Hayır diyenleri dışlamayacağız

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Anayasa Başkanlık Sistemi referandumunda sürece Hayır diyenlerin eleştirilmemesi gerektiğini, Hayır diyenlere sürecin anlatılması ve Evet denilmesinin faydalarının anlatılması gerektiğini söyledi.

Hayır diyenleri dışlamayacağız
Siyaset
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Anayasa’da yapılacak değişiklik ile Türkiye’nin yıllardır aradığı münasip yönetim sistemine kavuşacağını kaydetti.
"Türkiye’de rejim değişiyor" iddialarının gerçek olmadığını vurgulayan Şuay Alpay, yapılan değişimin sadece sistem değişikliği olduğunu belirtti.
Türkiye’nin eskiden 1,5 yılda bir hükümet değişikliği gördüğüne dikkat çeken Alpay, prensip itibariyle kanun çıkarmanın yasamanın işi olduğunu ifade ederek, başkanlık sisteminin getirilmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı sistemini kişilerin şahsi arzusu olarak göstermek isteyenlerin en büyük haksızlığı gençlere yaptıklarını anlatan Alpay, “Bizim genel olarak evet diyecek taban sayımız çok. Toplumda yapılan araştırmalar ve ortaya konulan sonuçlardan da bunu biliyoruz. ‘Evet’ şu anda önde gidiyor. Ama bizim arzumuz daha yüksek oranda ‘Evet’in çıkması.” dedi.
Türkiye’de her türlü siyasi düşüncenin kanatın özgürce ifade edilebilmesi gerektiğini söyleyen Şuay Alpay, bu görüşlerin, bölücü olmayacak terörü ve şiddeti desteklemeyecek, hukuku zedelemeyecek görüşler olması gerektiğini aktardı.
Bu kapsam içerisinde herkesin siyasal kantatını ifade edebileceğini belirten Alpay, bunu sağlamanın tek yolunun da anayasa ve kanunlar olduğunu kaydetti.
Ak parti siyasetini yapanların bunun mücadelesini veren insanlar olduğuna dikkat çeken Şuay Alpay, “Dolayısıyla bu tarafından bakıldığında biz insanların şüphesiz ‘Hayır’ deme noktasında bu iradelerle açıklamalarını normal karşılıyoruz. Bu sebepten dolayı hayır diyenlere karşı kırıcı itici öfke dolu açıklamaları asla doğru bulmuyoruz ve yine ‘Hayır’ diyenleri ötekileştirmeden onları çizgi dışına itmeden onların hayırla ilgili bu tercihlerinin hangi sebeplerde ülkenin genel menfaatleriyle genel gidişatıyla bağdaşmayacağını ve doğru sonuçlar doğurmayacağını anlatacağız İnşallah.” dedi.
Türkiye’de geçmiş yıllarda parlamenter sistemde sorunlar yaşandığına vurgu yapan Alpay, sistemin siyasal krizlerinin, hükümet ve ekonomik krizlere yol açtığını anlattı.
 
GÜNÜMDE SORUN ÜRETEN BİR SİSTEM VAR
Bu durumun toplumun daha fazla sarsılmasına neden olduğunu aktaran Alpay, “14 -15 yılda bir ülke tek parti idaresinin olabildiğince iyi yönetiminin olduğu bir yerde nefes alıyor. Ekonomik büyümesini sağlıyor. Ama problem üreten halen bir sistem var. Dolayısıyla bu kadar sorun üreten bir sistem iyi bir sistem olabilir mi? O zaman burada bir değişikliğe ihtiyaç var en temel sorunu nedir bu sistemin neden problem üretiyor? Rahmetli Özal ile Mesut Yılmaz arasında aynı partiden olmalarına rağmen inanılmaz kavgalar yaşandı, karşılıklı hakaretler yapıldı, Özal ve Demirel arasında benzeri sıkıntılar yaşandı. Aynı gelenekten gelen Demirel ve Tansu Çiller arasında da çok illeri boyutta kavgaları var.
Yönetimdeki iki başlılıkla ilgili konuya bakalım, biliyorsunuz ülkeye yine kısmen nefes aldıran Erbakan ile birlikte bir koalisyon hükümeti var ama bu koalisyon hükümeti Demirel'in Cumhurbaşkanlığındaki o yürütmedeki iki başlılığın doğurduğu o olağanüstü problemlerden dolayı birazda tabi vesayetçi sistemlerinde zorlamasıyla ülke 28 şubat noktasına getirildi, inanılmaz bir kaos ve büyük bir problemler yaşandı. Hatırlanacak en olumsuz örnek, Ahmet Nejdet Sezer ve rahmetli Ecevit arasındaki yaşanan trajedidir. Sezer çok büyük hakaretler etti. Ecevit'e kitapçığı fırlattı ülke bir gecede % 50 fakirleşti döviz fiyatları ikiye katlandı ve bununla birlikte siyasal bir kaos oluştu. Ardından artçı sonuçları devam etti ve Türkiye 2002'ye geldi. Dolayısıyla her taraftan sorun üreten bir sistem var bu sistemden kurtulmak lazım herkes aslında bunda ittifak halinde, sistem değişikliğinin niçin yapıldığını neden ihtiyaç olduğunun cevabı buradadır. Başka hiç bir şey aramaya gerek yok.” İfadelerini kullandı.
 
HALKIN KAFASINI KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR
Tek adamlık, diktatörlük iddialarını asla kabul etmediklerini dile getiren Şuay Alpay bu iddiaların haksız ve halkın kafasını karıştırmaya yönelik olduğunu söyledi.
AK Parti ve MHP'nin ortak uzlaşma kültürüyle başkanlık fikrinde atılım sağlandığını anlatan Alpay, bu fikrin konuşularak ete kemiğe büründüğünü ifade etti.
Varsayılan oy oranları ile ciddi bir toplumsal destek ve uzlaşmasının ortaya çıktığını kaydeden Alpay, “
Hal böyleyken buna Recep Tayyip Erdoğan'ın tek adam olma iddiası diyerek, milleti yanıltma ahlaki midir? Asla doğru değildir. Buradan ne tek adamlık çıkar ne diktatörlük ne başkan çıkar. Tam aksine iki partinin de toplumsal karalarında uzlaştığı bir muhteşem uzlaşma kültürü çıktı. Bu ülke için çok önemlidir.” dedi.
 
BU TÜRKİ BİR SİSTEM
Türkiye'nin milli manevi değerlerini temsil eden, devlet ve siyaset adamlarının Türkiye için bu sistemi doğru kabul ettiklerini belirten Alpay, AK Parti’nin ise bu sistemi ilk defa 2011’de Anayasa Komisyonu’na teklif ettiğini söyledi.
AK Parti’nin teklifinin yeni bir teklif olmadığını vurgulayan Alpay “Dolayısıyla milleti aldatmasınlar ve bu sebeple de bu sistem cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türki bir sistemdir doğru bir yaklaşımdır. Türk milleti, Türk devleti en azından 2500 yıllık devlet geleneğine sahip muhteşem bir varlıktır. Bu 2500 yıllık devlet geleneğinin içerinde imparatorluk var 16 devlet var ve hala şu anda dünya yüzünde büyük şerefle şanla hayatına devam eden Türkiye Cumhuriyeti devleti var. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var, Azerbaycan var. Türki Cumhuriyeti olan devlet kurma geleneğine sahip ülkeler var. Bu neyi işaret ediyor? Devlet kurma geleneğine sahip 2500 yıllık devlet geleneğinin ürettiği muhteşem bir imkanı var. Böyle bir imkana yeteneğe sahip olan Türkiye bu imkan ve yeteneğini bir tarafa bırakacak, bundan faydalanmayacak, yaralanmayacak ve devlet kurma, devlet geliştirme, devleti adaletle yaşatma geleneğinden gelen Türkiye, sahip olduğu imkanları kullanmayacak mı? Hiç kimseyi aldatmasınlar. Onun için cumhurbaşkanımız çok doğru bir yaklaşımla Türk tipi diyor, çünkü Türkiye'nin devlet geleneğinden süzüp getirdiği o tecrübeyi birikimleri geleneği buraya aktararak böyle bir sistem ortaya çıkarmış. Bu sadece cumhurbaşkanımızın ürettiği bir model değil onun için milletin çok daha dikkat etmesi gerekir. Bu sistem değişikliğine Türkiye, şu anda parlamenter sistem olarak sorun üreten bir sistemden kurtulmak zorunluluğuyla karşı karşıya.” şeklinde konuştu.
 
TÜRKİYE ARTIK YENİ BİR TÜRKİYE OLDU
Türkiye’de, 2007’de başlayan anayasa değişiklik sürecinin ardından 2010 yılındaki anayasa değişiklik süreciyle birlikte 2014 yılında halkın doğrudan seçtiği bir cumhurbaşkanına sahip olduğunu anımsatan Alpay, Türkiye’nin artık yeni bir Türkiye olduğunu kaydederek, “Türkiye 2014 yılında yaptığı bu yenilikle artık sistemi değiştirmek zorundadır. Sistemin bu şekilde devam edebilmesi mümkün değildir. Türkiye, her bölgesinde hem içerde DEAŞ gibi PKK gibi FETÖ gibi bilinen ve bilinmeyen bir çok terör örgütüyle mücadele halindedir. Türkiye kendi varlığın devam ettirmek, ulusal birliğini sağlamak adına bu terörle mücadelesini devam ettirip, ülke güvenliği içinde sistem değişikliğini yapıp , yoluna devam etmek zorunda, bu sistemle bu şekilde sorun çözebilmek mümkün değil. Özetle söylemek gerekirse bütün bu sebeplerle Türkiye, bu sistem değişikliğini yapmak hayata geçirmek zorunda ama bunun için dediğim gibi bizim "evet" oranlarının çok daha fazla yükseltmek için bir çaba içerisinde olmamız gerekir. ‘Hayır’ diyenlere kızmadan onları aşağılamadan onları ötekileştirmeden "hayır" diyenler vatan hainidir gibi asla bir yaklaşım içerisine girmeden, "hayır"ın ülke için niçin olumlu sonuçlar getirmeyeceğini anlatıp ikna etmeyi daha doğru buluyoruz. Yine bu yaklaşım içerisinde şüphesiz " evet " denilenin dışında hayır diyenler tarafında kimler var diye bir bakmak lazım hayır diyenler tarafına baktığımızda, meşru siyasal gruplar var onların dışında başka göremiyorum. Türkiye'nin milli manevi değerlerine zarar veren bir sürü örgüt ve yapılarında orda bulunduğunu görüyoruz bu da milletin haklı olarak kafasını karıştırıyor." Evet" söylenmek için daha güçlü sebebi olduğunu ifade etmek lazım.” dedi. 
 
GERGİNLİKTEN UZAK KALMAK İSTİYORUZ
Türkiye’nin eskiden 1,5 yılda bir hükümet değişikliği gördüğüne dikkat çeken Alpay, prensip itibariyle kanun çıkarmanın yasamanın işi olduğunu ifade ederek, başkanlık sisteminin getirilmesi gerektiğini söyledi.
Süreç boyunca uzlaşmaya ihtiyaç olunacağını dile getiren Alpay şöyle devam etti: “Kavga istemiyoruz, yeterince gerildik, gerginlikten uzak kalmak istiyoruz. Toplumsal ve siyasal uzlaşma kültürünün ortaya koymuş olduğu bu tabloyu devam ettirmek zorundayız. Ekonomik gelişmeler daha fazla artacağını görmemek için çok dikkatli bakmamış olmak lazım. Dünyanın her tarafında istatistik bilimi de bunu ortaya koyuyor verilerde bunu ortaya koyuyor; değişiklik ve dönüşümle ilgili paketler genelde alıcı buluyor. Türkiye' de de, anayasa değişiklik paketi değişiklik ve dönüşümün yenileşmenin habercisidir. Tarafsız duran seçmen kitlesinin büyük oranda inşallah süreç içerisinde 16 Nisan’a kadar "Evet"ten yana tercihini yapacağını düşünüyorum. Dünyanın gidişatıyla birlikte Türkiye'de de şüphesiz bu işler böyle gelişecektir.” 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.