Hayal ettiği hayata 13 yıl sonra kavuştu

Elazığ’da yaşayan Ferdane Oğuzöncü (57), 13 yıl boyunca 3 farklı hastalıkla mücadele etti.

Hayal ettiği hayata 13 yıl sonra kavuştu
Özel Haber

Elazığ’da yaşayan Ferdane Oğuzöncü (57), 13 yıl boyunca 3 farklı hastalıkla mücadele etti. 13 yıllık mücadeleyi kazanan Oğuzöncü hayal ettiği hayata 13 yıl sonra kavuştu.

Elazığ’da yaşayan Fırat Üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Ferdane Oğuzöncü (57), 2005 yılında yakalandığı Kas hastalığı, ile 5 yıl tedavi süreci yaşadı. Yaşadığı zor şartları yılmadan üstesinden gelen Oğuzöncü, 2010 yılında Rahim kanseri ile karşılaştı. Üzülmekten çok, mutlu olmayı başaran Ferdane Oğuzöncü, 2014 yılında ise Nüks Adeno kanseri tanısını aldı. Hayatında 3 büyük hastalığa kocaman mutluluk koyan Prof. Dr. Ferdane Oğuzöncü bu başarısını mutlu olmaya borçlu olduğunu belirtti.

3 FARKLI HASTALIĞI YENDİM

3 Farklı hastalıkla savaşan Fırat Üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Ferdane Oğuzöncü (57): “2005 yılında kas yorgunluğu olarak bilinen Myestenya Gravis hastalığına yakalandım. Meslektaşlarımın bu tanıya karar vermesi 2 yıl sürdü. Bu benim için çok zordu ve yürüyememe, yemek yiyememe şikâyetlerimin yanı sıra şiddetli bel ağrısı ve boyun tutulması için fizik tedavi gördüm. Önümde zorlu bir tedavi süreci vardı. Tedavi için Timüs denilen bir organın alınması gerektiğini söylediler bende kabul ettim. Bu ameliyat Türkiye’de ilkti ve ben de 49. Sırada ameliyat olmuş çokta iyi geçmişti. 7,5 yıl Kortizon tedavisi gördüm. Ama asla hastalığımı bahane edip hayata küsmedim. Öğrencilerim geri kalmasın, insanlara faydalı olabilmek için görevimi hiç aksatmadım. Çünkü öğrencilerim bana çok destek veriyordu. Böyle bir süreç geçirirken tam kurtuldum derken, 2010 yılında Rahim kanseri (rahim adenom ca) hastalığına yakalandım. Güler misin yoksa ağlar mısın arasında gidip geldim. Hekim olmama rağmen şoke oldum ve kanser ismini uzun zaman söyleyemedim. Bu hastalıkla da savaşmam gerektiği kararımı verdim ve İstanbul’da nöroloji muayene takibim devam ettiği için Çapa Tıp Fakültesinde tedavi olmaya başladım. Tedavi sonuç ermesi için de ameliyata girmem gerekti. Bu hastalıklar moral bozukluğu kabul etmediği için ameliyata güle oynaya gittim. Kararlıydım bu hastalığında üstesinden gelecektim buna inanıyordum. Hastalık yüzünden yaşantıma asla üzüntüyü sokmadım. Bu savaşı kazandım ve  tedavi sürecimin sonunda tarih 2014 farklı bir şikayetim için gittiğim hastanede farklı bir kanser tanısı aldım. Bu kez çok üzülmekle beraber yaşadığım süreçleri düşündüm savaşmaktan başka çarem yoktu. Karın bölgemde 5cm bir kitle ve adı yine kanserdi. İstanbul’a tekrar gitmek zorunda kaldım.” dedi.

13 YIL BOYUNCA HAYAL ETTİM

Geçirmiş olduğu hastalıklara hep şükredip hayata pozitif bakan Oğuzöncü, “Ameliyat olduktan sonra kemoterapi ve ilaç tedavisi gördüm. Bir gün bende eski sağlığıma kavuşacağım diyordum bunun hayalini hep kuruyordum. Sevgiyle uzattığım saçlarım döküleceği için ve dökülmesini görmemem için kendim kestim. Hem de gülerek şekiller vererek belki de içim acıyarak kestim. Hiç peruk takmadım genelde şapka ve bandajlar taktım. Ama her şeye rağmen gülerek mutlu olarak ayaktaydım. Kullandığım ilaçların ağrısı 6 gün sürüyor ve zaman geçip gidiyordu. Kemoterapiye gittiğimde oradaki hastalara bile umut olmaya çalıştım. 30 kür radyo terapi aldım. Bu arada insanlara bir hekim olarak faydalı olmak için ilk yardım eğitimi alıyordum. Kurstakiler çok şaşırıyordu fakat ben dinlenmek yerine bir şeylerle uğraşmak istiyordum. Kontrolümü takip eden doktorum bana 6 ay rapor vereceğini söyledi. Kabul etmedim çünkü evde oturursam insanlara öğrencilerime çevreme faydalı olamazdım. Şuan 57 yaşındayım 57yıllık ömrüme 3 büyük hastalık ve üstüne kocaman bir mutluluk bıraktım. Tam tamamına 13 yıl hastalıklarla savaştım. Hep hayal ettim iyi olmayı bu savaşı kazanmayı ve sonunda kazanan ben oldum ve burada diyebilirimki sakın ümitsizliğe düşmeyin. Hep şükredin savaşın kaybeden değil kazanan olun.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 1

  • thaer alajjouri | 01 Haziran 2018 02:36

    Çok mutlu oldum sevgili hocam, bugün sizden çok güzel bir şey öğrendim. Size Mutlulukla dolu bir hayat dilerim...

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.