Havacılık Elazığ’da konuşlanıyor

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, yapılan çalışmalarla Jandarma Genel Komutanlığı’nın havacılık unsurlarının Elazığ’da konuşlandığını söyledi.

Havacılık Elazığda konuşlanıyor
Elazığ Güncel

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, savunmada Elazığ’da güzel çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, çalışmaların artarak devam edeceğini ifade etti.

Şuay Alpay, Elazığ'ın önemli bir havacılık merkezi olma noktasında önemli mesafeleri kat ettiğini belirterek, yapılan çalışmalarla Jandarma Genel Komutanlığı’nın havacılık unsurlarının Elazığ’da konuşlandığını söyledi.

Elazığ’da daha önce Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun açıldığını ve kentin önemli bir havacılık merkezi haline geleceğini dile getiren Alpay, “Jandarma Genel Komutanlığının havacılık unsurları Elazığ’da konuşlanıyor. Arzu ettiğimiz önemli bir havacılık merkezi noktasında bu şehir önemli mesafeleri kat ediyor. Birlikte, dayanışmayla inşallah bu çalışmaları devam ettireceğiz. Bu çalışmalar olurken uluslararası alanda da faaliyetlerimiz devam ediyor. Savunma Bakanlığı olarak bu konuda çok büyük işler yaptık. Bir yandan devlet meseleleriyle uğraşırken diğer yandan da şehrin meselelerini gündeme alıp yolumuza devam ediyoruz.”dedi.

 

DEĞERLENDİRMELER YAPILACAK

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın, Elazığ milletvekilliği döneminde Sivil Havacılık Yüksek Okulu projelerinden biri olarak hayata geçirdiği, Elazığ Havaalanı eski terminal binası ve eklentileri Sivil Havacılık Yüksek Okulu’na tahsis edilmişti.

Fırat Üniversitesi bünyesindeki yüksekokul, rektör ve yöneticilerinde yoğun gayretleri ile uçak elektrik elektronik, insansız araç sistemleri, uçak gövde motor ve hava trafik kontrolörlüğü bölümleri olarak faaliyete başlamış, 2016-2017 öğretim döneminde uçak elektrik elektronik bölümüne 35 öğrenci alınmıştı.

Şuay Alpay bakan yardımcılığı görevine başladıktan kısa süre sonra, Elazığ’da konuşlandırılmasına karar verilen TAI’ye ait ANKA insansız hava aracının test uçuşuna başkanlık yaptığı heyetle katılmış, Elazığ’da yapılan ANKA’nın test uçuşu başarı ile tamamlanmış ve iki adet ANKA İnsansız Hava Aracı Elazığ’a konuşlandırılmıştı.

Sivil Havacılık Yüksek Okulu ve ANKA projeleri ile başlayıp devam eden süreçte, Jandarma Genel Komutanlığının İnsansız Hava Araçları, helikopterler gibi önemli hava unsurlarının Elazığ’da konuşlanması için değerlendirilmeler yapılacak.

Çalışmalar yoğunlaştırılarak kent açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirilerek, Elazığ havacılığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş olacak.

Elazığ’ın üs olma durumunda İnsansız Hava Araçları ve Helikopterlerle birlikte, subay, astsubay ağırlıklı insan kaynağının birlik olarak planlanmasının yüksek ihtimal olduğu ve hayata geçtiğinde şehre önemli bir ekonomik katkının da sağlanacağı değerlendiriyor.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.