Hazar Gölü’nün rengi değişti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü’nün yüzeyinde yaşanan renk değişikliği tedirginliğe sebep oldu.

Hazar Gölünün rengi değişti
İlçe Haberleri

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü’nün yüzeyinde yaşanan renk değişikliği tedirginliğe sebep oldu.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, Hazar Gölünde meydana gelen su yüzeyinde kırmızı renk oluşumunun geçmişten gelen kirlilik yükü ve hava sıcaklığı artışının göl ortamındaki alglerin çoğalmasına neden olduğunu açıkladı.
Mustafa Pirinçci su yosunu artışının suyun kalitesi ve renginde bozulmaları beraberinde getirdiğini belirterek, “Atıksuların sulak alanlara deşarjı, alglerin çoğalmasına yol açmakta ve sonuç olarak su ekosistemini ve suyun kalitesini bozmaktadır. Suyun tadı, kokusu ve renginde değişimlere yol açmaktadır.  Hemen hemen her yıl yaşanan alg patlaması ile meydana gelen görüntü değişikliği, hava sıcaklığı, rüzgar, sudaki oksijen seviyesinin artması ile zamana bağlı olarak yok olacaktır. Hazar Gölü’nün vb. sulak alanların kirlilik durumlarına göre az ya da çok yukarıda bahsedilen ve su yosunu patlaması olarak adlandırılan olay meydana gelebilmektedir.” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.