Ne yazıktır ki yoğun yaşanan trafik kazalarının olduğu yerde yıllarca önlem alınmamaktadır. Örneğin Sporium kavşağında neredeyse her gün trafik kazası meydana gelmektedir. Defalarca söylememize rağmen ne yazıktır ki hala hiçbir önlem alınmamıştır. Malatya caddesinde yaşanan trafik kazalarına çözüm olarak üst geçit sayılarının arttırılması ve caddenin orta refüjünün çitlerle kapatılmasını önermiştik. Yine herhangi bir önlem alınılmadığı net bir şekilde ortadır. Trafiğin düzenlenmesi belediyeye aittir. Belediye başkanımızdan bu konu üzerinde hassas olmasını istiyoruz. İlimizde ölümler olmasın, ilimizde trafik kazaları yaşanmasın. Herkes elini taşın altına koysun artık. Trafik kazalarının olmadığı yürek yakan feryatların bittiği bir Elazığ istiyoruz.” açıklamasında bulundu.  Günışığı Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.