HAZAR GÖLÜ MAVİ BAYRAĞA KAVUŞUYOR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin incisi Hazar Gölü’ne yeniden Mavi Bayrak asılması için başvuru yapıldı.

HAZAR GÖLÜ MAVİ BAYRAĞA KAVUŞUYOR
İlçe Haberleri
HABER: SEVDA DEMİR
Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yaptığı su analizleri neticesinde Hazar Gölü’nün suyu temiz çıktı. Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Hazar Gölü’nde Mavi Bayrağı yeniden dalgalandırmak için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na başvuru yaptıklarını açıkladı.
 
Çevre Eğitim Vakfı tarafından 1996 yılında Hazar Gölüne verilen mavi bayrak 2000 yılında su ve kıyı kirliliği nedeniyle geri alınmıştı.
Sivrice Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar ve Arıtma tesisinin faaliyete geçmesi neticesinde Hazar Gölü’ndeki kirlilik oranı azaldı. Elazığ Halk sağlığı Müdürlüğü’nün rutin olarak yaptığı su analizleri bu yıl temiz çıktı. Analiz sonuçlarının olumlu sonuçlanması neticesinde Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Mavi Bayrağı Hazar Gölü’nde yeniden asmak için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na başvuru yaptıklarını söyledi.
Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, belediye çalışmaları hakkında günışığı’na özel açıklamalarda bulundu.
Başkan Irmak, göreve geldikleri günden buyana Sivrice ilçesine önemli hizmetler yaptıklarını belirterek, ilçenin son yıllarda özellikle Turizm alanında büyük mesafe kat ettiğini kaydetti.
 
Sivrice’de su sporları, kış sporları, bisiklet yarışları, yamaç paraşütü, konser ve festival gibi birçok etkinlik gerçekleştirildiğini aktaran Başkan Irmak, bu yaz sezonunda her ay 100 Bin’e yakın turistin Hazar Gölü’nü ziyaret ettiğini belirtti.
 
İlçenin acil olan ihtiyaçlarını ön plana alarak çalışmalar gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Irmak, “İçme suyu, kanalizasyon, toplu taşımacılık, fen işleri, itfaiye, cenaze hizmetleri bunların birçoğunu bitirmiş olduk. Ama bizim asıl olarak ilçenin geçmişine baktığımız zaman ilçemiz sanayi tarım ve hayvancılık üst seviyede olan bir ilçemizdi. Maalesef günümüzde vatandaşımız ciddi anlamda tarım ve hayvancılık yapmıyor. Yine bazı sanayi tesisleri vardı, bunların birçoğu kapandı. Hal böyle olunca da yol haritasını turizme çevirdik. Zaten bölgemiz de turizm bölgesi. Görüyorsunuz bölgede daha önceden Hazar Gölü sahilimizde sosyal donatılarımız yoktu. Şükürler olsun bir tane ilçe merkezine yakın bir yerde 1800 kişilik amfi tiyatro ile birlikte bu yıl açılışını yapacağımız üç parkımız hizmete girdi. Sosyal projeler kapsamında festivaller, yamaç paraşütü, dalış, yüzme, bisiklet yarışları programlarımız da her sene yapılmaktadır. Bu etkinliklerle ilçemize ciddi anlamda turist alıyoruz.  İlçemizin en önemli sorunu imardı. Nasip olursa bu yılın sonuna kadar imar problemini ortadan kaldırmış olacağız. Bu konuda milletvekillerimizin ciddi çalışmaları var. İlçemizin imara açılmasıyla birlikte inşallah Sivrice ilçemizde, dağ yamaçlarında, göl kenarlarında uygun gördüğümüz yerlerde sosyal donatıların, restaurantların, otellerin, sitelerin, yazlıkların olacağı alanlar açmayı planlıyoruz. Bunlarda inşallah kısa süre sonra hayata geçmiş olacak.” dedi.
 
YATIRIMCILAR BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZ
Sivrice Belediyesi olarak yatırımcıların yanında olacaklarını ifade eden Ebubekir Irmak, “Onlar için koşup koşturacağız. ben bütün yatırımcılarımızı ilçemize yatırım yapmaya davet ediyorum. İlçedeki potansiyeli biliyoruz. İlçemizde kış sporları, su sporları yapılmaktadır. Birçok sanatsal ve kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Burada yapılacak yatırımlar kesinlikle boş kalmayacaktır. Ciddi anlamda yatırımcı var. Ama bu bölgedeki yatırımcı gelsin. Ben yatırımcıları şiddetle ilçemize bekliyorum.” ifadelerini kullandı.
 
AÇIK CEZAEVİ’NİN TEMELİ ATILDI
İlçede Açık Cezaevi’nin temelinin atıldığını müjdeleyen Ebubekir Irmak, Sivrice’nin gelişmeye devam ettiğini dile getirdi.
Kayak merkezinin yolunun stabilize edildiğini ve asfaltlandığını anlatan Irmak, “Geçen yıl bu yolu asfaltlayarak hizmete sunduk. Vatandaşlarımız bu hizmetleri görünce daha istekli bir şekilde ilçemize gelmeye başladı.” dedi.
 
SU ANALİZLERİ TEMİZ ÇIKTI
Ebubekir Irmak, Hazar Gölü’nde Mavi Bayrağı yeniden dalgalandırmak için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na başvuru yaptıklarını açıkladı.
Elazığ Halk sağlığı Müdürlüğü’nün rutin olarak yaptığı su analizleri bu yıl temiz çıktı. Analiz sonuçlarının olumlu sonuçlanması neticesinde Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Mavi Bayrağı Hazar Gölü’nde yeniden asmak için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na başvuru yaptıklarını söyledi.
Ebubekir Irmak, “Daha güzeli olan ise geçmişte hak etmiş olduğumuz Mavi Bayrağımız vardı. Ama o şuan için yok. Şükürler olsun Sağlık Bakanlığımızın; Sağlık Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarda, Hazar Gölünden her ay rutin olarak almış olduğu su numunelerinin tahlilleri çok güzel çıktı. Halk sağlığı Müdürlüğümüz rutin olarak bağımsız olarak gölün belirli yerlerinde biyolojik ölçümler yapıyor. Bu veriler saglikliyasam.com internet sitesinde de yayınlanmaktadır. Yapılan analizlerde son bir yıldır Hazar gölümüzün suyu tertemiz çıktı. Dolayısıyla geçmişte hak ettiğimiz Mavi bayrağı tekrar almak için başvurumuzu yapacağız. Mavi bayrak inşallah gölümüzde hangi bölge daha temiz çıkmışsa o bölgeye asılacak. Şükür olsun Gülün dört bir tarafı da temiz çıktı. Biz, sahili daha uygun olan, insanlarımızın daha yoğun olarak tercih ettiği bir bölgeye mavi bayrağı asmak istiyoruz. Böyle bir yerde gölümüzü temsil etmek istiyoruz. Bu tabi tüzel kişilik olabilir, resmi kurum tesisleri olabilir. Bunun kararı henüz verilmedi. Mavi bayrakla ilgili başvurumuzu yapmıştık. Bu haftadan sonra tamamen resmileştireceğiz.” ifadelerini kullandı.
 
BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ GELİR SAĞLIYOR
Biyolojik arıtma tesisinin bittiğini ve güneş panelleriyle enerjisini kendisinin ürettiğini aktaran Başkan Irmak, tesisin gelir sağladığını belirterek, “İl Özel İdaremiz. Arıtma tesisimiz 5-6 önce faaliyete geçti. Yine bu yıl 5 km’lik bir alanın yenilenmesi söz konusu. Bu noktada ihale yapıldı. Müteahhitle sözleşme yapılacak. Eğer onu da tamamlamış olursak bir gram dahi olsa Hazar Gölüne atık su karışmayacak. Zaten şuanda da karışmıyor. Şuan için bir gram kirli suyumuz göle akmıyor.” şeklinde konuştu.
 
3 İSKELE YAPIMI İÇİN TALEPTE BULUNULDU
Ebubekir Irmak 2017 yılında 3 iskele yapımı için talepte bulunduklarını belirterek şunları söyledi: “Geçen yıl göl kenarımıza iskele yapmıştık. Bu yıl da üç tane iskele yapımı için talepte bulunduk.  Feribot talebimiz vardı. Bu hizmetlerimizi de hayata geçirirsek ciddi oranda turizme katkı sunmuş olacağız. Hafta sonları burada ağırladığımız turist sayısı bugün için 2 binin üzerinde araç ilçeye giriş yaptı. Bu da aşağı yukarı 6 bini aşkın bir nüfus demektir. Aylık yüz bine yakın turist ağırlıyoruz ilçemizde.”
 
BÖLGESİNİN NEFES ALDIĞI YER HAZAR GÖLÜ
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin nefes aldığı yerin Hazar Gölü olduğuna dikkat çeken Irmak, “Şükürler olsun bütün resmi kurumlarımızla birlikte tek yürek olduk. Sivrice’yi nasıl ayağa kaldırabiliriz, eksiklerini nasıl giderebiliriz konusunda yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Nasip olursa bu yıl bir park daha düşüyoruz. Olmazsa olmazlarımızdan biri de Sivrice ilçemize doğalgaz ve toplu konut yapılmasıdır. Toplu konutta yüzde 70 sorunları çözmüş olduk. İnşallah bunu da bu yılın sonuna kadar bitirmiş olacağız. İlçemize 150 adet toplu konut yapmayı düşünüyoruz. Yine doğalgaz talebimiz vardı. Biz de bu haftadan itibaren talepleri toplamaya başlayacağız. İnşallah 2018 yılında kazmayı vurdururuz diye düşünüyoruz. Geldiğimiz günden buyana gerçekten büyük mesafeler kat ettik. Biz çok heyecanlıyız. İlçemize önemli hizmetler yapmak istiyoruz. Gerçekten hangi kapıyı çaldıysak hiçbir kapı suratımıza  kapanmadı. Aksine Sivrice denilince, turizm denilince ilk akla gelen bölgelerden biri ilçemizdir. Sivrice sadece Elazığ’a değil, bölgeye hitap eden bir yer. Gerçekten herkesin nefes aldığı, huzur bulduğu, hastaların tedavi olduğu, yaşamın olduğu bir bölge. Ama maalesef bugüne kadar tanıtılmadı. İnşallah biz bundan sonraki süreçte Hazar gölü içerisindeki batık şehri de dalış turizmine kazandırmak istiyoruz. Turizm ve sporun bir arada yürümesini istiyoruz. İlçemiz buna çok müsait. Onun için eksiklerimiz olabilir ama şunu bilindi her şeyin en güzelini yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.
 
YATIRIMCILARIMIZ İMARA TAKILDILAR
Sivrice’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların imar sorunu ile karşılaştıklarını anlatan Irmak, “İlçemize daha çok yatırım yapılabilirdi. Yatırımcılarımız gelip imara takıldılar. İnşallah bu problemi çözdüğümüz takdirde Sivrice’ye daha çok yatırım çekeceğimize inanıyoruz. Bu yıl Hazarbaba dağına güzel kar yağdı. Güzel kayak yapıldı. Güzel bir sezon geçirdik. Şimdi artık göl sezonu. Biz de hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah bundan sonra daha güzel alanlar açıp insanların daha rahat nefes alacakları, daha rahat vakit geçirebilecekleri yerler açmayı planlıyoruz.
Yine ufak tefek de olsa içme suyu sorunumuz vardı. Bu hafta itibariyle bu sorunu da hallettik. Derin sondaj kuyularıyla su problemini de çözmüş olduk. Yine bu yıl içerisinde ilçemizde düğün salonu, taziye evi ve hizmet araçlarını koyacağımız garaja başlamış olacağız.  Yine ilçemizde 50 kişilik kültür merkezi kuracağız. İnşallah Bakanlığımızdaki ödenek güzel olur. Biz de payımıza düşen kısmı alırsak bu yıl Kültür merkezi inşaatını başlatacağız.” İfadelerini kullandı.
 
ÇEVRE BİLİNCİNDE OLMAMIZ LAZIM
Hazar Gölü etrafında piknik yapan vatandaşlara temizlik uyarısında
+ bulunan Irmak şöyle devam etti: “ İnsan eğitimi çok önemli. Bunu gelen yerli ve yabancı turistlerden veya burada yaşayan yerli halktan rica ediyoruz. Bulunduğumuz yer ne kadar temiz ve hijyenik tutarsak bir o kadar insanı daha buraya çağırmış oluruz. Çünkü Hazar gölü Doğunun ve Elazığ’ın misafir odası. Kendi evimizi nasıl tutuyorsak, gelip burada mangalı yaktığımız zaman külümüzü, çöpümüzü çöp konteynırlarına atalım.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.