HAZAR BABA'YA DEV YATIRIM​

Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu: “Hazar Baba Kayak Merkezi Elazığ’ın kış turizminin gözdesi durumunda. Burayı Doğunun cazip kayak merkezi yapma yönünde gayret göstereceğiz. dedi.

HAZAR BABA YA DEV YATIRIM  8203
İlçe Haberleri

HABER: VEDAT YETİK

Elazığ’ın turizm merkezlerinden biri olan Hazarbaba Kayak Merkezinde yeni bir yatırım daha yapılıyor.

Bugüne kadar 1350 metre uzunluğundaki tek pistle hizmet veren Hazarbaba Kayak Merkezi’ne snowboard pisti de dahil 3 pist daha yapılıyor.

Elazığ İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan yeni pistler kayak sezonuna yetiştirilecek. Çalışmaları yerinde inceleyen Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, Hazarbaba Kayak Merkezini daha cazip hale getirmek ve Doğunun cazip kayak merkezi yapma yönünde gayret gösterdiklerini söyledi.

Hazarbaba Kayak Merkezinin Elazığ’ın kış turizmindeki gözdesi olduğunu vurgulayan Mehmet Sabuncu, “İl Özel İdaresi Genel sekreterliğimiz tarafından Sivrice’den kayak tesisine kadar 6,5 Km’lik sıcak asfalt ve bariyerlerle ilgili bir çalışma yapıldı. Buraya ulaşımı gerçekten üst düzey bir seviyeye çıkardık. Tabi bu kadar büyük bir alanda, bu kadar güzel bir coğrafyada sporcuların da buraya gelmesi adına pistin büyütülmesi ve çoğaltılması gerekiyordu. Bu yıl planladığımız şekilde iş mevsimimiz bitince makinelerimizi buraya çektik. Mevcut 1350 metrelik pistimize ilaveten 3 tane daha pist oluşturuyoruz. Yeni pistlerimizle birlikte kayak merkezindeki pist uzunluğu 3 bin metreyi geçecek. Bu da kayak severlerin ve sporcuların buraya gelmesi yönünde bir cazibe kazandıracak. Amacımız bu. Pistin içerisinde yine profesyonel olmayan kayakçıların da şehirden faydalanabileceği daha kısa ve acemi parkurları da oluşturacağız. Ayrıca snowboardla ilgili bir pist oluşturmayı düşünüyoruz. Buda bir cazibe durumu oluşturacak. Turizm anlamında Elazığ’ın kış turizminin gözdesi burası. Biz de altyapısını, yapacağımız katkılarla insanların Kayak merkezine gelmesi konusunda bir enerji oluşturmayı düşünüyoruz. Ben yapacağımız bu pistle özellikle kayakla ilgili profesyonel düşünen insanların yeni pistin oluşmasıyla buraya daha çok ilgi göstereceklerini düşünüyorum. Yine altyapısıyla ilgili yapacağımız bütün destekleri de girişimcimizle birlikte planlayıp burayı Doğunun cazip kayak merkezi olması yönünde gayret göstereceğiz. Çalışmalar kayak sezonuna yetişecek. 20 gün sonra ilk karın düşmesini bekliyoruz. O zamana kadar makinelerimiz bu pistleri hazır hale getirecek. 2017-2018 kışında da bu pistler kullanılacak kayak severler tarafından.” şeklinde konuştu.

KAYAK SEZONUNA HAZIRIZ

Hazar Baba Kayak Merkezi İşletmecisi Kemal Durmuş ise yaptığı açıklamada, yeni yatırımlarla birlikte kış sezonunu en iyi şekilde geçireceklerine inandıklarını belirterek, “Sayın Genel sekreterimizin katkıları ve desteği ile bu sene pist alanını 1350’den 300 metreye kadar bir alana yaydık, 3 pist halinde. Snowboardculara ayrı bir pist alanı açtık. Profesyonel kayakçılar ve acemi kayakçılar için bir pist açtık. Ayrıca kızak alanı açtık. Şuanda mevcut bulunduğumuz binaya ilave ek yaptık. Bulunduğumuz yerde 120 takım malzememiz var. 20 tane snowboardumuz mevcut. Kayak sezonuna hazırız. Pist çalışması devam ediyor. Bu da bittikten sonra kar yağışını bekleyeceğiz. Bu sene iyi bir sezon geçirmeyi düşünüyoruz. Hazarbaba Kayak Merkezine katkılarından dolayı Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a ve İl Özel İdaresi Genel sekreterimiz Mehmet Sabuncu’ya teşekkür ediyorum” dedi.  

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.